okoch existencie projektu došlo k prvým výsledkom, maturitám rómskych detí, ktorých talenty by inak v osadách, kde dovtedy vyrastali, zakrpateli.
Program Divé maky založilo v roku 2005 občianske združenie PRO DONUM. Vzhľadom na jeho rozsah v októbri 2008 z programu vzniklo samostatné občianske združenie Divé maky. Cieľom Divých makov, o. z. je vyhľadávať mladé rómske talenty zo sociálne slabých rodín a podporovať rozvoj ich vzdelania, umenia a štúdia prostredníctvom individuálnych darcov.
Autorkou myšlienky Divých makov je Vladislava Dolníková. Ako sama hovorí, projekt v nej zrel niekoľko rokov. „Pri jeho tvorbe som hľadala okrem riešení rómskej problematiky aj niekoľko prvkov, ktoré by mal kvalitný grantový program obsahovať," spomína na začiatky. "Jasnosť myšlienky, adresnosť, transparentnosť, zmysluplnosť, trvalú udržateľnosť a pochopenie voči kultúrnym rozdielom. Chcela som založiť program, ktorý by vytvoril podmienky pre rómsku strednú vrstvu. Vedela som, že je to beh na dlhé trate, ale len taká zmena má skutočný zmysel."
Projekt nevedie V. Dolníková sama. Je v ňom zapojených niekoľko ľudí, ktorí sa často na úkor straty vlastného voľného času obetujú pre rómske deti a pre to, aby dostali šancu, o ktorej by inak mohli len snívať. "Prvé kroky Divých makov boli v septembri 2005. Začínalo sa v Nitrianskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Divé maky oslovili 210 základných škôl a do februára 2006 sa na prvé talentové skúšky prihlásilo 79 detí zo sociálne slabých rodín. Psychologické a umelecké kritériá úspešne splnilo 40 z nich," hovorí Anna Podlesná, členka projektu, ktorá má na starosti komunikáciu s médiami.
Po piatich rokoch sa aktivity Divých makov rozšírili aj do ďalších kútov Slovenska, ale stále sa zameriavali najmä na deti z lokalít, ktoré dlhodobo trápi zlá sociálna situácia. Štúdium detí zaradených do programu je financované formou štipendia na jeden školský rok. "Celý systém funguje na princípe darcovstva. Darcom môže byť firma, jednotlivec, ale aj skupina priateľov. Divé maky majú ku každému dieťaťu rozpočet, ktorý zahŕňa nevyhnutné náklady spojené s jeho štúdiom. Príspevok môže darca poslať naraz alebo vo dvoch splátkach."
Po piatich rokoch sa rozhodli v Divých makoch trocha bilancovať. V roku 2006 došlo k posunu projektu správnym smerom, prvej medializácii. "V tlači sa objavili informácie o programe. Odštartoval proces oslovovania darcov, ktorí by boli ochotní podporovať štúdium a rozvoj talentu detí z Divých makov. Po dlhých mesiacoch príprav boli na stole prvé podpísané darovacie zmluvy. Je úžasné vidieť, ako sa sen mení na skutočnosť."
Ruku k dielu priložili aj rôzni umelci. Ich účasť v projekte je taktiež kľúčová. "Portréty renomovaného fotografa Jakuba Klimu v spolupráci s kaderníkom Marekom Kopanicom predstavili deti z Divých makov po celom Slovensku. Od decembra 2006 do februára 2007 výstava 36 originálnych umeleckých fotografií prešla Bratislavu, Rimavskú Sobotu a Prešov." Najväčší pokrok však zaznamenal projekt v školskom roku 2007/2008, keď vstúpil do tretieho roku svojho života aj vďaka jasným pravidlám a transparentnému systému financovania. Každé dieťa už malo svojho tútora, ktorý pochádzal z rovnakého regiónu, takže pravidelne komunikoval so svojím zverencom a jeho rodinou.
"V apríli 2008 dali Divé maky šancu ďalším deťom - konali sa druhé talentové skúšky. Za pomoci rodičov a učiteľov sa prihlásilo tridsať detí. Po vyhodnotení všetkých podmienok bolo do programu zaradených trinásť nových talentov z celého Slovenska." V roku 2008 k dielu priložilo ruku aj niekoľko umelcov z rôznych druhov umení. Zaujímavá bola napríklad spolupráca mladých Divých makov s Idou Kelarovou. S touto rómskou speváckou divou neskôr nahrali hudobné CD.
Minulý rok zaznamenali Divé maky najväčší nárast počtu "adoptovaných" detí. "V máji 2009 Divé maky zorganizovali talentové skúšky už nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach, Čičave a Banskej Bystrici. Odborná porota posúdila vyše 150 tanečných, hudobných, speváckych, študijných, športových, výtvarných a dramatických talentov. Počet prihlásených detí bol v histórii Divých makov rekordný."
Netrvalo dlho a prišli prvé významnejšie úspechy. To, že na to majú, adoptované deti dokazovali počas celého päťročného obdobia existencie projektu. "Pribúdali zlaté, strieborné a bronzové medaily, ocenenia nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Rok 2010 sa ešte neskončil, ale k významným úspechom už teraz možno zaradiť prvých dvoch maturantov z Divých makov."
Zo spoločenského hľadiska možno práve vzdelanie detí s inak beznádejným osudom označiť za to, čo má zmysel, za najväčší úspech. Samotné deti však, samozrejme, teší každé vystúpenie, koncert, výstava, účasť na medzinárodných súťažiach či workshopoch. Žiaden úspech neupadne do zabudnutia. Práve na ňom možno stavať plány projektu do budúcnosti. "Divé maky sú o životnej šanci. Tí, ktorí ju dostali a využili, môžu dnes dávať šancu iným," naznačila ďalšie smerovanie projektu Anna Podlesná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári