VÝCHOD. Chrípka a jej podobné ochorenia šarapatili po celom Slovensku. Najviac však v Prešovskom a v Košickom kraji. Spolu tu zomrelo 41 ľudí. Smrť spôsobil komplikovaný priebeh respiračných ochorení, označovaných súhrne SARI. Medzi tieto komplikácie patria sinusitídy, otitídy a pneumónie.
Pod úmrtia sa podpísal aj nový druh vírusu chrípky A (H1N1), ktorý sa objavil vlani začiatkom leta v Mexiku.
Väčšine chorých zdravotný stav sťažili iné choroby, ako napríklad astma, srdcovo-cievne problémy a podobne.
Celoslovenské údaje zozbieral a vyhodnotil Úrad verejného zdravotníctva. Ten sa v sezóne 2009/2010 zapojil do celoeurópskeho monitorovania ťažkých akútnych respiračných ochorení.
Dôvod je neznámy
Prečo bola práve na východe úmrtnosť na chrípku a jej podobné ochorenia najvyššia? Na túto otázku nemajú odpoveď ani epidemiológovia. Nepredpokladajú však, že by to súviselo s rozdielom v zaočkovanosti proti chrípke.
"Mohli to ovplyvniť viaceré iné faktory ako vek chorých, celkový zdravotný stav, sociálny status, oslabenie iným ochorením. Prípady by si zasluhovali detailnejšiu analýzu v rámci osobitnej klinickej štúdie. Na to nemáme všetky potrebné a najmä klinické údaje k dispozícii," vysvetľuje Michaela Judinyová z mediálneho referátu úradu.
V chorobnosti poslední
Prvenstvo východu v úmrtnosti na chrípku a jej podobným ochoreniam kontrastuje s celkovou chorobnosťou, ktorá sa spomedzi krajov zaradila na posledné dve priečky. Najvyšší výskyt bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji. V Košickom a Prešovskom kraji bolo najviac chorých vo vekovej skupine 20- až 59-ročných.
Chrípková sezóna na Slovensku bola podobne ako v ostatných európskych krajinách ovplyvnená prebiehajúcou pandémiou. Aj keď na našom území podľa úradu prebiehala miernejšie. Údaje z rokov 2009/2010 sa od minuloročných líšia počtom hlásených úmrtí.
"Kým v minuloročných sezónach nebolo hlásené žiadne úmrtie v súvislosti s chrípkou, v tejto sezóne bolo zaznamenaných 86 úmrtí a z nich bol v 56 prípadoch laboratórne potvrdený pandemický vírus chrípky A (H1N1)," uvádza sa v súhrnnej správe epidemiológov.
Nižšia zaočkovanosť
Ľudia sa rizika nákazy príliš neobávali. Zaočkovať sa nechalo len asi 12 percent populácie. Zdravotné poisťovne pritom vakcínu proti sezónnej chrípke v plnej miere uhrádzali. Pre porovnanie - niektoré krajiny Európskej únie, USA, Kanada či Japonsko dosahujú 16,5-percentnú zaočkovanosť. Cieľom Európskej únie je dosiahnuť 30-percentnú zaočkovanosť celkovej populácie.
Úmrtia podľa krajov
- Prešovský - 22
- Košický - 19
- Banskobystrický - 18
- Nitriansky - 9
- Trenčiansky - 7
- Trnavský - 8
- Bratislavský a Žilinský - po 3
Zdroj: ÚVZ SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári