KOŠICE. Košický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) počas letnej sezóny pravidelne raz za dva týždne monitoruje kvalitu vôd v hradených vodných nádržiach Pod Bukovcom a Ružín - východ. Odbery robia z dvoch miest s najvyššou koncentráciou kúpajúcich sa.
Riziko nehrozí
"Kvalita vody v súčasnosti v uvedených vodných nádržiach na základe laboratórnych analýz vzoriek vôd odobratých naposledy 4. augusta vyhovuje kritériám o požiadavkách na prírodné kúpaliská. Toho času nehrozí pre kúpajúcich sa zdravotné riziko," skonštatovala Zuzana Dietzová, vedúca odboru hygieny životného prostredia RÚVZ Košice s tým, že normám vyhovuje takisto priehľadnosť vody.
Platí to i o košickej strane Ružína, a to napriek tomu, že nádrž je značne znečistená. "Pri poslednom odbere nebolo zistené evidentné znečistenie komunálnym odpadom, resp. výskyt plávajúcich nečistôt nebol zaznamenaný v tejto časti. Znečistenie sa prejavuje hlavne v časti nádrže v okrese Gelnica," vysvetlila vedúca. Najbližšie odbery chystajú na 18. augusta, výsledky budú známe o týždeň.
Jazero bez siníc
Hygienici sledujú aj Plážové kúpalisko Jazero. Nie je zaradené medzi vodné plochy kvôli kolísavej kvalite vody, často sa v nej objavujú jedovaté sinice tvoriace vodný kvet. Kontrolu však zabezpečuje prevádzkovateľ, teda mestská časť Nad jazerom.
"V posledných rokoch došlo k zlepšeniu. V tomto roku zatiaľ nebolo zistené premnoženie siníc. Na základe laboratórnych analýz vzoriek vôd, odobratých 10. augusta, kvalita vody vyhovuje kritériám o požiadavkách na prírodné kúpaliská," informovala Dietzová.
Iný druh väčších rastlín, tzv. makrofyty, sa zvykli premnožiť na Bukovci. Neprodukujú toxíny, ale pri ich zvýšenom výskyte môže dôjsť k zamotaniu pri plávaní a následným poraneniam. "V súčasnosti sa podľa našich zistení makrofyty v tejto vodnej nádrži nenachádzajú," uviedla vedúca.
Pomohli by ryby
Pod nadmerný výskyt vodných rastlín sa podpisuje hlavne dusík a fosfor vo vode, pochádzajúci napríklad zo splaškových vôd, priemyselných a komunálnych odpadov či vylúhovaním hnojív. Podľa hygieničky by okrem zamedzenia vniknutia týchto látok do nádrží pomohlo hlavne ich vyčistenie, ale aj nasadenie bylinožravých rýb, ako je napríklad amur biely.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári