Ján Šivák, ktorý má 19 rokov, patrí medzi prvý dvoch maturantov z programu Divé maky. V júni ukončil Strednú umeleckú školu v Košiciach. Pochádza z regiónu Bardejov, z obce Zborov, kde sa narodil a aj žije v rodinnom dome s rodičmi, babkou a ďalšími tromi súrodencami - bratom Marošom (17) a sestrami Katkou (14) a Natáliou (3). Jeho mama je v súčasnosti na materskej dovolenke, otec je vedený ako opatrovateľ (predtým pracoval v rôznych firmách, ale stálu prácu nemal).
Do programu Divé maky sa najskôr dostala Jánova sestra Katka, ktorá pekne maľuje. Na talentové skúšky ju prihlásila jej mama, na odporúčanie triednej učiteľky. "Hudba je životom celej rodiny. Otec hrá na husliach, brat Maroš na kontrabase, ja na cimbale a môj bratranec na viole," hovorí mladý umelec Ján. V okolí ich poznajú aj pod názvom Pekovci - rómska ľudová hudba Bardejov.
Jána k cimbalu priviedol jeho dedo, ešte keď mal len štyri roky. "Odkázal mi svoj vlastný cimbal, a tak som začal okrem Základnej školy v Zborove navštevovať aj Základnú umeleckú školu v Bardejove. Toľko som na starom nástroji cvičil, že sa mi takmer rozsypal. Začal som sa teda venovať aj iným strunám a postupne som ovládol husle, kontrabas, klavír aj gitaru."
Ján sa do programu Divé maky dostal, až keď začal chodiť na Strednú umeleckú školu v Košiciach. "Bez Divých makov by to bolo zložité. Mám kamarátov Rómov, ktorí museli zo školy odísť, lebo si to finančne nemohli dovoliť. Vďaka Divým makom som mal zabezpečené potrebné veci na štúdium - cestovné, internát, stravu a nevyhnutné náklady ku cimbalu (struny, paličky a pod.). Zároveň mám možnosť zúčastňovať sa na workshopoch a letných sústredeniach (tzv. letných akadémiách) Divých makov."
Nikdy nezabudne na malý zázrak, ktorý zažil počas vystúpenia na aukcii výtvarných talentov z Divých makov v Slovenskej reštaurácii v Bratislave. Aukciu organizoval pán Dušan Malý. Dražil sa aj obraz Jánovej sestry Katky. V programe počas večera vystúpili hudobné a spevácke talenty z Divých makov, medzi inými aj on ako cimbalista. "Vtedy som ešte netušil, že po skončení programu má pre mňa pán Dušan Malý (Jankov darca prostredníctvom programu Divé maky) obrovské prekvapenie. Daroval mi cimbal v hodnote približne 3 000 eur. Pôvodne patril známemu rómskemu umelcovi Ernestovi Šarközymu."
O Jánovom talente vedelo okolie aj ľudia zainteresovaní v Divých makoch už dávno. Netrvalo dlho a spoznalo ho aj širšie publikum. Má za sebou viacero úspechov. "Viac ako osem rokov hrám na cimbale vo folklórnom súbore Tarka, koncertoval som už pred holandskou kráľovnou Beatrix v Holandsku aj britskou kráľovnou Alžbetou II. počas jej návštevy Slovenska. Okrajovo sa venujem aj herectvu. Zahral som si rolu brata Žigmunda vo filme Cinka Panna."
Najradšej hrá ľudové a rómske piesne. "Cimbal je ešte nepreskúmaný nástroj, a preto v ňom objavujem stále nové melódie. Skladám, učím sa aj hrám. Chcel by som aj iných naučiť všetko, čo som sa o cimbale sám dozvedel a naučil." Maturitou a prvými, hoci významnými úspechmi nechce skončiť. "Od septembra nastupujem opäť do školy. Chcem si urobiť pedagogické minimum na Strednej umeleckej škole v Košiciach. Snívam o tom, že si nájdem dobrú kapelu, s ktorou by som mohol veľa koncertovať, cestovať a spoznávať nových ľudí." Na čerstvého maturanta je patrične hrdá aj jeho rodina.
Nedalo nám nespýtať sa ho ako mladého úspešného Róma aj na to, čím je spôsobená súčasná zlá situácia väčšiny členov jeho etnika. "Sú aj Rómovia, ktorí vedia čo chcú, ale viac je tých, čo takýchto Rómov potupia," myslí si Ján. "Ak Rómovia, ktorí nemajú žiadny cieľ do života, majú deti, tak sa to bude niesť na ďalšiu generáciu. Keď ich vlastný otec nevie viesť, tak ani deti nebudú mať nejaký cieľ. Ak by nežili Rómovia v osade spolu, ale videli aj iný život, uvedomili by si to. Ale v osade sú v jednej kope a majú všetci rovnaké podmienky, nevidia nič iné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári