Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
MODERÁTOR MARTIN „PYCO" RAUSCH BUDE OKREM MODEROVANIA RELÁCIE ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT ÚČINKOVAŤ AJ VO FILME

Nikdy veľmi nesníva a neplánuje. Verí v pracovný a osobný osud

Moderátora s prezývkou Pyco netreba zvlášť predstavovať. S s Adelou Banášovou sa divákom vryli do pamäti najprv ako moderátorská dvojica televíznej šou Slovensko hľadá Superstar a neskôr aj Let's dance. V Košiciach sa Martin „Pyco" Rausch nedávno zastavil

Tvárou kampane Avonu je Pyco asi šiesty rok.Tvárou kampane Avonu je Pyco asi šiesty rok. (Zdroj: archív)

, aby podporil Avon pochod proti rakovine prsníka. Príležitosť pozhovárať sa s ním sme si nemohli nechať ujsť.

Pycove pocity bezprostredne po pochode boli veľmi pozitívne. Bodaj by aj nie, keď napriek usmoklenému počasiu prišlo pochodovať viac ľudí ako na slnečnom 1. ročníku v hlavnom meste. „Napriek tomu, že bolo daždivo, mňa to motivuje. Zápasenie s počasím je nič oproti zápasu so smrteľnou chorobou, ako je rakovina. Je to pozitívna kampaň a vždy pri nej zdôrazňujem slovo prevencia, lebo rakovina je poraziteľná hlavne prevenciou. Nech je výsledkom toho, čo robíme i čo rozprávame to, že kto ešte nebol v poslednom čase na preventívnej prehliadke, mal by ísť. Aj muži, aj ženy." Na otázku, ako dlho je tvárou Avonu spolu s ďalšími celebritami, Pyco odpovedal: „Presne neviem. No myslím, že je to nejaký šiesty rok."

Naposledy skončila ďalšia šou, v ktorej na poste moderátora žiaril Pyco, Let's dance. Jeho kolegyňa Adela v nej prijala ponuku zatancovať si. Zaujímalo nás teda, či takú ambíciu nemá aj on. „To je to, čo práve mne chýba. Ambícia zatancovať si," smeje sa. „Už dávno by som tam bol, keďže ponuky prišli dvakrát. V predošlom ročníku, aj v tomto. Ja nevidím perspektívu, či by ma to niekam posunulo. Hlavne je to veľká drina. Asi by som z toho nemal radosť, ako tí ostatní na parkete. Mňa by asi až tak nebavil ten spoločenský tanec. Moderovanie je iná poloha a tam sa cítim viac doma." Pyco síce priznáva, že sa rád hýbe. No netancoval už celé roky a ani mu to nechýba. „Beriem to ako súčasť svojej mladosti, ktorá sa mení na zrelší vek," smeje sa.

Jednoznačne je však Pycova tvár známejšia z iného projektu, a to Slovensko hľadá Superstar. S Adelou sa v ňom objavili ako neznáma dvojica, aby po skončení súťaže o nich vedelo celé Slovensko ako o veľmi talentovaných moderátoroch. Na otázku, ako je na tom so spevom a či by sa prihlásil aspoň do tejto šou, Pyco odpovedá: „Určite nie. Snažím sa, aby v mnohých veciach moje ambície nepredčili moje skutočné danosti. V tomto prípade niet o čom. Spievam. No nie pre ľudí a nemám pocit, že by ich to mohlo zaujímať."

Moderátor je však v poslednom čase spájaný aj s moderovaním medzinárodnej súťaže Eurovízia. Na jej minulom ročníku sme mali možnosť vidieť skupinu Mukatado, s ktorou na istý čas nadviazal spoluprácu. Pyco tvrdí, že ho na súťaži zaujala ich pieseň „Ja sa mám". Fandil im a ich to potešilo. Niekde tam vznikli korene ďalšej spolupráce. Pyca sme vďaka tomu mohli vidieť ako dídžeja v klipe k ich piesni „Prečo so mnou spíš". „Spolupracoval som s touto skupinou nielen na tomto klipe. Otextoval som aj jednu skladbu, ktorá bola zvučkou k jednému seriálu na JOJ-ke. To boli také dve naše spolupráce. Stále sme kamaráti a v kontakte. Ďalším spoluprácam sa nebránim, ale uvidíme."

Málokto vie, že tento moderátor momentálne točí film. A nie hocijaký, ale rovno prvý slovenský horor „Fabrika smrti". K tejto práci sa dostal tak, že si zahral epizódnu postavičku barmana v seriáli Mesto tieňov. Zhodou okolností aj vtedy pracoval s režisérom Gejzom Dezorzom, ktorý dal Pycovi ponuku hrať vo „Fabrike smrti". „Natočili sme zatiaľ iba pár záberov na pár dní. Teraz čakáme na balík peňazí, ktorý rozbehne ďalšie nakrúcanie. Verím tomu, že túto zimu v ňom budeme pokračovať. Dúfam, že raz bude film dokončený a že si ho ľudia radi prídu pozrieť. A napriek tomu, že sa do kina pôjdu báť."

Fabrika smrti je podľa Pyca béčkový horor, kde sa dá v podstate predvídať dej. „Je iný tým, že je zo slovenského prostredia. To mi príde zaujímavé. Film je o partii mladých ľudí, ktorí sa vyberú na dovolenku do Tatier. Ja sa vo filme volám Majky. Charakterovo je mi tá postava veľmi blízka." Diváci, ktorí sa už teraz chystajú na premiéru do kina, by mali vedieť, čo ich na plátne čaká. Skupinu mladých ľudí na výlete v Tatrách vyvraždí psychopatický vrah. Tvorcovia sľubujú masaker a svojské vysvetlenie záhadných zmiznutí turistov v Tatrách.

Pyco priznáva, že má hororový žáner rád. Berie ho s nadhľadom a zo žartu. „Do kina naň chodím s takým zvláštnym druhom tešenia sa na ten strach. Baví ma to napätie a tie potvorské veci, ktoré sa tam odohrávajú. Je to pre mňa určitá forma zábavy. Ako keď niekto chodí v lunaparku do strašidelného domu, tak si ja rád pozriem horor." Na otázku, či si vie predstaviť, že by sa v budúcnosti viac venoval filmu, odpovedá: „Zatiaľ si to neviem predstaviť. Muselo by sa stať niečo, čo by ma presvedčilo to urobiť. Také plány zatiaľ rozhodne nemám. Ale ja som nemal ani plán byť moderátorom, takže nikdy neriešim, čo bude. Čo má prísť, príde."

Martin "Pyco" Rausch vyštudoval päťročnú hotelovú akadémiu so špecializáciou na hotelový manažment. Neskôr sa bez úspechu pokúsil prihlásiť na prekladateľstvo a tlmočníctvo so zameraním na nemecký a anglický jazyk. V médiách začal pôsobiť už ako 15-ročný, keď sa objavil ako prekladateľ a redaktor hudobnej redakcie vo Fun Rádiu. K moderovaniu ho neskôr priviedla Oľga Záblacká, a v tom čase vznikol aj jeho pseudonym "Pyco", vybraný poslucháčmi rádia. V roku 2003 vyhral kasting na moderátora novej relácie Slovensko hľadá Superstar a STV ho spojila s Adelou Banášovou. A odvtedy to už s ním šlo ako na "šmýkalke". Po Superstar prišlo Let's dance, Slávik, Eurovision Song Contest Slovakia... A na obrazovke je dodnes.

V súčasnosti si Pyca nevieme predstaviť v inej polohe, ako tej moderátorskej. Napriek tomu, že ním nikdy byť nechcel. „Nikdy som nechcel byť moderátorom a dodnes to tvrdím. Netvrdím však, že to nechcem robiť zodpovedne a najlepšie, ako viem. Mojím snom však bolo robiť v rádiu hudobného dramaturga a redaktora. Bola to jedna z mála vecí v mojom živote, za ktorými som si ozaj priamočiaro šiel. Popritom sa nejako prilepilo aj to moderovanie. Skončil som tak, že ma to v podstate živí. Dramaturgia sa stala iba koníčkom."

Na moderovaní ho najviac baví to, že sa každou minútou, každým dňom a novým projektom učí niečo nové. To je vždy výzva. „Je to dobré aj pre nejaký normálny mentálny vývoj človeka. Aby mal v rámci pracovnej sféry, nech robí čokoľvek, nejaké výzvy pred sebou. Pre mňa je každé moderovanie, každý projekt, či každá akcia dosť veľkou výzvou, ktorú celkom zodpovedne vnímam. Hoci vždy dávam zo seba maximum, stále mám pocit, že je čo zlepšiť."

Mnohí herci i moderátori, či už sú vo svojom fachu dlho či krátko, poznajú slovo tréma a aj to, čo dokáže narobiť. Má ju aj Pyco? „Ono to nie je ani tak tréma, ako nejaká zodpovednosť. Alebo pýtanie sa samého seba, že čo tu robím v danej chvíli. To by som neoznačil za trému. Je to skôr pocit, že moderátor má diváka niečím sprevádzať. A niekedy mám vysoké nároky na moderátorov, na ktorých sa pozerám sám. Predpokladám, že rovnako vysoké nároky má divák na mňa. Snažím sa teda najlepšie, ako viem. Je to pocit zodpovednosti, koncentrácie a pripravenosti. To je zmiešanina toho, čo iní nazývajú stres alebo tréma. Pre mňa sú tréma a stres negatívne javy, teda to tak nenazývam. Nazývam to zodpovednosťou, čo je pre mňa viac motivujúce. Mať trému je taká slepá ulička."

Pycove pracovné plány sa budú v blízkej budúcnosti točiť okolo súťaže Česko Slovensko má talent. Projekt dvoch televízií, JOJ a Prima, príde na obrazovky na jeseň. Popri Pycovi sa ako moderátor objaví v programe český herec a spevák Jakub Prachař. V porote budú sedieť speváčka Lucie Bílá, herec a moderátor Jan Kraus a producent a manažér Jaro Slávik. Budú hodnotiť talenty, ktoré majú záujem zažiariť na televíznej obrazovke a zabojovať o výhru 100-tisíc eur. Víťaz Česko Slovensko má talent postúpi na svetové finále a získa angažmán v Las Vegas.

Zaujímalo nás, čomu sa moderátor bude okrem tohto projektu toho venovať. „Neostáva čas na ďalšie pracovné plány. Tento rok to totiž bude pre mňa už tretí projekt a trošku idem proti svojim zásadám moderovať jeden, maximálne dva do roka. Za tých desať rokov, čo som na televíznej obrazovke, to je prvá takáto situácia. Ale zase, keby som túto ponuku, ktorá prišla, nevyužil, mohol by som to neskôr aj ľutovať."

Hoci jeho pracovný kalendár dostáva teraz zabrať, nájde si čas aj na letnú dovolenku. „Veľmi rád by som, no tým, že sa mi zhurta naplnil diár dátumami, ktoré sa mi viažu s tou jesennou prácou, budem musieť urobiť tú dovolenku náhle, na poslednú chvíľu. A bude podstatne kratšia, než som plánoval. Ale bez dovolenky byť leto nemôže. Určite to bude more. Vždy si ho chcem v lete dopriať. Je to relax pre telo, myseľ aj pre dušu. Morský vzduch a hlavne stredomorská strava je pre mňa výrazne obohacujúca. Mojou obľúbenou destináciou sú grécke ostrovy."

Každý človek má sny. Súkromné aj pracovné. Pyco má však na snenie iný názor. „Pracovné sny skončia stratou ilúzií. Takže veľmi nesnívam a klopem na drevo, nikdy som nič neplánoval a vždy to nejako postupne prichádzalo. Verím v istý pracovný aj v osobný osud, ktorý toto plánuje. Tak to asi aj zostane."

Michaela Hajduková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 766
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 926
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 910
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 412
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 709
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 113
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 587
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 498
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 350
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop