Informácie Korzára nám potvrdil aj šéf košického Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Juraj Briškár (Smer), ako aj starosta obce Jozef Konkoly (nez.)
KECHNEC. Americká firma bola pred desiatimi rokmi vôbec prvou spoločnosťou, ktorá prišla do priemyselného parku v obci. V Kechneci vyrábala káble a konektory do áut, no produkty z Molexu sa dali nájsť aj ako príslušenstvo pre mobily od Nokie, Siemensu alebo Sony Ericsson.
Ešte v roku 2008 tu zamestnávali Američania takmer tisícku zamestnancov, ktorými boli najmä ženy v prevažne robotníckych profesiách. Noví akcionári spoločnosti sa výrobu rozhodli presunúť do nového závodu v Číne, ktorý má nielen štvornásobne vyššiu výrobnú kapacitu, ale oproti Kechnecu aj podstatne nižšie mzdové náklady.
J. Briškár: Zatiaľ nám "dodali" 200 nezamestnaných
"Musím to, žiaľ, potvrdiť. Molex nám ku koncu mesiaca zaslal bez nejakých bližších podrobností informáciu o definitívnom ukončení pôsobenia v Kechneci. Túto správu sme očakávali už dlhšie, no stalo sa tak až teraz. Vedenie závodu s nami nerokovalo, neozvali sa nám ani ich odborári. Celkovo by priamo vo fabrike malo prísť o prácu 793 zamestnancov, momentálne tam zostalo už len pár ľudí, ktorí majú zlikvidovať tento závod. Do evidencie nám k dnešnému dňu pribudlo už takmer 200 zamestnancov, predpokladáme, že to číslo sa bude ešte výraznejšie zvyšovať. Je to škoda, lebo miera nezamestnanosti nám už piaty mesiac po sebe postupne klesala, teraz sa však opäť zvýši zrejme už nad hranicu 23 000 osôb, navyše teraz nám prichádza do evidencie aj mnoho absolventov škôl," informoval nás šéf ÚPSVaR-u Juraj Briškár.
Starostovi Konkolymu zostali zmiešané pocity
Starosta Kechneca Jozef Konkoly má z molexovského "good-bye" značne zmiešané pocity, pretože aj vďaka nemu sem Američania prišli. "Desaťročné pôsobenie spoločnosti hodnotím aj napriek ich odchodu veľmi pozitívne. Boli prvým zahraničným investorom na Slovensku, ktorý postavil svoju prevádzku na zelenej lúke. Týmto ukázal novu víziu smerovania slovenskej ekonomiky. Ako pozitívne hodnotím aj to, že priniesli nové technologické procesy a v oblasti ľudských zdrojov aj nový prístup a pracovnú morálku," povedal nám starosta J. Konkoly.
Ako dodal, do hál po Molexe sa postupne sťahuje výrobca automobilových bezpečnostných snímacích systémov IEE Sensing, ktorý by mohol zamestnať až takmer 400 zamestnancov. Polovica z nich by mali byť práve bývalí zamestnanci Molexu. Šancu, že dlho nezostanú bez práce, však budú mať aj tí zvyšní.
"V súčasnosti prebiehajú rokovania s dvomi spoločnosťami, ktoré by celkovo mohli vytvoriť 1 100 pracovných miest. Rokovania by mohli byť uzavreté do konca novembra 2010. Zrejme chápate, že dovtedy by som bol len veľmi nerád konkrétny," tvrdí. V kechneckom priemyselnom parku je momentálne zamestnaných takmer 3 000 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári