me neodrazí.
KOŠICE. Novela zákona o obecnom zriadení teraz postačí, ak poslanci rokujú štyrikrát do roka, predtým to bolo najmenej šesťkrát do roka.
Lehota sa podľa ministerstva predlžuje na základe poznatkov z praxe: "Najmä v čase dovoleniek je problém s uskutočnením zasadnutia poslaneckého zboru obce v terajšej lehote dvoch mesiacov. Naďalej sa však zachováva základný princíp, že obecné zastupiteľstvo sa schádza podľa potreby. Ivan Rončák z Transparency International Slovensko zdôrazňuje, že poslancom ostala možnosť zvolávať mimoriadne zastupiteľstvá. "Periodicita stretávania sa poslancov závisí od ich dohody a vedenia obce, zákon je len rámcový."
Na Jazere zmena ihneď
Novinku už zaviedla jazerská samospráva. Posledné, mimoriadne zastupiteľstvo u nich prebehlo 20. mája, ďalší termín je stanovený až na 26. augusta, teda po troch mesiacoch a šiestich dňoch.
Podľa miestneho a mestského poslanca Bernarda Berbericha (KDH) však trojmesačná lehota môže ovplyvniť rozhodovanie samosprávy: "Ak sa termíny konania takto natiahnu, rozhodovanie bude pomalšie, vytratí sa pružnosť. Ale ak sú dobré vzťahy medzi vedením a poslancami, myslím, že aj frekvencia raz za tri mesiace by asi postačovala."
Menej rokovaní sa na odmenách jazerských poslancov neodrazí. "Museli by sme zmeniť odmeňovací poriadok. Ale je to na diskusiu, odmeny sú dosť vysoké. Treba o tom debatovať. No na druhej strane je pravda, že poslanecká práca nepozostáva len z účasti na zastupiteľstvách, ale aj z iných aktivít," zhodnotil Berberich.
Dlhšie lehoty i na Západe
"Trojmesačné zastupiteľstvá určite v mestských častiach stačia, lebo nemajú toľko agendy ako mesto. Majú svoju výhodu, bude dlhší čas na prípravu materiálov, vykonzultovanie a vydebatovanie," vyjadril sa starosta MČ Západ Pavol Mutafov (Smer-SD), kde sa tiež zídu až po troch mesiacoch.
"Aj keď bude menej zastupiteľstiev, tak sa to neodrazí na odmenách. Jedine keď si zastupiteľstvo schváli nižšie."
Opak si myslí miestny poslanec Mikuláš Čečko ml. (SDKÚ-DS). "Prinesie to viac problémov, pretože aj po dvoch mesiacoch máme čo robiť a za tri mesiace sa veci nakopia. Niektoré treba riešiť operatívne, no tie sa zrejme stanú predmetom mimoriadneho rokovania."
Podľa Čečka by menej časté stretávanie sa poslancov nemalo ovplyvniť ich odmenu. "Zastupiteľstvo je len čerešničkou, naša práca sa nezmenší."
Mesto myslí na voľby
Novelu využil aj primátor František Knapík (KDH). Mestské zastupiteľstvo zvolal na 7. septembra, pričom posledné bolo 22. júna. No počet rokovaní sa nezmení. "Ďalšie rokovanie je naplánované na 26. októbra, teda po 1,5 mesiaci po septembrovom, keďže koncom novembra sa uskutočnia komunálne voľby a skončí sa mandát terajším poslancom," uviedla Katarína Jantošovičová z magistrátu. Radnica nepredpokladá, že sa mestský parlamentu bude v budúcnosti schádzať len štyrikrát v roku kvôli jeho "bohatému programu".
Podľa mestského poslanca Ľuboša Pajtáša (SDKÚ-DS) novela neprinesie takmer žiadne zmeny. "Zastupiteľstvo sa stretáva podľa potreby, keď budeme niečo promptne riešiť, stretneme sa viackrát, prispôsobíme sa. Zákon nám častejšie rokovanie neprikazuje ani nezakazuje."
Budú mať poslanci za menej práce rovnakú odmenu? Podľa Pajtáša nie. "Nie som poslancom kvôli približne 250 eurám, nepokrýva to ani náklady poslanca. Je mi jedno, aj keby sa zrušili. Poslanecká práca nie je o zasadnutí zastupiteľstva."
Poznámka - Za rovnaký peniaz menej muziky
Novela všeobecného zákona o obecnom zriadení priniesla viaceré novinky. Jednou z nich je predĺženie lehoty konania zastupiteľstiev. Ďalšou je napríklad povinnosť prijímať zásady odmeňovania poslancov, pri ktorých by sa malo prihliadať na to, aké úlohy plnia a koľko času venujú výkonu svojej funkcie.
Háčik je v tom, že pre metropolu východu platí nadradený špeciálny zákon o Košiciach. Takže nové pravidlá odmeňovania pre jej komunálnych politikov neplatia. Zato možnosť mať namiesto šiestich zastupiteľstiev ročne len štyri áno. Má sa síce pripraviť i jeho novela, no zatiaľ neuzrela svetlo sveta. Poslaneckým zborom, ktorých je v meste neúrekom, teda stačí, keď sa stretnú len raz za štvrťrok. A to bez toho, aby sa to na ich odmenách odrazilo.
Jednotlivé samosprávy si síce iniciatívne môžu odmeňovacie poriadky zvlášť upraviť, schvaľujú si ich však samotní poslanci. Musel by sa v ich radoch nájsť taký, ktorý by kolegom a zároveň sebe navrhol zníženie príjmu. A navyše, musel by mať i podporu sebareflexívnejšej väčšiny miestneho parlamentu, aby návrh schválili a dobrovoľne tým pripravili svoje vrecká o istú časť pravidelného mesačného prilepšenia. No, ako námet na sci-fi to nie je zlé...
Poslanci sa k svojim odmenám vyjadrujú opatrne. Ich práca vraj nepozostáva len z rokovaní, ale aj z iných aktivít, kvôli ktorým sú mimoriadne zaneprázdnení. Skutočne zanietených a agilných zástupcov obyvateľov je však ako šafranu. O väčšine verejnosť ani nevie, že existujú, niežeby aj niečo pre ľudí urobili. Na zastupiteľstve sa neozvú, ako je volebné obdobie dlhé. Len dvíhajú alebo nedvíhajú ruky či stláčajú tlačidlá podľa toho, ako im to stranícki bossovia "poradia". Vlastné svedomie a vedomie však nezabúdajú využiť, keď ide o výšku ich odmien.
Doplatí na to zase len daňový poplatník, ktorý za rovnaký peniaz dostane od väčšiny poslancov ešte menej muziky ako doteraz.
Eva Eperješiová
Autor: jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári