KOŠICE. Vodohospodárom na východe počas posledných povodní chýbali tisícky vriec na to, aby mohli pokračovať v zvyšovaní hrádzí vylievajúcich sa riek. Čo najrýchlejšie a bez súťaže ich preto museli nakúpiť v čase medzi dvoma hlavnými povodňovými vlnami.
Potvrdzuje to oznámenie vo vestníku verejného obstarávania, podľa ktorého košický odštepný závod Slovenského vodohospodárskeho podniku prvého júna uzavrel zmluvu s bratislavskou firmou Rempo na dodávku 121-tisíc jutových vriec. Bez DPH za ne zaplatil takmer 80-tisíc eur.
Podnik postupoval rokovacím konaním bez zverejnenia. Tvrdí, že na vypísanie súťaže nemal dosť času, lebo pre neprestávajúce dažde a stúpajúce hladiny riek boli najmä v okrese Trebišov ohrozené životy a majetok obyvateľov. Vodohospodári využili ustanovenie zákona, ktoré pri mimoriadnej udalosti dovoľuje štátnym inštitúciám obstarávať tovary bez tendra.
Normatívne zásoby nestačili
Košický závod začal nové vrecia zháňať, keď 147-tisíc kusov zo svojich skladov použil na budovanie hrádzí alebo ich rozdal obciam už v prvej fáze záchranných prác. „Prevádzkové zásoby vriec a tiež zásoby železnej rezervy boli rýchlo vyčerpané. Akútna potreba vriec prekročila rámec týchto zásob po prvej vlne povodní v máji a bolo potrebné ihneď reagovať na situáciu s ohľadom na predpoveď počasia," zdôvodňujú vodohospodári zrýchlené obstarávanie vo vestníku.
Počet vriec v skladoch odštepného závodu upravuje vnútropodniková norma. Ten nestačil, aj keď sa priebežne doplnili o ďalších 27-tisíc kusov zo skladov humanitárnej pomoci v Malom Šariši a štátnych hmotných rezerv. Vrecia, ktoré preto nakúpili od firmy Rempo, sa potom použili počas druhej povodňovej vlny začiatkom júna.
Námestník: Povodeň si nenaplánujete
Vodohospodári tvrdia, že na jednu z historicky najrozsiahlejších povodní sa nedalo vopred poistiť väčšími zásobami vriec. „Povodeň nie je jav, ktorý možno naplánovať. Ako odborná organizácia máme určené povinnosti zákonmi a vnútornými normami. Pri súčasnom stupni poznania prírodných javov z hľadiska množstva ovplyvňujúcich faktorov nie je v ľudských, teda ani našich možnostiach, byť stopercentne pripravení," hovorí Stanislav Dobrotka, technický námestník košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Firma Rempo za predošlej vlády získala niekoľko zákaziek od ministerstva vnútra aj obrany. Vodohospodári tvrdia, že si ju za dodávateľa vriec vybrali po telefonickom prieskume trhu. Dobrotka povedal, že s ňou mali dlhoročné skúsenosti, napríklad vyhrala súťaž na doplnenie skladov vriec v roku 2008. „Rozhodujúcim kritériom bola rýchlosť dodávky na určené miesta, následne množstvo, cena, rozmery a kvalitatívne požiadavky," dodal námestník.
Vrecia chýbali aj predtým
Na nedostatok materiálu na budovanie zábran na vybrežujúcich sa tokoch sa počas povodní sťažovali viacerí starostovia. "Vodohospodársky podnik nečakal, že piesok a vrecia sa minú," povedal v júni starosta košickej mestskej časti Krásna Marek Kažimír. Doplnil, že zásoby vriec a podpísané zmluvy s dodávateľmi na ich prípadné doplnenie by malo mať aj mesto Košice.
Magistrát vtedy reagoval, že zabezpečovacie práce má na starosti správca vodného toku, teda vodohospodársky podnik. Nakoniec však mesto oslovilo americkú spoločnosť U. S. Steel, ktorá v Košiciach a 17 obciach rozviezla 3 500 ton posypového materiálu na spevňovanie hrádzí. Vrecia oceliarne nemali odkiaľ dodať.
V Košiciach vrecia chýbali aj pri záplavách v roku 2008. Mesto ich vtedy potrebovalo na provizórne prehradenie Mlynského náhonu a opravu priesakov na hrádzi Hornádu. Tisíc kusov nakoniec poslal maďarský Miskolc.
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári