Obezita bola dlhé roky podceňovanou problematikou. Ľudia pripisovali svoje zdravotné problémy všetkému možnému, len nie nadváhe. V súčasnosti sa však situácia mení. Čoraz viac sa hovorí o širokej škále ochorení, ktoré sú touto chorobou spôsobované a niektorí odborníci sa rozhodli pustiť do boja proti nej. Patrí medzi nich aj Košičan MUDr. Ivan Majerčák, prezident Ligy proti obezite. Porozprávali sme sa s ním o rôznych prípadoch, s ktorými sa vo svojej ordinácii stretol.
Dr. Majerčák odštartoval svoju lekársku prax ako kardiológ. "O obezitu som sa začal zaujímať vtedy, keď sa na Slovensku začalo prvýkrát hovoriť o obezitológii. Je to asi 15 rokov," spomína. Táto problematika ho ako kardiológa zaujala aj preto, že väčšina chorôb, ktoré v ordinácii lieči, je vyvolaná práve problémami s nadváhou. "Okrem toho ma k tomu priviedla aj pracovná stáž vo Fínsku, kde kvôli veľkej nadváhe miestnej populácie spustili projekt, ktorým zmenili stravovacie návyky obyvateľstva."
Desať rokov v Košiciach existuje aj nezisková organizácia Liga proti obezite. Založilo ju niekoľko odborníkov, ktorí si uvedomovali, že je potrebné na problematiku obezity upozorniť. "Osvetou sa snažíme obezitu prezentovať ako chorobu. Chceme šíriť kvalitné a medicínsky podložené informácie a bojovať tak proti rôznym dezinformáciám a reklamám na 'zaručené recepty na chudnutie'." Netýka sa to len laickej verejnosti. "Až po desiatich rokov praxe za mnou prišiel liečiť svoju obezitu prvý lekár. Ide o odbor, ktorý je podceňovaný aj v kruhoch odbornej verejnosti. Chceme, aby si obézni ľudia uvedomovali, že sú chorí a že sa to dá liečiť."
Keď Dr. Majerčák svoju prax rozbiehal, do ordinácie sa mu nehrnulo veľa pacientov. "Stále sme boli len poslednou inštanciou. Chodili za nami ľudia, ktorí vyskúšali rôzne prístroje, tabletky, diéty. Až keď nič z toho nezaberalo, rozhodli sa vsadiť na odbornú pomoc. V posledných rokoch sa to však zlepšuje a vďaka osvete idú niektorí ľudia priamo za nami." Pacientov môže odrádzať aj finančná stránka odbornej liečby. "Nie je totiž hradená zo zdravotného poistenia. Mladšia generácia tomu rozumie, tá staršia je zvyknutá na kompletne bezplatné zdravotníctvo." Ľudia často uveria reklamám, ktoré im núkajú rýchle a radikálne schudnutie bez toho, aby museli na svojej životospráve čokoľvek meniť. "Pravdou je, že to bez toho nejde. Človek môže reálne zhodiť maximálne dva - tri kilogramy mesačne."
Najznámejším ukazovateľom, podľa ktorého možno určiť, či je človek obézny, je tzv. index telesnej hmotnosti, ktorý sa dá vypočítať z výšky a hmotnosti pacienta. "Pre laikov je však najjednoduchším parametrom, ktorý by mali sledovať, obvod pásu. Medicínsky nebezpečný tuk sa totiž nachádza v bruchu. Keď je obvod pásu menší ako polovica telesnej výšky, ide o človeka v normále. Ak je toto číslo väčšie, trpí nadváhou."
Dr. Majerčák používa prístroj, ktorý dokáže určiť presné hmotnosti svaloviny a tuku v jednotlivých partiách tela. "Preto hovorím pacientom, že nikdy nejdeme liečiť ručičku na váhe, ale znižovať množstvo medicínsky nežiaduceho tuku. Niekedy sa ho totiž človek môže zbaviť, no naberie svalovinu a telesná hmotnosť sa mu nejako radikálne nezmení." Podľa výsledkov tohto špeciálneho vyšetrenia potom vedia odborníci naordinovať pacientovi adekvátnu liečbu.
Pri obezite je dôležité pozerať na niekoľko faktorov. Prvým je stravovanie. "Stretávame sa s tromi najčastejšími chybami. Ľudia jedia potravu s prílišným energetickým obsahom, druhou chybou je, že jedia potravu síce adekvátnej energetickej hodnoty, no zlého zastúpenia jednotlivých druhov živín. Treťou a čoraz najčastejšou je, že ľudia síce jedia potravu s adekvátnym rozložením živín, adekvátneho energetického obsahu, no jedia ju neskoro večer."
Ďalšou nutnou súčasťou liečby obezity je pohyb. "Bez pohybu človek pri upravení stravy chudnúť môže, no chudne aj zo svalovej hmoty. My sa snažíme docieliť to, aby chudol z tuku a svalovinu si zachoval." Ako dlho, často a pri akej tepovej intenzite by sa mal hýbať určia lekári každému pacientovi zvlášť. "Úplne však stačí chôdza, nenáročný pohyb. Keby šiel obézny človek na aerobik alebo stepovanie, mohol by si poškodiť kĺby."
Treťou zložkou liečby je poradenstvo psychológa. "Niektorí ľudia sa prejedajú pri strese, iní keď sú 'v pohode'. Poradenstvo psychológa má dosiahnuť to, aby pacient v týchto situáciách nemyslel na jedlo. Je to dôležité aj preto, aby sa zamedzilo tzv. jojo efektu. Aj človek bez poradenstva môže schudnúť, no prax dokazuje, že tento stav nedokáže dlhodobo udržať. Potom, čo schudne sa mu hmotnosť veľmi rýchlo vráti." Pri najťažších stupňoch existuje aj chirurgická liečba obezity. "Ide o bandáž na žalúdku, ktorá doň človeku dovolí dať len obmedzené množstvo potravy. Aj tu však poznám prípad, keď človek bez psychologickej starostlivosti vážil aj po operácii 215 kg."
Z medicínskeho hľadiska stačí v obezitológii zredukovať 10 percent svojej hmotnosti. "Už po tejto redukcii vidieť výsledky. Badateľné je napríklad zlepšenie krvného tlaku, celkovo lepšia kondícia pacienta." Niektorým pacientom sa podávajú aj špeciálne lieky, ktoré sú chudnutiu nápomocné. Bez ostatných zložiek liečby však nefungujú. Žiaden zázračný liek neexistuje. "Poznáme liečivá, ktoré potláčajú chuť na jedlo. Majú však množstvo vedľajších účinkov ako napríklad depresie."
Podľa počtu pacientov v ordinácii MUDr. Majerčák jasne vidí akúsi sezónnosť liečby obezity. "Najviac pacientov máme pravidelne po zime, keď ľudia po sviatkoch priberú a všimnú si to, až keď zhodia zimníky. Ďalším obdobím, keď je liečba obezity žiadaná, sú mesiace pred letom, keď sa ľudia chystajú na dovolenky." Odborníci pre takýchto záujemcov organizujú aj rôzne kurzy znižovania hmotnosti.
V Európe žije približne päť miliónov morbídne, teda extrémne obéznych ľudí. "Podľa štatistík pritom len jedno percento z nich navštívi špecialistu na obezitu." Alarmujúcim faktom je aj to, že na Slovensku majú nadváhu či obezitu až dve tretiny obyvateľstva, pričom najhoršie sú na tom práve východniari. "Čo sa týka zastúpenia mužov a žien, je to zhruba rovnomerné. Muži sa chodia liečiť kvôli zdravotným problémom, ženy skôr z kozmetických dôvodov." Vekové zastúpenie je rôzne. Od päťročných detí až po dôchodcov. "Liečiť sa chodí najmä stredná generácia. Staršej je to viac-menej jedno."
Alarmujúci je nárast počtu obéznych detí. "Je to spôsobené zníženým pohybom, absenciou raňajok, celkovo zlým stravovaním či pitím sladených nápojov. Dnešné deti nemajú toľko možností pohybovať sa, športovať, ako mala mládež kedysi." V ordinácii sa MUDR. Majerčák stretáva s rôznymi prípadmi. Niekedy ho navštívi aj človek, ktorý liečbu nepotrebuje, len si to namýšľa. "V praxi som sa stretol aj s prípadom, keď som liečil muža, ktorý vážil 236 kg. Väčšine pacientov sa podarí zhodiť takých 10 až 15 kilogramov. Stretol som sa aj s extrémami, keď pacient schudol 50 kilogramov."
Dva skutočné príbehy Košičanov, ktorí sa rozhodli skoncovať s obezitou pod dozorom odborníka - lekára
Chce sa vyhnúť "jojo efektu"
Mareka, ktorý má 42 rokov, trápia problémy s nadváhou približne sedem rokov. "Myslím si, že to vzniklo kvôli zmene zamestnania. Robím sedavú prácu, sedím za stolom s počítačom a pri telefóne. Na pohyb mi tak ostáva iba čas po práci, ktorého je často veľmi málo," hovorí Marek. Keď dosiahol 98 kg a začal pociťovať výraznejšie ťažkosti, vedel, že so sebou musí niečo robiť. "Mal som vysoký tlak aj hladinu cukru v krvi. Niekedy, keď som sa postavil zo stoličky, pocítil som slabý závrat. Človek s nadváhou sa jednoducho necíti dobre, slabšie spí a podobne."
Ako väčšina ľudí s podobnými problémami, aj Marek sa pokúšal zhodiť nejaké kilečko po svojom. "Pokúsil som sa upraviť si jedálniček a viac sa hýbať. Nepomáhalo to. Na odporúčanie mojej diabetologičky som začiatkom roka vyhľadal odbornú pomoc." Situáciu nepodceňoval. Nie je fanúšikom poradenstva cez telefón či povrchných reklamných liečebných metód.
"Pán doktor mi špeciálnym prístrojom určil presné pomery tuku, svaloviny a vody v tele. Podľa toho mi naordinoval optimálnu liečbu." Jej súčasťou je aj aplikácia dvoch medikamentov. "Okrem toho mi vypočítal presnú tepovú frekvenciu a množstvo pohybu, ktoré mám denne opakovať. Tepovú frekvenciu mám v súčasnosti udržiavať na úrovni 115 úderov za minútu, a to minimálne pol hodiny denne. Stačí mi na to prechádzka. Tep si meriam špeciálnymi hodinkami." K liečbe obezity, samozrejme, patrí aj úprava stravovania a psychologické poradenstvo.
Od začiatku roka Marek zhodil šesť kilogramov. "Aby som sa vyhol 'jojo efektu', mesačne môžem schudnúť iba jeden kilogram." V liečbe chce pokračovať ďalej. "Rád by som dosiahol 80 kilogramov. K spokojnosti mám teda ešte ďaleko, no viem, že som na dobrej ceste. Odborníci mi môžu na rozdiel od produktov v reklamách efekt zaručiť."
Prekážala jej irónia kolegov
Takmer 30-ročná Andrea má problémy s nadváhou prakticky od detstva. Vážne to začalo byť už na strednej škole, no najviac jej to začalo prekážať v dospelosti, v práci. "Nejde len o zdravotné problémy, ale aj o neustále ironické poznámky kolegov, ktoré mi prekážali. To ma viedlo k tomu, aby som so sebou niečo robila," hovorí Andrea. Pokúsila sa držať diétu a akýsi systém 40-dňových pôstov. "Spôsobilo to známy 'jojo efekt'. Schudla som, no po skončení diéty pribrala ešte viac kilogramov, ako som mala predtým."
Postupne vážila takmer 100 kg. "Hľadala som rôzne informácie o chudnutí na internete. Dostala som sa aj ku knihe Dr. Majerčáka. Pokúsila som sa podľa nej fungovať a videla som, že to zaberá." Vlani, začiatkom roka, sa rozhodla ambulanciu tohto odborníka navštíviť. "Pokračovala som v programe, ktorý som začala. Podstatou mojej liečby je psychologické poradenstvo a zmena stravy. Dietologička mi naordinovala, čo a v akých množstvách mám jesť." Z Andreinho jedálneho lístka tak zmizli slané, sladké a mastné jedlá, pribudlo čerstvé ovocie a zelenina.
Bez akýchkoľvek podporných liečiv schudla Andrea za rok a pol 16 kg. "Momentálne sa snažím udržať hmotnosť na aktuálnej úrovni. Hoci by som rada schudla ešte nejakých desať kilogramov, nikam sa neponáhľam. Fungujem na špeciálnych programoch, ktoré majú za úlohu zabrániť jojo efektu." Andrea si je istá, že postupnými krokmi dosiahne výsledok, o ktorom vždy snívala a vďaka odborníkom si raz pokojne oblečie plavky a vyjde niekam k vode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári