ednej príručke o rybárčení.
Ako sme sa od jedného z úspešných rybárov dozvedeli, v ten deň sa spolu chystali na kapra, ktorý im vraj niekoľkokrát skočil na dážďovku, no keď ho zasekli a chceli pritiahnuť, zakaždým sa utrhol. "Tentoraz sme stavili na oceľové lanko, hrubé dva milimetre, a ako sa neskôr ukázalo, urobili sme dobre," prezradil nám taktiku Jozef Fisher. "Návnadu sme nahodili ráno v zátoke pri reštaurácii Pláž, za vodným vlekom. Dlhé hodiny sa nedialo nič, akurát sme si všimli pár šklbnutí. Okolo jedenástej to však prišlo. Plavák v okamihu zmizol pod hladinou a len tak-tak sme stihli uchopiť udicu a zaseknúť, inak by ju tá ryba vtiahla pod hladinu."
Chlapi sa pri vyťahovaní úlovku poriadne nadreli a dokonca sa museli striedať. Navyše im už po pár sekundách boja došlo, že na konci lanka nemajú zaseknutého očakávaného kapra, ale niečo iné, väčšie. Ba čo viac, tušili, že to nebude klasická ryba, ale tvarovo skôr nejaký úhor. Nevedeli však pochopiť, kde by sa v košickom jazere vzal tento druh živočícha, obľubujúceho skôr pohyblivé a čistejšie vody. "Tá potvora plieskala chvostom, ktorý sa sem-tam vynoril nad hladinu. Ľudia, ktorí stáli okolo a náš zápas sledovali, tipovali, že to asi bude nejaká anakonda, lebo také čosi vraj videli v televízii. Skutočne sme nevedeli, čo vlastne ťaháme. Odhadli sme však, že ten živočích je dlhý minimálne štyri metre." Samozrejme, po prvých sekundách boja, keď bolo zrejmé, že je to zvláštny živočích, povyliezali z vody aj tí najodvážnejší rekreanti...
Keď rybári potvoru po hodine boja doslova uštvali a konečne vytiahli na breh, vysvitlo, že sa sekli o jeden meter. Úhor, anakonda alebo čo to bolo, merala 511 centimetrov a vážila 125 kilogramov. Spomínaní traja rybári mali čo robiť, aby ju udržali na rukách. "Rybárčim vyše 20 rokov, no nič také som doteraz nevidel. Malo to niektoré znaky úhora, no aj niektoré iné, akoby šlo o mutanta," priznal sa nám J. Fisher. Podobne na tom boli i jeho kamaráti. Viac ako druh úlovku ich prekvapil fakt, že potvoru ulovili v košickom jazere. Hoci sa v ňom kúpu ľudia už roky, nikto doteraz stretnutie s podobným živočíchom neopísal. Ten pritom musel mať určite viac ako 10 rokov.
"Aby sme záhadu trochu objasnili, o pomoc sme požiadali Oddelenie vodných živočíchov Slovenskej akadémie vied," prezradil nám J. Fischer ďalší postup. "Po odfotení sa s úlovkom sme ho naložili na príves a odviezli na vedecké skúmanie. V SAV-ke nám sľúbili, že si po zdokumentovaní úlovku a odobratí vzoriek budeme môcť toho živočícha vziať a naložiť s ním, ako uznáme za vhodné. Teda ho aj zjesť. My sa však rozhodujeme, či tú potvoru radšej nevypreparujeme ako exponát, ktorý by sme mohli ukazovať. Napríklad v múzeu rýb, ktoré košický magistrát už tri roky sľubuje zriadiť."
Ako sme sa zo SAV dozvedeli, proces identifikácie živočícha sa ešte neskončil. Až bude známe, o čo ide, budeme o tom na stránkach večerníka aktuálne informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári