Prvá šéfka polície na Slovensku - Jana Baranová z košického krajského riaditeľstva chystá zmeny. Mafiáni sa budú triasť, v uliciach miest pribudnú pochôdzkari.
KOŠICE. Do funkcie ju po voľbách vymenoval nový policajný prezident Jaroslav Spišiak. Od augusta sa stihla
Ženy v Policajnom zbore Slovenska
- Ku koncu júla mala polícia na Slovensku 21 048 príslušníkov, z toho 17 798 mužov a 3 250 žien, čo je šesťnásobne menej.
- V Košickom kraji slúži 2 492 policajtov, z toho 304 žien, teda sedemnásobne menej než mužov.
- V meste Košice slúži 1 103 policajtov, medzi nimi je iba 162 žien.
- Odráža sa to i v dosiahnutých hodnostiach, mužov podplukovníkov je v SR celkovo 934, podplukovníčok je 177, hodnosť generála nemá ani jedna žena, 40 ich má hodnosť plukovník, hodnosť majora má 458 policajtiek.
- V Košiciach pracuje šesť podplukovníčok vrátane novej krajskej riaditeľky, ktorá je jedinou a prvou na Slovensku v takejto funkcii, plukovníčku v kraji nemáme.
(sam)
oboznámiť so situáciou v kraji, konzultovať všetky závažné veci s predchodcom.
"Všetky svoje sily a schopnosti vynaložím na ochranu zdravia a majetku občanov, chcem skĺbiť činnosť policajných zložiek v kraji a eliminovať všetky druhy kriminality. Za prioritu považujem boj s organizovaným zločinom, chcem ho posilniť zjednotením klasických policajných zložiek so špecializovanými," vyhlásila rezolútne podplukovníčka Jana Baranová.
Viac policajtov v rómskych osadách
Uviedla, že v Košickom kraji dlhodobo klesá počet trestných činov a stúpa ich objasnenosť. Tá v súčasnosti predstavuje až 51 percent.
"Som presvedčená, že máme najlepších policajtov, s ktorými sa dajú dosiahnuť vytýčené ciele. Budeme prijímať konkrétne opatrenia, aby sa organizovaný zločin neprejavoval, lebo ten najviac ohrozuje ľudí. Jedným z mojich cieľov je posilniť hliadkovú činnosť policajtov, zlepšiť výber uchádzačov o prácu v polícii, zlepšiť ich výcvik a kontrolnú činnosť nadriadených. V prvom rade chcem aj posilniť pešie hliadky v uliciach mesta a ich výkon. Opatrenia budú smerovať aj k posilneniu výkonu služby v rómskych osadách na východe Slovenska, kde vzrastá trestná činnosť. Ohľadom áut, ktoré zhoreli alebo horia v Košiciach sme prijali určité opatrenia, ale z taktických dôvodov o nich nebudem informovať. Plánujem aj nejaké personálne zmeny, niektoré pohovory som už začala, keď budú výsledky, verejnosť sa o nich dozvie."
Baranová tvrdí, že nie je jedinou ženou v Policajnom zbore, ktorá dosiahla vysokú funkciu: "Je takých viac, čo sa týka kolegov-mužov a to, ako ma prijímajú, počas celej mojej policajnej kariéry som nikdy neriešila otázku pohlavia."
KTO JE JANA BARANOVÁ
- prvá krajská šéfka v histórii slovenskej polície má 47 rokov
- je vdovou, vychováva jedného syna
- pochádza z Humenného, dlhodobo žije a pracuje v Košiciach
- kariéru začala v roku 1991 na Odbore kriminálnej polície, odbore vyšetrovania v Košiciach
- neskôr pracovala na Odbore závažnej kriminality-Východ
- od roku 1997, keď sa začali konštituovať krajské riaditeľstvá PZ, bola služobne zaradená ku kriminálnej polícii
- od roku 2004 pracovala v Úrade boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ, kde neskôr zastávala funkciu zástupkyne riaditeľa a vedúcej jedného z oddelení
- po júnových voľbách ju nový policajný prezident vymenoval za šéfku policajtov v Košickom kraji
sam, krs
Autor: sam, krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári