Počas uplynulých ôsmich dní Košice privítali vyše 200 mladých hudobníkov zo Španielska, Japonska, Ruska, Ukrajiny a Slovenska, ktorých spája spoločná vášeň - klasická hudba. Mladí umelci svojím umením potešili divákov počas 20 festivalových koncertov, z ktorých polovica sa uskutočnila na rôznych miestach v Košiciach.
Festival, ktorý organizuje sláčikový orchester Musica Iuvenalis ako súčasť celosvetovej siete letných festivalov pod záštitou Federácie Eurochestries z Francúzska, bol tohto roku vo viacerých smeroch výnimočný. Jeho otvárací koncert poctila návštevou premiérka Iveta Radičová, ktorá si košický koncert vybrala z dvoch možností návštevy podujatí venovaných ľuďom postihnutým povodňami. "Festival sme venovali práve týmto ľuďom a v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou sme zorganizovali aj zbierku na pomoc povodňami postihnutých oblastí," povedal riaditeľ festivalu Igor Dohovič.
Druhou výnimočnou udalosťou bolo to, že festival v tomto roku prvýkrát prekročil šengenskú hranicu, ktorá jeho organizátorov inšpirovala k názvu. Organizátori dva koncerty - jeden v Košiciach a jeden v Užhorode - venovali tvorbe slovenských a ukrajinských skladateľov. V podaní Sláčikového orchestra Musica Iuvenalis pod taktovkou I. Dohoviča, Katedrálneho zboru sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením Viliama Gurbaľa a Akademického komorného zboru Cantus z Užhorodu odzneli aj dve spoločné skladby. Mladí muzikanti si od divákov vyslúžili aj standing ovations. "Bola to pre nás výnimočná udalosť. Verím, že tento rok bol len začiatkom hlbšej spolupráce a že v budúcich rokoch sa festivalové dianie na Ukrajine ešte zintenzívni," povedal umelecký vedúci Cantusu Emil Sokač.
Podľa I. Dohoviča prekvapením pre organizátorov bol divácky záujem vo festivalových mestách. "Hrali sme na námestiach, v kostoloch a ľudia si na tieto koncerty našli cestu. Či už v Humennom, Vysokých Tatrách, Sečovciach alebo Lipanoch." Najväčší ohlas mali výkony spevákov z Chlapčenského zboru Ladya z ruského Togliatti. Svojou Kalinkou a ďalšími známymi ukrajinskými či ruskými piesňami dvíhali divákov zo sedadiel. V Tatranskej Lomnici odspievali koncert aj v silnej prietrži mračien, keď divákov prichýlili priamo na zakrytom pódiu a koncert odspievali v takmer rodinnej atmosfére za zvukov padajúcich kvapiek. "Tradičnou kvalitou sa prezentovali aj Japonci, ktorí dokonca pre náš festival naštudovali pieseň Eugena Suchoňa Aká si mi krásna. No a nefalšovaný južanský temperament priviezol aj La Orquesta Joven de Jerez zo Španielska," dodal I. Dohovič.
Ani v tomto roku nechýbal tradičný záverečný koncert, na ktorom sa predstaví v piatok veľký medzinárodný orchester a zbor. Organizátori už teraz rozmýšľajú nad budúcim ročníkom. "Organizátori chcú pritiahnuť na Slovensko orchestre z ďalších krajín. Rokovali už s pobaltskými orchestrami, ale aj s jedným gruzínskym telesom. Škoda, že to v tomto roku kvôli problémom s vízami nevyšlo s arménskym orchestrom. Ale aj to utvrdzuje v tom, že má význam prostredníctvom hudby búrať nezmyselné hranice," povedal hovorca festivalu Svjatoslav Dohovič.
Mimochodom, dnes ešte stihnete Záverečný koncert festivalu, ktorý sa o 19.45 hod. začne v Premonštrátskom kostole (Hlavná 67).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári