KOŠICE. V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach skončilo v júli jedenásť alkoholom vážne intoxikovaných mladých ľudí. Pre ohrozenie života muselo byť osem hospitalizovaných, z nich šesť počas uplynulého víkendu, keď sa v Košiciach konal tanečný festival. TASR informovala hovorkyňa DFN Viera Horniaková. "Na centrálny príjem však záchranári priviezli aj ďalších opitých mladých ľudí, ktorí boli buď schopní odísť po vlastných, alebo pre vek nad 19 rokov boli preložení na dospelé oddelenia," uviedla Horniaková. Podľa nej tak zbytočne zaťažili nemocničný personál, ktorý ich nielen zachraňoval, ale musel sa postarať aj o hygienu.
"Detská fakultná nemocnica sa tak popri starostlivosti o vážne choré deti počas víkendu zmenila na záchytku," konštatovala vedúca lekárka Centrálneho príjmu DFN Košice Jozefína Krupová. Zdôraznila, že nadmerným, pravdepodobne nárazovým pitím, si títo mladí ľudia ohrozujú zdravie aj život. Alkohol vo vyššej koncentrácii totiž mladý organizmus vážne poškodzuje. Často praktikovaná zábava typu víkendových "pitiek" je podľa nej nebezpečná, pretože takýto rozvrat metabolizmu má následky aj v nasledujúcich dňoch a ovplyvňuje myslenie a rizikové správanie sa mladistvých.
Službukonajúci lekári na Centrálnom príjme DFN Košice opitým mladým ľuďom namerali v krvi od 1,04 do 3,12 promile alkoholu v krvi. Väčšinou mali okolo 2,5 promile alkoholu, čo môže byť pre nedospelý mladý organizmus za určitých okolností smrteľne nebezpečné. Víkendového 18-ročného rekordmana s 3,12 promile alkoholu priviezla záchranka v bezvedomí. Zachraňovali ho na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde aj na druhý deň javil príznaky ťažkej opitosti. Medzi opitými deťmi v júli prevažovali chlapci vo veku 16 až 18 rokov, ale priotrávili sa aj tri dievčatá. Najmladšia z nich mala len 12 rokov a 2,32 promile alkoholu v krvi.
Podľa štatistiky, ktorú spracovala MUDr. Jozefína Krupová, za 1. polrok 2010 evidovali 53 opitých mladých ľudí, čo je porovnateľné s 55 prípadmi za rovnaké obdobie v roku 2009. Alarmujúce čísla za júl 2010 však k zníženiu celoročnej štatistiky neprispejú.
Podľa štúdie Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (European School Survey Project on Alcohol and other Drugs ESPAD), uverejnenom v marci, sa za posledný mesiac až polovica mladých Slovákov vo veku od 15 do 16 rokov opila spôsobom "binge drinking," teda ťažkým nárazovým pitím. Podľa tejto štúdie až 88 percent mladých ľudí na Slovensku užilo v priebehu posledných 12 mesiacov alkoholické nápoje. Slovenskí tínedžeri tak obsadili 7. miesto v rebríčku 33. krajín, ktoré výskumníci monitorovali.
Slovensko patrí podľa prieskumov WHO spolu s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy celosvetovo ku krajinám s najvyššou mierou konzumácie alkoholu. Podľa prepočtu Štatistického úradu SR na hodnotu 100-percent liehu dosiahla predvlani celková spotreba alkoholických nápojov na jednu osobu úroveň 9,2 litra a liehovín 4,2 litra. Každoročne na následky nadmerného pitia a alkoholizmu na Slovensku zomierajú ľudia a rastie aj počet zdravotných poškodení spôsobených pitím alkoholu. Je alarmujúce, že tento vzostup je podmienený aj zvýšeným počtom intoxikovaných mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári