Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Ako dovolenkujú známi Košičania

Príbehy, trapasy či vysnívané miesta...

Ilustračný obrázokIlustračný obrázok (Zdroj: Jurko)

Pre hovorkyňu KR PZ Janu Demjanovičovú je ideálna dovolenka bez mobilu a varenia

Po parížskych pamiatkach ju viedol pán "Polepetko"

10demjanovicova_res.jpg

Pre hovorkyňu Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR Jany Demjanovičovej je ideálna dovolenka taká, ktorú strávi s priateľmi, bez mobilu, varenia a s množstvom slnečných lúčov. "Či si skôr vyberiem hory, alebo more, je jednoznačné. Keďže sme krajina bez mora, tak skôr tú slanú vodu... Ale s dobrou partiou pôjdem rada aj do hôr. Nemám však vysnívanú krajinu ani miesto. V posledných rokoch je ponuka taká široká, že nie je problém navštíviť každý rok inú krajinu a v nej iné letovisko. Aj keď doteraz som to viac využívala pri poznávacích zájazdoch, ako pri pobytových pri mori."

Jasno má aj v tom, či si vybrať leňošenie na pláži, alebo spoznávanie miestnych pamiatok. "Počas horúčav uprednostňujem vylihovanie na pláži či prechádzky po morskom brehu. No ak sa naskytne možnosť výletu po miestnych pamiatkach, neodmietnem. V priebehu roka sa s kamarátkami alebo synom vždy vyberiem na nejakú 'poznávačku'. Naposledy sme takto trávili Silvester v Ríme, Veľkú noc v Prahe i Paríži a navštívili sme aj všetky sídla Európskeho parlamentu."

Tohtoročnú letnú dovolenku si ešte nestihla vybrať, ale prezradila, že surfuje po internete a hľadá nejaké vhodné miesto v Turecku či Tunise. Zaujímalo nás, či teda na dovolenku myslí od začiatku roka, alebo až na poslednú chvíľu. "Ako kedy. Boli roky, že som už rok dopredu vedela, že sa vrátim na to isté miesto. Dlhé roky totiž chodím s partiou známych do Bulharska. A vždy na to isté miesto. Ale tiež sa stalo, že som na poslednú chvíľu zmenila plány a išla úplne iným smerom a s inými ľuďmi." Pri inšpirovaní sa dovolenkovou destináciou nevyužíva, ako niektorí, obrázkové katalógy. Skôr dá na priateľov. "Mám niekoľko známych - cestovateľov, na ktorých názor dám a potom je to jednoduchšie a takpovediac 'z prvej ruky'.

Hoci vysnívané miesto na dovolenku nemá, pamätná dovolenka má špeciálne miesto v jej spomienkach. "Z ostrova Thassos v roku 2005, kde som prežívala krásne romantické chvíle s priateľom, ktorý potom tragicky zahynul."

Z dovoleniek zvyknú prevažovať veľmi dobré zážitky nad tými zlými. Na jeden vtipný si spomenula aj J. Demjanovičová. "Môj posledný dovolenkový zážitok sa týka pobytu v Paríži. Sprevádzal nás totiž pán 'Polepetko', vďaka ktorému sa asi všetkým účastníkom pri spomienke na toto čarovné mesto vylúdi úsmev na tvári. Samozrejme, že sa tak nevolal, ale my sme ho tak nazvali. Údajne bol v Paríži prvýkrát, francúzsky nevedel a nebol schopný nič vybaviť. Nevedel, kde sa predávajú lístky na vstupy do múzeí, pod Eiffelovkou bezradne pobehoval, kým zistil, ktorý pilier na vstup je ten správny a podobne."

mia

Basketbalistka Anna Jurčenková je v Egypte neprehliadnuteľná

Skryť Vypnúť reklamu

Vypočula si vyznania lásky

jurcenkova_sita_res.jpg

Basketbalistka Dobrých anjelov Košice a reprezentantka Slovenska Anna Jurčenková si tento rok nad ponukami cestovných kancelárií hlavu nelámala. Vystačila si s pobytom v egyptskej Hurghade, kam sa celé družstvo majstra republiky dostalo za odmenu po vydarenej sezóne. Nie je to novinka, takto to u Dobrých anjelov chodí tretí rok za sebou. Cieľová destinácia je zakaždým rovnaká, v Hurghade menia len hotely. „Takáo forma odmeny poteší, je to príjemný oddych po náročnej sezóne, pre mňa najmä z psychického hľadiska, keďže som bola dlho zranená."

Takmer dvojmetrová basketbalistka tvrdí, že ju v Egypte takmer nič neprekvapí. „Tento rok som už ani príliš nechodila na fakultatívne výlety. Je mi totiž trošku divne, keď si ma každý obzerá. Vysoká žena v Egypte je stredobodom pozornosti. Dosť ma to rozlaďovalo, takže ani nakupovať som veľmi nechodila. Aj tak majú všade tie isté suveníry i tričká. Navyše, na to ich zjednávanie o cenách treba mať pevné nervy." Európanka si musí na africkom pobreží zvyknúť, že všetky oči domorodých mužov sú pri prechádzke na ulici nasmerované na ňu. „Ešte k tomu tá moja spomínaná výška. Svadbu mi z domácich neponúkal nik, ale vyznaní lásky som si pár vypočula. No nielen ja, aj spoluhráčky. Viete si totiž predstaviť, keď ide skupina dvanástich báb v Egypte po ulici..."

Basketbalovej lopty majú profesionálne hráčky dosť počas sezóny, na dovolenke po nej nesiahli. „Radšej si zahráme plážový volejbal, alebo niečo iné. Zväčša však ležíme na pláži a oddychujeme. Samozrejme, prehliadku pyramíd som si ujsť nenechala." Toto leto okrem klubovej dovolenky tú súkromnú Anna nestihla, aj pre reprezentačné povinnosti v národnom tíme. Inak však preferuje - tak ako väčšina - pobyt pri mori. „Poležať si, okúpať sa. Nedá sa povedať, že by som mala svoje obľúbené miesto, ale vlani som bola v Turecku a tam sa mi veľmi páčilo. V porovnaní s Egyptom, aj keď i tam je pekné prostredie, som sa na tureckom pobreží cítila akosi lepšie."

špa

Miroslav Michalus zaplatil za nanič dovolenku 120-tisíc

Skryť Vypnúť reklamu

V Káhire sa takmer stratil

10michalus1veja_res.jpg

Pre riaditeľa Mestského podniku služieb Miroslava Michalusa je ideálna letná dovolenka taká, kde sú dobrí ľudia, jedlo i pitie a kde nie je signál na mobil. "Jednoznačne na nej musia byť moja rodina a priatelia. Čo sa týka výberu, hory alebo more, kedysi to bolo more. No už sa to začína meniť na hory."

Tohto roku strávi dovolenku pravdepodobne na Slovensku. "Asi to bude chata na Bukovci. Možno nejaký deň v Tatrách a pekná túra k tomu. K výberu dovolenky doma ma inšpirujú skúsenosti. Ak idem do zahraničia, tak katalógy. Kým boli deti malé, prispôsobovali sme dovolenku im. Chodili sme hlavne na piesčité pláže, aby sa mohli hrať vo vode a piesku. Teraz sú to hlavne dovolenky na nohách."

Pamätná dovolenka je pre M. Michalusa každá. "V zlom si spomínam na Turecko v roku 2000, kam som mal s malými deťmi zaplatenú prvýkrát v živote leteckú dovolenku v záhradných apartmánoch. Po príchode sme zistili, že nemáme zabezpečené nič... a cestovka Slovakoturist akurát krachovala. Turci sa po dni na kufroch zmilovali a ponúkli nám aspoň hotel s jednou izbou, kde sme boli štyria, teda celá moja rodina. To všetko ma stálo 120-tisíc Sk..."

Zlé spomienky má aj na Káhiru. "Pamätám si na neskutočný neporiadok a hory odpadkov, kde Lunik IX je pritom Las Vegas. Chaos, prach a množstvo ľudí v uliciach. Tiež najväčší trh Chan-el-Chalili v Káhire, kde sme mali strach, či sa vrátime spať k našim. Z veľkej časti trhu vidieť hlavnú mešitu, ktorá pôsobí ako maják. Problém bol v tom, že sa nám k nej cez slepé uličky nedarilo dostať. Nakoniec sme popýtali domácich, sediacich pri čaji a vodnej fajke, aby nás tam za ruku dotiahli. Viedli nás cez ich obývačky, ktoré sú súčasťou trhu. Tam keby sme sa stratili, nenájde nás ani Interpol. Deti sme držali za ruku tak silno, ako nikdy pred tým ani potom."

mia

Peter Bič uvažuje nad exotikou

Skryť Vypnúť reklamu

V Londýne zmeškal let

peterbic.jpg

Spevák Peter Bič, zakladajúci člen skupiny I.M.T. Smile a súčasný člen skupiny Stereo, si ideálnu letnú dovolenku predstavuje pri mori a s človekom, s ktorým sa cíti dobre. Kedy a kam sa ten-ktorý rok vyberie, rozhoduje pracovné nasadenie.

"Keďže je v lete veľa festivalov, na ktorých s priateľmi hráme, plánovanie dovolenky vopred je veľmi náročné. Rozhodujem sa preto veľmi spontánne, až tesne pred samotnou dovolenkou." Miesto vyberá podľa toho, na čo má práve chuť. "Rád si pozerám rôzne destinácie na internete a idem sa pozrieť na miesta, ktoré ma zaujmú. Známe last minute veľmi nevyužíva, keďže si sám vyberá ubytovanie a určuje aj spôsob dopravy.

Pri téme pamätnej dovolenky napadla Petrovi tá spred dvoch rokov v Chorvátsku. "Boli sme s priateľmi na jachte. Vidieť každý deň iné miesta a hlavne také, na ktoré sa človek bežne nedostane, bolo veľmi zaujímavé. Tohto roku ma čaká dovolenka až koncom roka. Zatiaľ uvažujem nad exotickou Kubou alebo Thajskom. Obe krajiny majú svoje špecifiká, rád by som videl bežný život ľudí v týchto krajinách."

Keď si mal Peter spomenúť na nepríjemnú alebo humornú príhodu z letnej dovolenky alebo z cestovania po svete, siahol po zážitku spred dvoch rokov. "Bol som vtedy so skupinou I.M.T. Smile v Londýne, kde sme hrali niekoľko koncertov. Pri návrate domov nám meškalo lietadlo. V presvedčení, že máme dosť času, sme sa rozhodli ísť na kávu. Chvíľu sme v letiskovej kaviarni sedeli, až kým niekomu z nás nenapadlo, že by sme už asi mali ísť. Lenže, keď sme prišli na checking, zistili sme, že rovno môžeme ísť na ďalšiu kávu, lebo naše lietadlo už bolo vo vzduchu... Samozrejme, v prvej chvíli sme všetci chytili inú farbu, takú bledšiu. Po 15 hodinách sa nám podarilo vybaviť iný let, no ten už bol pre istotu bez kávy..."

rob

Ivan Krúpa letel domov 22 hodín

V Tunise "strihal meter"

10krupaveja_res.jpg

Herec činohry Štátneho divadla Ivan Krúpa si ideálnu dovolenku stráviť inak, ako s rodinou, teraz už iba s manželkou, predstaviť nevie. A je úplne jedno kde. Milujem more aj potulky po mestách Európy, samozrejme, aj ničnerobenie a polihovanie doma.

"O tom, kam sa vyberieme, začíname uvažovať už začiatkom roka, keď letecké spoločnosti ´zavesia´ na internet letné letové plány. Vyberieme si nejakú destináciu, nájdeme na nete nejaké príjemné ubytovanie, zarezervujeme, kúpime letenky a je to." Niekedy sa vracia na miesta, kde sa mu páčilo, ale väčšinou chce vidieť niečo nové. "Väčšinou sme to my, ktorí potom vedia priateľom a známym niečo odporučiť. Tohto roku sa chystáme do Malagy v Španielsku, lebo sme tam ešte neboli. Letenky sú kúpené, hotel na pláži rezervovaný, už si to len užiť..."

Z absolvovaných mu utkvela v pamäti napríklad dovolenka v Tunise, kde nefungovalo prakticky nič. Navyše im dieťa pohrýzol miestny kocúr, takže museli popri ďalších nepríjemnostiach absolvovať aj vakcináciu. "Doslova sme ´strihali meter´, kedy už odtiaľ konečne vypadneme... Nezabudnem ani na spiatočnú cestu z Amsterdamu, odkiaľ sme vďaka problému jednej už neexistujúcej leteckej spoločnosti leteli domov až 22 hodín."

Ale pozitívnych zážitkov má I. Krúpa oveľa viac. Tvrdí, že každá krajina má svoje čaro a nádherných ľudí, ktorí sa väčšinou snažia spríjemniť turistom pobyt, ako sa len dá. "Navyše, ako rodina máme pomerne vyvinutý zmysel pre humor, takže sa vieme zabaviť aj na bežných životných situáciách, či už je to na dovolenke v zahraničí, alebo doma."

rob

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 347
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 599
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 768
 4. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 554
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 518
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 179
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 310
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 298
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 161
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 010
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop