Tropické počasie ukázalo cez víkend a včera aj svoju temnú stránku. Prudká búrka z tepla lámala konáre a vytrhávala zo zeme celé stromy aj s koreňmi. Počas takéhoto počasia však vzniká pre ľudí nebezpečenstvo aj z bleskov, a preto ho nesmieme podceňovať.
KOŠICE. Extrémne vysoké teploty často vystrieda prudká búrka z tepla, ktorá so sebou prinesie aj blesky. Okrem zanechanej spúšte pripomenie aj dôležitosť vlastnej ochrany počas podobných meteorologických výkyvov.
V priemere na Slovensku zomrie na následky úderu blesku jeden človek ročne. Začiatkom júla už na Slovensku zahynula 53-ročná žena po zásahu na kúpalisku v Bratislave. Počas minulého víkendu vyhasol život muža v Rakúsku z rovnakých príčin. Meteorológovia varujú, že tento fenomén nemožno podceňovať „kvôli rýchlemu nástupu a ničivej sile hlavne počas tropických horúčav".
Okrem bleskov môžu byť s búrkami spojené aj „krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 15 až 30 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 17 až 25 metrov za sekundu," informuje Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej internetovej stránke.
Predpoveď počasia
Lejaky prinášajú do „prehriatych" Košíc vytúžené osvieženie. SHMÚ v súvislosti s prepisovaním teplotných rekordov konštatuje: „Už niekoľko dní pretrváva na našom území počasie, ktoré má stredomorský nádych. Maximálna teplota je teraz o 5 až 7 stupňov vyššia, než by mala byť a prekračuje tropickú hodnotu už okolo 10. hodiny dopoludnia."
V súčasnosti SHMÚ nepredpokladá žiadne meteorologické nebezpečenstvá. Tropické horúčavy však môžu spôsobovať rýchle zmeny počasia, a preto treba byť veľmi obozretný. Ľudia by mali zvažovať svoje aktivity v prírode a pri vode, ak „na oblohe vidia sivé, tmavosivé až čierne mračná".
Ako vzniká blesk
Počas extrémnych horúčav sa voda z pôdy, rastlín a povrchových tokov oveľa rýchlejšie vyparuje. „Vďaka chladnejšiemu vzduchu vo vyšších polohách sa vodná para opäť mení na kvapalné skupenstvo a vytvára oblaky. V nich sa jednotlivé kvapôčky spájajú a pre vyššiu hmotnosť padajú opäť na zem," hovorí Michal Ivaška z Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
„Padajúce a stúpajúce častice vody sa pri strete nabijú opačným elektrickým nábojom. Takto sa oblak polarizuje a elektrický náboj má snahu sa vybiť. To robí prostredníctvom blesku," dodáva Ivaška.
Nebezpečenstvo zásahu bleskom
Riziko zásahu vzniká, pokiaľ je časový rozdiel medzi bleskom a hrmením kratší ako 30 sekúnd. To znamená, že búrka je v menšej vzdialenosti ako 10 kilometrov (jedna sekunda predstavuje vzdialenosť 330 metrov).
Dráhu blesku môžeme odhadnúť, ale nikdy nie stopercentne predpovedať. „Keďže hľadá cestu s najmenším elektrickým odporom, väčšinou zasiahne vyvýšeniny a najvodivejšie objekty," varujú odborníci.
Preto by si mali ľudia dávať pozor, aby neboli vyčnievajúcimi bodmi nad okolím, čo sa stáva na vodnej hladine, lúkach alebo vrcholoch hrebeňov. Rovnako by človek nemal tieto objekty vyhľadávať. Skrývať sa pod stromom na rovnej lúke, pri skalných ihlách alebo v ojedinelých stavbách bez bleskozvodu je maximálne nebezpečné.
Bezpečná skrýša
Podľa Ivašku „miesto, na ktorom by bol človek pred bleskom v absolútnom bezpečí, neexistuje". Najideálnejšie však sú budovy s bleskozvodmi a uzatvorené vozidlá. Pri obzvlášť silných búrkach znížime riziko zásahu, ak odpojíme všetky elektrospotrebiče od prívodu elektrickej energie a pozatvárame všetky okná. Ak sa skrývame v aute, je obzvlášť dôležité skontrolovať úplné zatvorenie všetkých okien.
Ak na blízku nie je žiaden úkryt, ideálna poloha na prečkanie búrky je čupiaca. Ľudia sa nesmú držať v skupinách, ale v bezpečnejších rozstupoch. Chôdza alebo beh zvyšujú riziko zasiahnutia. V stane je dobré posadiť sa na nevodivý materiál, čo je napríklad deka alebo karimatka a nedotýkať sa stien ani konštrukcie.
Faktom je, že blesk vyhľadáva elektrické vodiče. Ľudový mýtus o tom, že na bicykli je človek v bezpečí, pretože gumené kolesá dokážu uzemniť blesk, je hlúposť. „Človek na bicykli je oveľa príťažlivejším cieľom ako bez neho," zhodujú sa odborníci.
Čo v skutočnosti zabíja?
Vďaka veľmi krátkemu trvaniu výboja človeku od zásahu blesku nehrozí spálenie aj napriek extrémne vysokému napätiu. Oveľa nebezpečnejšia je zástava srdca, ktorú spôsobuje. Väčšina ľudí nezomiera bezprostredne na následky zasiahnutia, ale kvôli neposkytnutiu prvej pomoci.
Prevencia pred zásahom blesku:
- nebezpečenstvo hrozí, pokiaľ je čas medzi bleskom a hrmením kratší ako 30 sekúnd
- okamžite sa zbavte všetkých kovových predmetov
- vypnite mobilný telefón a akékoľvek iné prijímače
- nekráčajte, ani nebežte
- zdržujte sa minimálne dva metre od vyšších objektov
- sadnite si so spojenými nohami na nevodivý materiál (deka, karimatka...)
- v stane sa nedotýkajte konštrukcie ani stien
- v aute skontrolujte zatvorenie všetkých okien
- pri obzvlášť silnej búrke odpojte všetky elektrospotrebiče aj v budove
Po zásahu bleskom:
- zasiahnutému okamžite poskytnite prvú pomoc
- zavolajte záchranku alebo horskú službu
Miroslav Nemčok
Autor: Miroslav Nemčok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári