Staršie topole popri Slaneckej ohrozujú bezpečnosť premávky, čo sa prejavilo napríklad minulý piatok počas búrky. Podľa Správy mestskej zelene sa dokonca môžu vyvrátiť. Chcú preto odbornú expertízu, aby mohli prijať účinné ozdravné opatrenia. Mesto však na to nemá peniaze.
KOŠICE. Husto popadané hrubé vetvy z topoľovej aleje popri ceste v piatok takmer znemožnili prejazd áut. Vodiči ich museli pomaly obchádzať, dokonca odpratávať spod kolies. Konáre na Slaneckej však ani inokedy nie sú raritou.
Rastú vyše polstoročia
Pri Slaneckej rastie 335 topoľov čiernych „Italica". Ich vek už presiahol úctyhodných 50 rokov. „Vzhľadom na to, že aleja je atakovaná dopravou, dochádza k rýchlejšiemu odumieraniu a presychaniu korún stromov," zhodnotil Ján Mičovský z košického magistrátu. „Preschnuté konáre sú krehké. Veterné smršte, ako sme mohli zažiť v posledných dňoch, ich ľahko zlomia."
O stromy sa stará Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá odhaduje ich zdravotný stav len „optickým posúdením". „Realizuje údržbu aleje štandardným spôsobom, v rámci neho aj orezom suchých konárov," uviedol Mičovský.
Naposledy to bolo počas vegetačného pokoja - na jeseň a na jar. Vo vegetačnom období urobili „citlivé skrátenie konárov pre odľahčenie koruny pri konároch s priemerom nad 5 cm".
Záhradníci potrebujú posudok
Ďalšie ozdravné opatrenia môžu robiť až na základe odborného posudku zdravotného stavu drevín. Na spracovanie expertízy tento rok oslovili odborne spôsobilých dendrológov. Mala by byť zameraná na „zhodnotenie stability kmeňa proti zlomu, ultrazvukové nedeštruktívne vyšetrenie kmeňa, vyšetrenie dutín, zhodnotenie fyziologického stavu, posúdenie aktivity pôdy a škodcov". Dostali tri cenové ponuky od 5-tisíc do 18-tisíc eur. Líšia sa v rozsahu a presnosti merania.
„Keďže dreviny sú vekom pokročilé, existuje hrozba ich vyvrátenia na frekventovanú komunikáciu, SMsZ odporúča vypracovanie najpodrobnejšieho posúdenia," uvádza Mičovský. Zatiaľ sa však posudok nevypracoval pre nedostatok finančných prostriedkov.
Krehký druh
"Vzhľadom na extrémne klimatické podmienky posledných rokov, hlavne veterné smršte či búrky, môžeme očakávať lámanie konárov častejšie a nielen v tejto aleji. Daný stav nie je závislý len od miery ošetrovania, ale aj od samotného druhu vysadených drevín," dodal Mičovský.
Aj podľa botaničky Ľudmily Tokárovej patrí práve čierny topoľ ku krehkejším druhom. "Tie stromy sú už dosť staré. Mal by sa posúdiť stav každého jedného," vyjadrila sa. "Aj keby bol nevyhovujúci, určite by sa nemalo zlikvidovať naraz všetko. Ale napríklad každý druhý strom a postupne pomedzi dopĺňať niečím iným, aby sa aleja obnovila."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári