KOŠICE. Teploty nad 30 stupňov Celzia neznášajú všetky zvieratá rovnako. Veď nie všetky pochádzajú z rovnakých zemepisných šírok a príliš vysoké teploty by im mohli spôsobiť zdravotné problémy. V týchto dňoch sa ukrývajú pod prístreškami, zaliezajú do ubikácií alebo vyhľadávajú chládok pod stromami.
V kožuchu je horúco
Horúco je pri súčasných vysokých teplotách zvieratám, ktoré majú na sebe kožuchy. Nemajú síce bazény, do ktorých by skočili, ale dobre sa vedia schladiť aj v potoku.
"Medvede a tiger sa v tropických dňoch častejšie kúpu. Paradoxne levice, hoci je ich biotopom savana, skôr zaliezajú pod stromy. Spomedzi zvierat je na takéto teplo najviac prispôsobená ťava dvojhrbá, ktorá si dokáže regulovať teplotu v rozmedzí až 10 stupňov Celzia," dozvedeli sme sa od zoológa Jozefa Lenárda.
Osvieženie vo vode
Zvýšenú pozornosť ošetrovateľov si vyžadujú pštrosy. Emu hnedé dostávajú pravidelne sprchu. Vo výbehu pre tučniaky sú stabilne nainštalované postrekovače. Tulení bratia Čuk a Huk sa najlepšie cítia, keď je vonku zima. Po tieto dni šantia zväčša v bazéne, ktorý vlastne využívajú počas celého roka bez ohľadu na ročné obdobie.
Kopytníky zaliezajú pred teplom do svojich domčekov, prípadne sa viac zdržiavajú pod stromami. Malým opičkám tamarínom vysoké teploty veľmi neprekážajú. Sú čulé po celé dni aj v páľavách. Ostatné primáty čas vrcholných teplôt okolo poludnia radšej predriemu v tieni.
Šťavnatejšie krmivo
Rozdiel je aj v zložení stravy. Počas leta majú na jedálnom lístku šťavnatejšie krmivá, veľa ovocia a zeleniny. Bylinožravce potrebujú čerstvú trávu. Veľmi dôležitý je aj pitný režim a napájadlá musia byť stále plné čerstvej vody.
Ošetrovatelia sa vo zvýšenej miere starajú o mláďatá, ktoré ešte nemajú dobre vyvinutý termoregulačný systém. V tomto roku sa ich narodilo dosť. Osem mladých je v stáde danielov, dvaja potomkovia pribudli karpatským jeleňom, prírastok má aj thar himalájsky. Teliatka má zubor, maďarský dobytok, žriebätká majú poníky, kôň Przewalského a kulany.
Tučniačik sa učí chodiť
Najväčším pokladom stále zostáva najnovší a najvzácnejší prírastok tučniačika, ktorý sa v zoo v júni vyliahol ako prvý a jediný po predchádzajúcich úmrtiach.
"Mláďatko nemôžu návštevníci zatiaľ pozorovať v kŕdli ostatných piatich dospelých tučniakov. Minulý týždeň sa o neho prestali rodičia starať, preto opateru prevzal zoológ a ošetrovateľka. Kvôli ťažkostiam s dýchaním je pod stálym veterinárnym dohľadom. Už je v lepšej kondícii a učí sa prvým krokom. Štyrikrát denne ho kŕmia sleďmi. V prvý deň života mal hmotnosť 78 gramov, včera vážil 1 968 gramov," uviedla hovorkyňa magistrátu Katarína Jantošovičová.
pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári