Na vine je špeciálny mrak cumulonimbus, ktorý môžu sprevádzať storočné dažde i silné víchrice.
KOŠICE. Najväčšiu spúšť, polámané konáre i vyvrátené stromy, ktoré padali aj na autá, mali pod oknami obyvatelia Kuzmányho sídliska. "Trvalo to možno iba 15 minút a pás vetra akoby prešiel tadiaľto," ukazuje chlapík z Vojenskej ulice. "Vyzerá to ako paranormálny jav z Aktov X. Tu božie dopustenie, no známi inde v meste si na búrke nič extra nevšimli," divil sa mladík z Kuzmányho sídliska.
"Asi je táto lokalita zakliata, tu sa musel vietor pokrútiť. Inokedy zvykne narobiť škody na Severe, a tam teraz skoro nič," krútil hlavou pracovník Správy mestskej zelene (SMsZ), ktorý včera s kolegami na Braniskovej a v okolí pílili poškodené drevo, aby ho odpratali do zariadenia v Bernátovciach. Na taký zvláštny vietor si za 25 rokov nespomína ani Marta Popríková, vedúca oddelenia prípravy, výroby zelene a projekcie SMsZ. "Obvykle býva podobným počasím zasiahnuté širšie územie zelene." SMsZ narátala včera niekoľko desiatok zničených alebo poškodených drevín, pritom Mestské lesy cez víkend skoro žiadnu ujmu nezaznamenali.
Vietor mohol fúkať rýchlosťou 27 metrov za sekundu
Martina Tomková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, vedúca Klimatologickej služby Košice, vysvetľuje, že radarové snímky potvrdili, že šlo o lokálny jav, ktorý postihol len časť Košíc. "Prietrž mračien sa spája s oblakmi typu cumulonimbus (dažďová kopa - pozn. red.), ktoré sú spravidla sprevádzané veľmi silnými búrkami, krupobitím a nárazovým vetrom. Často ide o lokálny jav, ktorý postihuje veľmi malé územie, ale môže napáchať veľké škody. Vietor a silné zrážky - prívalové dažde sprevádzajú takýto typ oblaku, čo vysvetľuje ich lokálny výskyt či rozmer. Intenzita zrážok sa môže pohybovať až na hranici 45 mm za 30 minút, ide o mimoriadnu intenzitu, ktorej pravdepodobnosť výskytu je asi raz za 100 rokov," uviedla hydrometeorologička. Doplnila, že v prípade vetra mohlo ísť podľa spôsobených škôd o silnú víchricu s rýchlosťou 27 metrov za sekundu, ktorá vyvracia stromy a spôsobuje škody na budovách.
Stromy orezujú "na hlavu" len výnimočne
Juraj, ktorý pracuje na Juhu, si po sobote kladie otázku, či sa škodám na stromoch nedalo čiastočne zabrániť lepšou starostlivosťou. "Som laik, ale zdá sa mi, že keď sa v minulosti napríklad v centre orezávali stromy dookola rovnomerne tak, že z nich konáre nevytŕčali, také čosi ako teraz sa nestávalo. Už vídam takto upravené stromy iba zriedka." Aj dôchodca zo Starého Mesta si myslí, že SMsZ by mala orezávať stromy viac, aby sa znížilo riziko, že vietor zlomí konáre alebo ich celé vytrhne.
SMsZ reaguje, že stromy orezujú do pravidelných tvarov, tzv. "na hlavu", len mimoriadne, v krajných prípadoch, a považujú to za menšie zlo ako výrub. "Napríklad v niektorých úzkych uliciach, kde veľké koruny obmedzujú či ohrozujú chodcov alebo autá, a tiež v odôvodnených prípadoch na základe žiadostí občanov. Isteže, do menšej plochy sa vietor nezaprie tak ako do väčšej, ale každý zásah do stromu skracuje jeho životnosť a znižuje jeho hodnotu. Strom je krásny, keď rastie prirodzene a každý má iný tvar koruny, charakteristický pre daný druh," argumentuje Popríková. Ako príklad núteného orezu "na hlavu" uvádza Šafárikovu triedu, kde koruny pôvodne zasahovali do cesty i chodníkov. Stromy tam zmenu "imidžu" podstúpili pred pár rokmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári