Odškodňovanie pravdepodobne preverí Najvyšší kontrolný úrad. Vláda včera schválila peniaze na geologické prieskumy v zosuvmi postihnutých obciach.
KOŠICE. Ľudia, bojujúci s následkami povodní a zosuvom pôdy, nie sú spokojní s peniazmi z mimoriadneho odškodňovania.
„Spadol nám dom, ale dostali sme len 300 eur, ako keby sme mali v pivnici vodu. Ale čo nám to pomôže, keď dom je zrútený? Zaplavené sme pritom nemali nič," ťažkala si Ľudmila Naďová z Nižnej Myšle v okrese Košice-okolie.
Nespokojnosť bude narastať
Za prideľovanie konkrétnych súm zodpovedajú štatutári obcí či mestských častí. „Mimoriadne odškodnenie pre občanov bolo vyplácané podľa údajov, ktoré uviedli obce v podkladoch a overil starosta, preto aj výška mimoriadneho odškodnenia bola rôzna," vysvetlil Rudolf Forrai, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu Košice.
„Časový priestor a aj usmernenia na zber údajov boli dostatočné. Napriek tomu aj po termíne ukončenia zberu údajov o škodách niektoré obce požadujú, aby boli do odškodnenia zahrnutí ďalší obyvatelia, ktorí predložili údaje po termíne. Možno očakávať, že nespokojnosť občanov bude naďalej narastať, ale riešenie už nie je v kompetencii úradu."
Tri vlny
Samotné odškodňovanie prebiehalo v troch vlnách. Košický úrad prostredníctvom ďalších obvodných úradov vydal usmernenie pre Košický kraj. Údaje o škodách získavali formou tabuliek. Ak išlo o zaplavený či poškodený neobývaný priestor, mal občan dostať 300 eur, pri obývanom 1000 eur. V prípade statického narušenia vznikol nárok na 3000 eur.
Peniaze ľudia dostávali poukážkou poštou. Prvá vlna prebehla od 6.45 h 5 júna do 15.00 h 6. júna. V ďalších obce údaje o škodách spresňovali. Druhá vlna trvala od 9. do 14. júna, hneď nasledovala tretia. Tá sa skončila 30. júna.
„Obvodný úrad sumarizoval zoznamy, ktoré zaslali jednotlivé obvodné úrady a postúpil ich Sekcii krízového manažmentu a civilnej ochrany ministerstva vnútra na realizáciu," povedal Forrai.
Sumy nie sú známe
Úrad zatiaľ nepozná sumy vyplatené do jednotlivých obcí. „Tieto údaje bude možné získať až po vykonaní verifikácií povodňových škôd, nákladov na povodňové zabezpečovacie práce a povodňové záchranné práce."
Z Košického kraja však o mimoriadne odškodnenie požiadali obyvatelia z 270 obcí. V rámci metropoly východu tak urobili Košičania z 12 mestských častí: Barca, Džungľa, Dargovských hrdinov, Krásna, Košická Nová Ves, Myslava, Poľov, Sever, Šaca, Ťahanovce-obec, Vyšné Opátske a Západ. Úrad zaevidoval v kraji asi 12-tisíc poškodených.
O prípadných ďalších náhradách rozhodne vláda. "Budú sa týkať položiek za škody na majetku v správe štátu, na majetku obcí, občanov, podnikateľov, náklady na povodňové zabezpečovacie práce a náklady na povodňové záchranné práce," povedal vedúci.
Kontrolovali dodané údaje
Doteraz poukázané peniaze ešte dodatočne nikto nepreveril. Starostovia mali overovať oprávnenosť nároku. Obvodný úrad a Sekcia krízového manažmentu a civilnej ochrany ministerstva vnútra sledovali úplnosť a správnosť údajov v tabuľkách a možnú duplicitu nároku.
„Do budúcnosti možno predpokladať, že Najvyšší kontrolný úrad vykoná kontrolu," dodal Forrai.
Štát dá na geologické prieskumy milión eur
Štát poskytne milión eur na geologický prieskum oblastí, ktoré v máji a júni postihli rozsiahle povodne a následné zosuvy pôdy. Rozhodla o tom včera vláda. Samotná sanácia týchto oblastí si vyžiada pravdepodobne ďalších 4,4 milióna eur.
Prieskumné vrty by sa mali uskutočniť pred jesennými dažďami najprv v najviac poškodených lokalitách. Prvé kolo výskumných prác sa tak uskutoční v 25 obciach okresov Prešov, Stará Ľubovňa, Bardejov, Stropkov, Sabinov, Košice-okolie, Košice, Rožňava a Pezinok, kde sú ohrozené nielen rodinné domy, cesty či obchody, ale aj životy ľudí.
"Ideme v prvom rade riešiť tie územia, kde je viac rodinných domov ohrozených," objasnil po včerajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Ako však upozornil, v oblastiach, kde sa už geologický prieskum realizoval v minulosti a ukázalo sa, že oblasť sa sanovať nedá a stavalo sa tam na vlastnú zodpovednosť, sa opätovné prieskumy realizovať nebudú.
Prieskum by sa mal spraviť napríklad v Kapušanoch na východe krajiny, kde boli z dvoch desiatok domov evakuovaní obyvatelia; v ďalších 23 vraj žijú ľudia na vlastné riziko. V Chmeľnici v okrese Stará Ľubovňa zasa zával okrem domov poškodil cintorín, potrebná je exhumácia pozostatkov.
Do zoznamu nie je zaradená jedna z najviac postihnutých obcí - Nižná Myšľa, kde na inžiniersko-geologický prieskum vyčlenili už skôr 119-tisíc eur z rezervy premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ).
Zosuvy pôdy zasiahli podľa predbežných zistení ministerstva pôdohospodárstva 152 lokalít, na ktorých bolo zdokumentovaných 380 svahových deformácií. Mapovanie v súčasnosti pokračuje v okresoch Humenné, Snina, Svidník, Stropkov, Levoča a Vranov nad Topľou.
Vláda tiež včera vyčlenila na opravu vodným živlom poškodených hrádzí, mostov, zdrží či ciest 5,7 milióna eur.
(čtk, tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári