KOŠICE. Syn aj dcéra predsedu Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia, syn členky Súdnej rady Márie
Justiční čakatelia
JUDr. Michaela Hucová JUDr. Simona Lisá JUDr. Dominika Šlárková JUDr. Natália Štrkolcová JUDr. Marcela Auxtová JUDr. Lucia Baňacká, PhD. Mgr. Jarmila Piptová JUDr. Daniel Marcinčin JUDr. Peter Volkai JUDr. Peter Jurko JUDr. Peter Kanárik JUDr. Jana Smereková Mgr. Ing. Judita Gabonaiová Hrenčuková JUDr. Emília Guľová JUDr. Denisa Hiščáková JUDr. Katarína Ivanecká JUDr. Ladislav Bujňák JUDr. Michaela Füzerová
Bujňákovej a okresného sudcu Ladislav Bujňáka, dcéra podpredsedníčky Okresného súdu Košice I Emílie Guľovej a dcéra ústavného sudcu Jána Auxta.
Ale aj syn bývalej vedúcej kancelárie Ústavného súdu Viery Kanárikovej a bývalého poradcu Ústavného súdu Imricha Kanárika, dcéra niekdajšieho policajného prezidenta Jána Piptu a deti viacerých aktívnych advokátov.
Miesta budúcich sudcov Doteraz mali takmer istotu, že sa čoskoro stanú sudcami a do konca života budú poberať plat od 2 200 eur a využívať sociálne istoty spojené s týmto povolaním. S nástupom Lucie Žitňanskej (SDKÚ) do funkcie ministerky spravodlivosti môžu záruku takejto budúcnosti stratiť.
Všetci patria k osemnástim justičným čakateľom košického krajského súdu. Stali sa nimi vo výberových konaniach organizovaných krajským súdom od minulého roka. Čakateľ je prakticky predstupňom funkcie sudcu. Na voľné miesto sudcu nastúpi, ak dosiahne vek 30 rokov, má trojročnú prax a zloží justičnú skúšku.
Monopol sa má skončiť Súčasná vláda sa chystá inštitút justičného čakateľa zrušiť. Cez ministerstvo spravodlivosti zrejme navrhne, aby justiční čakatelia prešli do administratívneho personálu sudcov. Na miesto sudcu by už nemali prednostné právo, získať by ho mohli len cez riadny konkurz.
„Vláda... bude postupne vytvárať podmienky na vytvorenie kvalitného podporného odborného tímu pre sudcu," píše sa vo vládnom programovom vyhlásení, o ktorom stále rokuje parlament.
Ministerstvo spravodlivosti plánuje predložiť návrh zákona, ktorý by sa týkal justičných čakateľov, v jeseni. „Nechceme, aby justiční čakatelia mali monopol na obsadzovanie pozícií sudcov. Naším cieľom sú otvorené výberové konania, do ktorých sa môže prihlásiť každý, kto spĺňa podmienky," informoval Žitňanskej tlačový odbor.
Kritickí sudcovia: nie je to náhoda Na výberových konaniach by sa po novom mohla zúčastňovať aj verejnosť. Ministerstvo chce takto predísť podozreniam, že konkurzy sú zmanipulované v prospech príbuzných existujúcich sudcov alebo súdnych funkcionárov.
O rodinkárstve pri výbere justičných čakateľov otvorene prehovorilo 21 sudcov, keď v marci ohlásili založenie iniciatívy Za otvorenú justíciu. Vyslovili podozrenie, že uchádzači s rodinnými väzbami na ľudí, ktorí už pôsobia v justícii vedia dopredu odpoveď na nepodstatnú otázku v teste, alebo sú testy v ich prospech vypĺňané dodatočne.
„Ak je človek aspoň trošku zorientovaný v týchto väzbách, dokáže zo zoznamu uchádzačov vopred 'uhádnuť', kto bude úspešný. To nemôže byť náhoda, takže už samotné výsledky tých výberových konaní dokazujú, že niečo nie je v poriadku," uvádza sa v dokumente spracovanom sudkyňou Ľudmilou Babjakovou.
Dcéra predsedu: rozhoduje odbornosť Denník Korzár sa minulý týždeň pokúšal telefonicky spojiť so všetkými čakateľmi košického krajského súdu. Dovolal sa len Lucii Baňackej, ostatní mali dovolenky, boli na péenke, alebo sa mali doma pripravovať na justičnú skúšku.
Baňacká, ktorá je dcérou predsedu krajského súdu Imricha Volkaia a sudcom v Košiciach je aj jej manžel, odmietla, že v jej prípade rozhodlo niečo iné, ako odborné kvality. „Žiadnu pomoc otca nepotrebujem. Keby ste videli môj odborný životopis, pochopili by ste, čo rozhodlo," povedala.
Čakateľov zaviedol Harabin Volkai nevidel dôvod, prečo by sa k zámeru ministerstva a podozreniam z rodinkárstva na jeho súde mal vyjadriť. „Nič ešte predsa nebolo schválené," povedal. Potom dodal, že sa rozhodne tento týždeň, či na otázky denníka Korzár bude odpovedať písomne.
Systém justičných čakateľov ako minister spravodlivosti presadil Štefan Harabin (HZDS). Predtým sa miesta sudcov obsadzovali cez konkurzy, do ktorých sa mohol prihlásiť každý, kto mal právnické vzdelanie.
Lucia Žitňanská (SDKÚ). Chce zamedziť, aby mali justiční čakatelia monopol na obsadzovanie pozícií sudcov.
Foto: Vladimír Šimíček
Čo znamená byť sudcom
Sudcovia sa menujú doživotne
Základný plat sudcov sa pohybuje okolo 2 620 eur (78 930 korún)
Majú nárok aj na trinásty a štrnásty plat
Dostávajú rôzne príplatky, napríklad príplatok za riadenie, príplatok za školenie justičného čakateľa či pracovnú pohotovosť
Majú sociálne výhody. Napríklad v prípade materskej im patrí príplatok vo výške 55 % funkčného platu. Patrí im základná ročná dovolenka v trvaní šesť týždňov
Po skončení výkonu funkcie sudcu a po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok dostáva sudca odchodné vo výške základného platu, stačí, ak funkciu sudcu vykonával najmenej päť rokov. U dlhoročných sudcov sa odchodné zvyšuje za každý ďalší rok výkonu funkcie až o jeden základný plat
K dôchodku dostávajú každý mesiac príplatok za výkon funkcie sudcu. Jeho výška je za každý rok výkonu funkcie sudcu 0,8 percenta z priemerného platu sudcu
Dva pracovné dni v týždni môže sudca pracovať v domácom prostredí, ak mu to povolí predseda súdu
Trestne stíhať sudcu možno len po súhlase Ústavného súdu
por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári