Náhradu ušlej mzdy a ďalšie finančné vyrovnanie v celkovej výške okolo 300-tisíc eur, ponuku na zamestnanie a ospravedlnenie navrhol rektor Technickej univerzity v Košiciach 17 prepusteným vysokoškolským učiteľom za stiahnutie žalôb.
KOŠICE. Väčšina vysokoškolských pedagógov a vedeckovýskumných pracovníkov Stavebnej fakulty TU, vrátane dvoch profesorov, siedmich docentov, jedenástich odborných asistentov a jedného lektora, s ktorými škola v rozpore so Zákonníkom práce, vysokoškolským zákonom a s ďalšími internými normami rozviazala pracovný pomer v júli 2007, ponuku na mimosúdne urovnania akceptuje.
Profesorom ponúkla dekanka aj miesto upratovačky
Výpovede podpísala bývalá dekanka fakulty Ingrid Šenitková. Predtým však "neposlušným učiteľom", ktorí sa odmietli zúčastniť na výberových konaniach, formálne ponúkla rôzne pracovné pozície. Napríklad špičkovému odborníkovi s profesorským titulom aj miesto upratovača.
"Mali sme pracovné zmluvy platné do roku 2009, niektoré až do roku 2011. Nikto ich nezmenil ani nezrušil. Fakulta ich s nami uzavrela na základe výsledkov konkurzov z predchádzajúceho roku. Pani dekanka teda vypísala výberové konania na obsadené miesta, čo je protiprávne. Potrebovala sa zbaviť nepohodlných ľudí," vysvetľuje docent Marián Rovňák.
Väčšina sa nechce vrátiť
Návrh na mimosúdne urovnanie sporu učitelia vítajú. Väčšina sa však nemieni na univerzitu vrátiť. "Stotožňujem sa s väčšinou kolegov. Kým bude na fakulte pôsobiť osoba, ktorá to všetko spôsobila, nemám záujem," uviedol profesor Ľudovít Naď. Bývalá dekanka po abdikácii totiž naďalej učí v škole.
Podľa neho väčšina učiteľov už prijala ponuky z iných škôl alebo pôsobia v súkromnom sektore. Z 18 prepustených sa len dvaja dnes chcú vrátiť na pôvodné miesto, ďalší traja to zvažujú. Jeden sa už tejto dohody nedožil a odškodné bude vyplatené pozostalým.
Poškodení sa stotožňujú, že Šenitková by mala niesť osobnú zodpovednosť za spôsobenú škodu. V žalobách, ktoré stiahli, dohromady žiadali od školy odškodné okolo milión eur. Konkrétnu sumu v rámci vyrovnania obe strany odmietli komentovať. Korzáru sa napriek tomu podarilo zistiť, že by to malo byť dovedna viac ako 300-tisíc eur, z čoho by mal každý pedagóg dostať priemerne viac ako 16-tisíc eur.
Prorektor nekomentuje, či škodu zosobnia
Rektor TU Anton Čižmár bol včera na dovolenke. Jeho zástupca a prorektor pre vedu a výskum Stanislav Kmeť nám povedal: "S prepustenými učiteľmi sme podpísali dohodu, je to kompromis, v ktorom nie sú víťazi ani porazení. Neviem o žiadnych ďalších krokoch, tým sa to pre nás skončilo. Pokiaľ mám správne informácie, tak v dohode nie je, že sa pedagógovia musia automaticky vrátiť na svoje pôvodné miesta, ale v rámci výberových konaní takú možnosť budú mať."
Prorektor odmietol informovať, koľko eur bude školu stáť odškodné. Nechcel konkretizovať ani to, z čoho ich chcú zaplatiť a či aspoň časť z nich zosobnia bývalej dekanke I. Šenitkovej. "Pýtate sa nepravého, ja sa k tomu vôbec neviem vyjadriť. Peniaze nepôjdu zo štátneho rozpočtu, ale z mimorozpočtových zdrojov. To sú rôzne príjmy, ale najčastejšie ide o peniaze z podnikateľskej činnosti." Na to, že TU zbytočne prišla o peniaze, ktoré mohli byť použité na vyššie finančné ohodnotenie pedagógov, resp. na zlepšenie výučby, reagoval len tým, že sa k tomu vôbec nevie vyjadriť. Rovnako aj na to, či sa budú v orgánoch školy zaoberať zosobnením finančných škôd, ktoré bývalá dekanka spôsobila fakulte a tým aj TU.
Šenitková: Dnes by som postupovala takisto
Oslovili sme včera aj bývalú dekanku fakulty. Ako nám povedala, mimosúdna dohoda ju prekvapila, no naďalej trvá na tom, že sa rozhodla správne. "Pre mňa je toto novinka, len teraz som sa vrátila z dovolenky v zahraničí, neviem žiadne podrobnosti. Naďalej síce pracujem v škole, ale z osobných dôvodov, ktoré tu nechcem rozvádzať, som sa pred polrokom vzdala funkcie dekanky. A čo sa týka vypísania tých konkurzov, bolo to vtedy jediné možné riešenie a aj dnes by som postupovala tak isto. Za svojím rozhodnutím stojím a nemyslím si, žeby som kvôli tomu mala mať nejaké problémy," uviedla s tým, že si nevie predstaviť, žeby TU po nej mohla chcieť náhradu škody. "Aj keby hocičo chceli, počas mojej funkcie bola na tom fakulta finančne veľmi dobre, takže peniaze sú. Ale konkrétne vám nepoviem nič," dodala.
Genéza kauzy
Súdy potvrdili nezákonnosť
Po vypísaní výberových konaní v máji 2007 podalo 38 učiteľov, teda viac ako polovica zamestnancov Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, sťažnosť na rektorát. Ďalšie sťažnosti na bezprecedentné porušenie zákona smerovali do parlamentu, na ministerstvo školstva a do mnoho iných inštitúcií. Bezvýsledne. Väčšinou sa oblúkom vrátili späť na univerzitu. Neskôr sa 22 pracovníkov odmietlo zúčastniť na konkurzoch. Osemnásti podali žaloby pre neplatnosť rozviazania pracovného pomeru. Procesy sa ťahali presne tri roky, niektoré ešte stále nie sú právoplatne ukončené.
Podľa názoru učiteľov sa škola snažila rôznymi obštrukciami záverečný verdikt súdu oddialiť až do uplynutia platnosti uzavretých pracovných zmlúv. Právny zástupca univerzity sa na pojednávaniach nezúčastňoval, univerzita ho vymenila, často chýbali svedkovia, ktorí mali vypovedať v prospech žalovanej strany. Škola požiadala aj o vylúčenie všetkých sudcov Okresného súdu Košice I z prejednávania a rozhodovania v tejto veci pre zaujatosť.
Rektor univerzity Anton Čižmár vo vyjadrení k žalobám navrhol, aby ich súd v plnom rozsahu zamietol. "Sú rôzne právne názory. Nech rozhodne súd," povedal nám vo februári 2008. Čo viedlo k zásadnej zmene jeho názoru, sa nám včera nepodarilo zistiť. "Predpokladám, že rozhodnutia súdov. Doteraz v ôsmich sporoch prvostupňový súd dal za pravdu mojim klientom. V štyroch prípadoch rozhodnutia potvrdil aj Krajský súd v Košiciach. Súdy jednoznačne potvrdili, že výpovede boli nezákonné," uviedol právny zástupca prepustených Milan Sedlák.
sen
Poznámka
Z univerzitného krv netečie
Desať miliónov bývalých korún. Zrejme toľko zaplatí Technická univerzita podľa informácií nášho denníka 18 prepusteným pedagógom a ich právnikom za to, že bývalá dekanka Stavebnej fakulty TU Ingrid Šenitková sa pred tromi rokmi rozhodla, že ich v škole napriek platným zmluvám nepotrebuje. Toto "manažérske" rozhodnutie by bez problémov podľa vlastných slov zopakovala aj dnes, lebo vtedy a aj dnes by sa bez akýchkoľvek následkov zbavila nepohodlných učiteľov a obklopila by sa len tými, ktorých mala rada. Hoci už vtedy ju právnici a rozumnejšia časť vedenia univerzity upozorňovali, že postupuje nezákonne, exdekanka trvala na svojom a učiteľom s radosťou podpisovala ďalšie a ďalšie výpovede.
Ak by to urobila v súkromnej firme ako jej majiteľka, nikto by jej nepovedal ani slovo. Lenže ona pracuje vo verejnej inštitúcii, na ktorej chod vrátane platu dekana sa skladajú aj daňoví poplatníci. Tým sa teraz ona aj prorektor TU Stanislav Kmeť veselo smejú do tváre. Čo tam po tisíckach eur, však sa zaplatia z mimorozpočtových peňazí, teda nie z verejných, zľahčuje tému prorektor. Podľa tejto fakt "univerzitnej" logiky príde o peniaze "len" škola. Pán prorektor, a nemáte náhodou brániť práve jej záujmy? Boli by sme veľmi zvedaví, či by ste boli rovnako zhovievavý k exdekanke, ak by išlo o vaše súkromné a nie o nejaké mimorozpočtové peniaze. Odpoveď by bola asi rovnako jasná ako všetky rozsudky, ktoré doteraz padli...
Prorektorovi ani len nenapadne, že by od exdekanky presne podľa Zákonníka práce vymáhal škody, ktoré preukázateľne spôsobila. TU by si od nej pritom mohla za každý prípad legálne vypýtať až 4 mesačné platy. Bola by to síce len časť škody, ktorú spôsobila, ale pre podobných "hrdinov", ktorí majú tendenciu "nevidieť zákony" a ignorovať z toho vyplývajúce hroziace finančné straty pre univerzitu, by to bolo jasné varovanie, aby si to v budúcnosti nedovolili.
Ak vedenie TU na čele so svojím rektorom neurobí to, čo káže zdravý sedliacky rozum, a nepotrestá exdekanku zrážkami zo mzdy, vyjadrí jednoznačný súhlas s nezákonnosťou priamo na akademickej pôde. Ak však majú všetci z vedenia exdekanku tak veľmi radi, môžu sa jej na to poskladať sami. A z vlastného, tiež mimorozpočtového...
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári