KOŠICE. Konkurzy na nových sudcov a justičných čakateľov, ktoré prvý pracovný deň po parlamentných voľbách vypísal predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai, sa neuskutočnili. Spolu s výberovými konaniami na ďalších slovenských súdoch ich po nástupe do funkcie zrušila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ).
Dve voľné miesta sudcov Krajského súdu v Košiciach, jedno miesto sudcu Okresného súdu Košice II a dve miesta justičných čakateľov krajského súdu určila na poslednú chvíľu odchádzajúca ministerka Viera Petríková (HZDS).
Vláda: Justíciu otvoríme
Žitňanská rozhodnutie zdôvodnila plánom zmeniť doterajší spôsob obsadzovania miest sudcov. Podľa tlačového odboru ministerstva ho má nahradiť "transparentný mechanizmus, ktorý zabezpečí výber najkvalitnejších uchádzačov a pre všetkých uchádzačov rovnosť šancí".
Konkurzy Žitňanská stihla zastaviť v čase, keď už mal Volkai od sudcovskej rady krajského súdu a aj kolégia predsedov sudcovských rád návrhy na členov výberových komisií. "Aby sme predišli zbytočným špekuláciám, nebudeme sa vyjadrovať," odpovedala hovorkyňa Marcela Gálová na otázku, či doterajším výberovým konaniam na krajskom súde chýbali vlastnosti, o ktorých hovorí Žitňanská.
Zámer ministerky je súčasťou Programového vyhlásenia vlády. "V záujme prelomenia neprimeranej uzatvorenosti justície väčšinu členov výberových komisií nebudú menovať justičné inštitúcie," popisuje jednu zo zmien dokument.
Podľa Žitňanskej konkurzy na nových sudcov boli vypísané, hoci na nich nie sú peniaze. Už pred ich zrušením bolo na slovenských súdoch o trinásť sudcov viac, ako pokrývajú prostriedky rezortu spravodlivosti schválené v rozpočte.
Kritici: Sudcov vyberajú vopred
Pridelenie nových miest Petríkovou košickým súdom ako zbytočné kritizovali aj sudcovia združení v iniciatíve Za otvorené súdnictvo. Upozornili, že pár týždňov pred vypísaním výberových konaní boli na trestný úsek krajského súdu dočasne pridelení alebo preložení traja sudcovia.
"Tieto výberové konania sú len dôkazom, že najmä po januári 2009 sú výberové konania vypisované pre vopred vybraných ľudí," odpísala denníku Korzár minulý mesiac hovorkyňa iniciatívy Katarína Javorčíková.
Súdna rada protestuje
Súdna rada Slovenskej republiky hneď vyhlásila, že záujemcovia, ktorí sa do konkurzov prihlásili, majú právny nárok uchádzať sa o posty. „Ohradzujeme sa proti nepodloženým tvrdeniam o netransparentnosti výberových konaní. Ani jeden zo stoviek uchádzačov sa za posledné štyri roky nesťažoval na objektivitu výberového konania," uvádza v tlačovej správe.
Členkou Súdnej rady je Mária Bujňaková. Jej manžel, okresný sudca Ladislav Bujňák, bol jedným z prihlásených do výberového konania na miesto krajského sudcu. "Môj názor na rozhodnutie ministerky je taký, že na to mala právo," hovorí.
Domáhať sa účasti v konkurze žiadným spôsobom nebude. "Nasilu by to nemalo zmysel," povedal.
Prečo je výhodné byť sudcom?
- Sudcovia sa menujú doživotne
- Sudcov možno trestne stíhať len na základe rozhodnutia Ústavného súdu
- Základný plat sudcov sa pohybuje okolo 2 620 eur (78 930 korún)
- Majú nárok aj na trinásty a štrnásty plat
- Môžu dostávať aj rôzne príplatky. Medzi ne patrí napríklad príplatok za riadenie, príplatok za školenie justičného čakateľa či pracovnú pohotovosť. Tie v prípade sudcov Najvyššieho súdu môžu byť vo výške viac ako 100 eur
- Majú aj sociálne výhody. Napríklad v prípade materskej im patrí príplatok vo výške 55 % jeho funkčného platu. Patrí im základná ročná dovolenka v trvaní šesť týždňov.
por
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári