Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Mesto Košice chce vycúvať z futbalového klubu

Poslanci odklepli na svojom poslednom rokovaní Mestskému futbalovému klubu (MFK) 100-tisíc eur. A to napriek tomu, že hlavná kontrolórka ich predtým informovala, že takmer 600-tisícová minuloročná dotácia mesta sa nedá skontrolovať.

Primátor Knapík (KDH) rozmýšľa, ako z klubu vycúvať. Podiel mesta v MFK treba podľa neho znížiť.Primátor Knapík (KDH) rozmýšľa, ako z klubu vycúvať. Podiel mesta v MFK treba podľa neho znížiť. (Zdroj: Veronika Janušková)

Viacerým poslancom príspevky na futbal prekážajú, mesto chce svoj podiel v MFK znížiť.

KOŠICE. Hlavná kontrolórka Hana Jakubíková (SDKÚ-DS) kontrolovala použitie a vyúčtovanie dotácie z rozpočtu mesta v minulom roku pre Mestský futbalový klub (MFK). Mesto je jeho 50-percentný akcionár a vlani prispelo na klub sumou takmer 600-tisíc eur.

Výsledky kontroly sú šokujúce, dotácia sa nedá skontrolovať. "MFK nevedie samostatný bankový účet pre finančné prostriedky, ktoré poskytuje mesto zo svojho rozpočtu. Z tohto dôvodu nie je možné odkontrolovať použitie finančných zdrojov jednoznačne," uviedla Jakubíková.

Pozemky sa nateraz nevrátia

Radnici momentálne chýba v kase vyše 7 miliónov eur, čo zapríčinil najmä výpadok príjmu z podielových daní. V tretej zmene rozpočtu preto poslanci škrtali výdavky takmer v každej položke, vrátane školstva či dopravy. O 10 percent menej dostali z podielových daní aj mestské časti. Mimoriadne výdavky vznikli mestu kvôli povodniam i zosuvom pôdy.

V rámci schvaľovania protipovodňového balíka sa riešil aj návrh na dotáciu 200-tisíc eur mestskému futbalu. A to s podmienkou predaja pozemkov vo vlastníctve MFK do vlastníctva mesta.

Poslanci však priamo na rokovaní schválili zmenu, ktorú navrhol Martin Boritáš (KDH), aby klubu poskytli len polovicu, no neviazali to na vrátenie pozemkov. Boritáš to označil ako kompromis ku kritike dotácie a možnosťou začať novú futbalovú sezónu. Ani sám Boritáš však nevie ako ďalej s MFK. "Mesto urobilo výborný krok, že zachránilo futbal, ale finančne nevládze byť 50-percentným akcionárom."

Jeník: Mesto nemôže byť rukojemníkom

"Dotáciu MFK nebolo možné odsledovať. Ak by nejaká neziskovka nevedela preukázať použitie štátnych peňazí, druhýkrát by už žiadnu nedostala," povedala poslankyňa Ľubica Blaškovičová (nezávislá). Navrhla, aby teraz schválených 100-tisíc eur musel klub viesť na osobitnom účte a transparentne preukázať ich použitie pre mládežnícky futbal. Poslanci ju podporili.

Ani podľa Viktora Jeníka (SDKÚ-DS) mesto nemá na to, aby bolo polovičným akcionárom klubu. "Treba hľadať riešenie, je to nad možnosti mesta. Keď k tomu pridáme, že školstvo je v Košiciach financované pod celoslovenským priemerom, na futbal nemáme. Netvrdím, že mesto nemá mať podiel 10 - 20 percent, no nemôže byť rukojemníkom a vydierané klubom, ktorého financovanie nie je transparentné."

Halenár: Škandál!

Ako jediný hlasoval proti zmene rozpočtu poslanec Alfonz Halenár (nezávislý), prekážajú mu práve peniaze pre futbal. "Do peňazí, ktoré sú potrebné na úhradu faktúr za povodne, dať ešte aj futbalistov, je neslušné."

Navrhuje predať podiel mesta. "Mesto nemá čo podporovať profesionálny šport. A je škandál, že po toľkých rokoch fungovania nemá dotácie mesta kontrolór ako skontrolovať."

Podľa Halenára bol veľkou chybou najmä prevod pozemkov na klub, na ktorých sa mal stavať nový futbalový štadión. Doteraz sa s tým však nezačalo.

Knapík: Štadión chceme

V kuloároch sa šepkalo, že viazanie dotácie na vrátenie pozemkov mestu má byť prvý krok k vystúpeniu samosprávy z klubu. "Nejde o vystúpenie, ale našu zaangažovanosť treba znížiť. Pozemky boli poskytnuté na výstavbu futbalového štadióna. Ak sa to nepodarí, musíme sa s pozemkami vyrovnať. No ešte stále je tu možnosť postaviť ho, nie je to mŕtvy zámer," hovorí primátor František Knapík (KDH).

S pozemkami v rukách by malo mesto lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri znižovaní svojho podielu v MFK. "Pri zakladaní MFK pred piatimi rokmi to bol nepeňažný vklad mesta, v rovnakom podiele Steel Trans vkladal klub. Musíme si vydiskutovať, ako to vyriešiť," zdôrazňuje Knapík.

Aj on priznáva, že mesto futbal financovať nevládze. "Niekoľkokrát sme to deklarovali, ale konkrétne kroky sme neurobili. Existuje ich niekoľko, treba si s partnerom sadnúť a pustiť sa do toho. No je to zložité aj pre neho vzhľadom na to, že jediným spoločníkom Steel Transu je mesto."

P. Bajus: Radšej dajme na futbal ako na výmenníky!

Niekoľko týždňov trvala snaha Korzára porozprávať sa s Blažejom Podolákom, prezidentom MFK Košice a zároveň majiteľom hlavného sponzora - spoločnosti Steel Trans. Nereagoval. Otázky sme preto adresovali podpredsedovi Dozornej rady MFK a mestskému poslancovi za KDH Petrovi Bajusovi.

Prezident klubu zrejme nechce informovať košickú verejnosť o financovaní klubu. Čo vy na to?

- Neviem, prečo nechcel hovoriť. Som poslanec v orgánoch klubu, môžete sa pýtať mňa.

Prečo poslancom a zároveň členom Predstavenstva alebo Dozornej rady MFK neprekáža, že sa nedá skontrolovať dotácia 600-tisíc eur od mesta, keďže MFK nemá na to zriadený žiaden účet?

- Akože sa nedá? Nie je len vytvorený samostatný účet, čo podľa zákona ani nemusí byť. Omnoho väčší príspevok išiel spolu na mládež, než by ho dalo iba mesto.

Je problém ten účet vytvoriť?

- Nebavíme sa o probléme, ale o zákone. Ale dobre, problém by to nemal byť.

Ak kontrolórka mesta nevedela zistiť, či boli peniaze vynaložené účelne, môžete vy uistiť verejnosť, že to tak naozaj bolo?

- Všetko išlo tam, kam malo.

Primátor František Knapík (KDH) nevylúčil úplné vycúvanie mesta z futbalu. Je možnosť, aby MFK financoval už len Podolák?

- Prečo len on by mal? Skôr to vidím tak, že do klubu by vstúpili aj iné podnikateľské subjekty. Mesto by nemalo 50, ale napríklad len 40 alebo 20 percent.

Viete už o nejakom záujemcovi?

- Nie. Zastupiteľstvo bolo v júni, ešte je priskoro. Môže to nastať o 5 týždňov alebo 5 rokov. Je kríza, málokto je ochotný dať peniaze do futbalu, ale snáď sa niekto nájde. Ak nie, budeme o ďalšom modeli fungovania diskutovať na zastupiteľstve.

Ako si ho predstavujete vy, aby poslanci, aj vaši z KDH, netvrdili, že peniaze sa v MFK strácajú ako v čiernej diere?

- Bolo podpísané memorandum, v ktorom sa mesto zaviazalo, že ročne bude dávať do klubu vtedajších 20 miliónov Sk. To nedodržiava, sumy sú značne nižšie. Potom aj Steel Trans dáva menej, teda presne toľko, čo mesto. A ten rozdiel chýba. Dohodnime sa, poďme preč z futbalu alebo dodržiavajme zmluvné podmienky. K výhradám kolegu Balúna z nášho klubu môžem povedať, že ten by dával peniaze len na kultúru. Necelých 670-tisíc eur nie je veľký peniaz, lebo je mnoho ľudí, čo chcú, aby Košice hrali najvyššiu súťaž.

Ale množstvo ľudí tiež považuje financovanie futbalu mestom za nezmysel...

- Však hej, ale ak sme prijali rozhodnutie mať v meste futbal, tak ho dodržujme.

Prezident MFK naznačil, že nový štadión na Blšáku za asi 30 miliónov eur sa nebude stavať. Mesto však preň vložilo do klubu pozemky. Budete žiadať v orgánoch klubu, aby ich vrátil mestu?

- Keď sa štadión nepostaví, všetko zostane po starom. Pozemky sú účelovo určené naň a netreba sa báť, že s nimi bude niekto kšeftovať. Pána Podoláka nebudem o nič žiadať, lebo raz ten štadión bude treba. Prečo by sme mali vyblokovať pozemok, ten sa predá a kde potom postavíme štadión?

Časť pozemku však už klub predal spoločnosti KF & MC...

- Nešlo o tú časť pozemku, na ktorom by mal stáť štadión.

Poslanci, aj tí koaliční z KDH a SDKÚ-DS, vám vyčítajú, že nedostatočne zastupujete záujmy mesta v klube?

- Mne to osobne ani na klube KDH nikto nepovedal. Každý polrok dávame poslancom všetky údaje o hospodárení a čísla. Nič nelegálne sa v MFK nedeje. Ak dakoho mrzí, že tam idú peniaze, je to jeho problém. Mňa mrzí, že idú na výmenníky v rámci EHMK.

V týždenníku Trend sa objavili úvahy, že aj Steel Trans je rovnako ako mesto zasiahnutý krízou, takže mu chýbajú peniaze...

- Nebudem sa vyjadrovať za súkromnú firmu. Pokiaľ ide o futbal, dávajú toľko, čo mesto, takže žiadne problémy som nezaznamenal.

Finančné problémy vám mohol riešiť aj predaj Marka Milinkoviča do Poľska, lenže podobne ako Nemanja Matič mal klauzulu v zmluve, že 45 percent z prestupu pôjde jeho manažérovi. Nepokúsite sa tie percentá "zbiť" v prospech klubu?


- Takú zmluvu už máme niekoľko rokov. Prečo dakomu vadí, koľko percent má dostať manažér, keď sme Matiča a Milinkoviča kúpili za smiešne sumy? Na Matičovi, ktorý išiel do Chelsea, mal klub zisk skoro milión eur. Ok, manažér za to tiež dostal slušné peniaze, ale pýtam sa: Komu to vadí?

Napríklad aj primátorovi a viceprezidentovi klubu Knapíkovi.


- Ale však to je choré. Ak by sme kúpili troch hráčov, a tí by nevyšli, tak manažér, ľudovo povedané, nežerie.

Marián Kizek

Podpredseda Dozornej rady MFK a mestský poslanec za KDH Peter Bajus. Foto: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 2. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 255
 2. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 4 952
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 2 570
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 394
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 926
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 707
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 1 524
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 282

Blogy SME

 1. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 2. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 3. Irena Šimuneková: Turovský sopúch a vodopád
 4. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 5. Kristína Jakubičková: Prečo je nenávisť príbuzná vražde?
 6. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 7. Dana Janebová: Kódujem svoje slzy
 8. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 919
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 908
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 5 846
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 216
 5. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 3 952
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 227
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 188
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 459
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Čoraz izolovanejší Vladimir Putin.

Ukrajinskí tajní hovoria o pokuse o atentát na ruského prezidenta.


19 h
Lokalita, v ktorej vlastní pozemky spoločnosť Vamax-X.

Majetok podnikateľa stále rozpredávajú, do dražby idú pozemky v Budči.


12 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Macron by chcel riediť členstvo Ukrajiny, Heger patrí k opačným hlasom.


33m
Ukrajinský vojak na tanku v Irpini neďaleko Kyjeva.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 11 h

Blogy SME

 1. Robert Puk: Kto zabezpečuje najväčšiu čiernu stavbu v Bratislave?
 2. Ján Valchár: 90 dní štvordňovej operácie
 3. Irena Šimuneková: Turovský sopúch a vodopád
 4. Věra Tepličková: A odteraz... už len samé pozitíva a sociálne istoty
 5. Kristína Jakubičková: Prečo je nenávisť príbuzná vražde?
 6. Jan Kendera: Hokejová nová doba!
 7. Dana Janebová: Kódujem svoje slzy
 8. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 1. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 919
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 908
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 5 846
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 4 216
 5. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 3 952
 6. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 227
 7. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 3 188
 8. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 2 459
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu