Odborníci tvrdia, že tieto reakcie nemusia nutne súvisieť s komármi, ale aj s iným hmyzom alebo vyššou precitlivenosťou organizmu.
KOŠICE. Väčšina náhodne opýtaných respondentov potvrdila, že im komáre prekážajú čoraz častejšie. Pani Tatiana si už „nepamätá večer strávený vonku, v ktorý by jej pribudli na tele menej ako tri štípance". To aj napriek použitiu repelentu. Pediatrička MUDr. Beáta Nemčoková taktiež potvrdila vyšší počet prípadov kožných reakcií na hmyz vo svojej ambulancii. Najmä u obyvateľov zaplavených oblastí ako Bočiar, Malá Lodina, Sokoľany alebo Haniska.
Alica Kočišová z Ústavu parazitológie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach uviedla, že na Slovensku sa nachádza „viac ako 40 druhov komárov a netreba ich podceňovať. Tým, že komár cicia krv, stáva sa dočasným ektoparazitom a každý podobný organizmus je pre človeka nebezpečný."
Čo komárov priťahuje?
Parazitológovia sa zhodujú, že sladká krv komárov rozhodne nepriťahuje. Láka ich oxid uhličitý, ktorý ľudia vylučujú pri dýchaní a pot produkovaný ľudskou kožou. Podľa Jozefa Halgoša z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sú pre nich príťažlivé aj zmesi kyselín ako kyselina maslová, propiónová a podobne.
Ďalší mýtus hovorí o fajčiaroch. Tých vraj trápia komáre menej. Kočišová s podobným tvrdením nesúhlasí. „Komárom vadí cigaretový dym podobne ako ľuďom. Hneď ako človek prestane fajčiť, stáva sa rovnako zaujímavým cieľom ako abstinent."
Vyšší výskyt ako vlani
„Komáre ma trápia každým rokom viac. Momentálne ma štípu všade a neustále," hovorí Matúš Madejár a ukazuje na začervenané fľaky na nohách. Pani Viera si myslí, že ich je tento rok „oveľa viac ako vlani", a sama má celé leto problémy aj s hojením rán.
Biológ Nasir Jalili z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, ktorý sleduje komáre aj na východnom Slovensku, rozpráva o tohtoročnom vyššom výskyte komárov ako o celoslovenskom probléme. Na vlastné oči videl záplavy a potvrdzuje, že „množstvo stojatej vody v kombinácii s horúčavami výrazne skracuje vývin komárov, a preto ich je zvýšené množstvo". Kočišová dodáva: „Pocit z premnoženia môže prameniť aj z upustenia od všeobecnej ochrany ľudí. Pred zhruba dvadsiatimi rokmi sa vždy v jarných mesiacoch, pred začiatkom sezóny, preventívne ošetrovali plochy a miesta, kde sa predpokladal výskyt komárov. Zasahovalo sa proti larvám biologickými látkami, aby sa dospelé komáre vyliahli v menšom množstve. Dnes sa to už nerobí."
Výraznejšie štípance
Všetci opýtaní Košičania sa zhodli na tom, že na uštipnutia od komárov ich organizmus reaguje väčším podráždením ako v minulosti. „Vyrážky sú výrazne väčšie a aj natretie prípravkom proti svrbeniu pomáha menej ako v minulosti," hovorí Jakub Juliš a škriabe si pritom už rozškrabané predlaktie. Vraj ho ma také už od začiatku prázdnin.
Kočišová pripúšťa, že vďaka záplavám môžu byť komáre infikované rôznymi hostiteľskými baktériami a tak sa môžu preniesť na človeka. Oveľa pravdepodobnejší sa jej ale vidí scenár o „každoročne sa zvyšujúcej precitlivenosti organizmu," z ktorej môže prameniť silnejšia reakcia na štípanec. Podľa Jaliliho však ľudia aj často chybne identifikujú pôvodcu ich uhryznutia a nezriedka môže ísť o ovady, mušky alebo iný hmyz.
Prevencia pred uštipnutím
Matúš Madejár na základe vlastných skúseností s hmyzom nosí dlhé nohavice „aj za cenu spotenia," a radšej „dvakrát za večer prezlečie tričko, ako by sa mal škrabať celú noc". Pani Jarka počas letných večerov nechodí vonku a ak je nútená, používa „rodinou overený repelent pre rybárov z Maďarska". A Jakub Juliš používa až krém proti svrbeniu, ktorým sa po pobyte v prírode a pri vode natiera pred spaním.
Na zamorených plochách sa dá bojovať proti komárom jedine chemickými postrekmi. Pri ochrane jednotlivca odborníci ani lekári neuprednostňujú žiadnu z foriem prevencie a navrhujú ich kombinovať. MUDr. Beáta Nemčoková za najúčinnejšie považuje spojenie repelentov a homeopatík, ktorými sa už taktiež dá brániť proti štípajúcemu hmyzu. Dokonca nami oslovená pani Viera má s touto kombináciou veľmi kladné skúsenosti.
Parazitológovia sú ku alternatívnym a ľudovým formám zdržanliví a radšej odporúčajú použitie repelentov impregnáciou oblečenia, záclon alebo nanesenie priamo na kožu.
Jalili upozorňuje na to, že v boji proti bodavému hmyzu môžeme bojovať aj každý sám. Stačí častejšie vymieňať obsah sudov, umelých jazierok alebo iných nádob s vodou. „Z jednej takejto nádrže sa počas leta vyliahne až niekoľko tisíc komárov," vraví.
Autor: Miroslav Nemčok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári