Odhaliť ich je úlohou oddelenia hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Kontroly v evidovaných potravinárskych zariadeniach sa robia podľa plánu výkonu úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru s frekvenciou podľa zaradenia do kategórie podľa rizikovosti. „Každé
sezónne zariadenie je preverené minimálne raz," vysvetľuje vedúca oddelenia fyziológie výživy MUDr. Beáta Antošová. „Pri zistení závažných nedostatkov sa kontroly robia opakovane. Zároveň sú podľa odoberané aj vzorky potravín na laboratórne vyšetrenie. Od začiatku mája doposiaľ bolo vykonaných 57 kontrol. Zatiaľ sme nezistili žiadne nedostaky."
Kontrolujú sa všetky typy potravinárskych prevádzok s dôrazom na prevádzky s výrobou a predajom epidemiologicky závažných potravín. Najmä predajne lahôdok, zmrzlín, cukrárenských výrobkov, letné terasy, reštaurácie. Kontroly bývajú aj v stánkoch na kúpaliskách. Tie sú zväčša spojené s odberom vzoriek potravín a pokrmov na laboratórne skúšky s cieľom overenia ich zdravotnej bezpečnosti.
Na to, aby prevádzka aj po kontrole mohla ďalej fungovať, musí dodržiavať pravidlá. „V prvom rade ide o plnenie povinností prevádzkovateľov zariadení, ktoré vyplývajú z platných právnych predpisov. To znamená zabezpečiť dostatočnú hygienickú úroveň prevádzkovaného zariadenia, ako aj vhodnú manipuláciu so surovinami, polotovarmi určenými na výrobu potravín resp. pokrmov rýchleho občerstvenia a tiež s finálnymi výrobkami, na dodržiavanie osobnej hygieny zamestnancov a nezabúdať ani na zariadenia na osobnú hygienu pre konzumentov."
Ak prevádzka nesplní požadované podmienky, môže dostať mastnú pokutu. „Tá sa môže udeliť podľa závažností zistení až do výšky 16 596 eur, alebo do výšky 331 000 eur, a to podľa príslušných zákonných ustanovení."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári