Pre tých, ktorí ju ešte nemajú, sme zisťovali, aké možnosti sú v Košiciach, na Slovensku či v pre odvážnejších v zahraničí.
Azda najjednoduchšou možnosťou, ako si nájsť letnú brigádu v meste, je prejsť sa po Hlavnej ulici a sledovať vylepené letáky. Reštaurácie, kaviarne aj bary prijímajú čašníkov, pizziarov či pekárov. Nájsť brigádu pomôžu aj pracovné agentúry.
„V ponuke našej agentúry je momentálne len 15 voľných pracovných brigádnických pozícií priamo v Košiciach," dozvedeli sme sa od Silvie Cvengrošovej, produktovej riaditeľky brigádnického servisu spoločnosti Trenkwalder. „Ide hlavne o manuálne pozície pri dokladaní tovaru a v elektrotechnickom priemysle. Veľký počet dostupných brigádnikov spôsobil, že firmy si tieto pozície obsadzujú priamo." Aj napriek tomu, že spoločnosť Trenkwalder sa orientuje na poskytovanie práce pre potreby slovenského trhu, monitorujú aktivitu aj v okolitých krajinách. Situácia sa zhoršila vo všetkých na brigádu vyhľadávaných krajinách. V Českej republike, Poľsku, USA, vo Veľkej Británii i na Cypre.
V súvislosti s ponukou brigád sme oslovili aj agentúru Brigádnici.sk. „V Košiciach spolupracujeme s klientmi v potravinárskom, elektrotechnickom, drevospracujúcom priemysle," informoval nás Ľuboš Melega, riaditeľ košickej pobočky. „Okrem toho aj so spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na upratovanie priemyselných priestorov. Platy sa pohybujú podľa náročnosti konkrétnej brigády, väčšinou od 1,80 eura do 2,80 eura/hod." Ponúkané pozície sú rôzne. Pokladne v nákupnom centre, dokladanie tovaru v predajniach potravín, promotérske práce, upratovač/-ka, pomocník pri výrobe paliet, kontrolór/-ka elektrotechnických súčiastok, pomocník/-čka v potravinárskej výrobe, triedič/-ka zásielok v distribučnom centre, brigády z IT prostredia, spracovanie dát, anketárske služby... „V posledných dvoch, troch mesiacoch je rovnaká situácia. Záujem brigádnikov o prácu je vyšší ako dopyt po nich. Oproti minulému roku je však ponuka brigád väčšia, zaznamenávame rastúci trend," dodáva Ľ. Melega.
Podobná situácia je aj v agentúre Študentský servis. "Vzhľadom na to, že ešte stále pociťujeme dôsledky krízy, ponuka brigád nie je taká veľká ako po iné roky," povedal nám konateľ agentúry Milan Michalik. "Napriek tomu ponúkame rôzne krátkodobé brigády. Pomocné stavebné práce, sťahovanie nábytku, prenášanie materiálu, dokladanie tovaru, pomocné záhradné i administratívne práce, upratovanie, triedenie súčiastok, pokladňa... Brigádnik si môže zarobiť od 1,73 do 3 eur/hod., závisí od druhu vykonávanej práce. Fyzicky náročnejšia práca je ocenená vyššou sumou, čiže cca 2,5 až 3 eurá/hod. Práca v pokladni vynáša okolo dvoch eur/hod. Momentálne ponúkajú aj prácu do zahraničia. Konkrétne do potravinárskych závodov v Českej republike. Ide o spracovanie ovocia, zeleniny a mäsa. Zárobok je od 55 Kč na hodinu. Záujem o brigády stále rastie. Denne príde o 20 % viac záujemcov ako predchádzajúci rok.
Dobrým pomocníkom pri hľadaní príležitostnej letnej práce je internet. Pomáha hlavne tým, ktorí by radi na leto vypadli niekam ďalej. Brigády po celom Slovensku i v zahraničí sa dajú nájsť na mnohých webových stránkach. V internetových diskusiách však ľudia varujú pred nekorektnými agentúrami, ktoré vezmú peniaze a nič nevybavia. Obrátili sme sa na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ako si takúto agentúru overiť. „Sprostredkovateľ je povinný informovať občana, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí, o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí," povedal nám Igor Jakeš, hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Košiciach. „Zoznam sprostredkovateľov, ktorým ÚPSVaR vydalo povolenie, je na webovej stránke ústredia - http://www.upsvar.sk/."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári