Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Úhyn samičky tučniaka minulý týždeň spôsobilo bakteriálne ochorenie a následný zápal pľúc. V košickej zoo to bol už desiaty prípad úmrtia týchto obľúbených zvierat. Spôsob chovu tučniakov medzitým posúdili aj pražskí experti, ktorí kritizujú najmä polohu pavilónu a odporučili aj ďalšie zmeny. Jedinou útechou zatiaľ môže byť odchovanie prvého mláďaťa.
KOŠICE. Mláďa už chodí na krátke vychádzky a pri troche šťastia ho už môžu návštevníci aj vidieť. Oboznamuje sa so svojimi spolubývajúcimi i s prostredím, do ktorého sa vráti po úplnom zotavení.
Zaútočila baktéria
Radosť zo zlepšovania zdravotného stavu "bábätka" po tom, čo sa o neho prestali rodičia starať, pred týždňom pokazil náhly úhyn najvitálnejšej samičky zo stáda. O príčinách úmrtia včera informovali riaditeľ zoo Erich Kočner a veterinárni lekári. "Príčinou úhynu bolo bakteriálne ochorenie a septický zápal pľúc. Baktéria, ktorá napadla tučniaka, je nebezpečná. Pri oslabenej imunite mala za následok smrť," odprezentoval záverečný verdikt tímu veterinárov Juraj Skalický.
Personál nezlyhal
Ako zdôraznil E. Kočner, výsledok pitvy jednoznačne vylúčil zanedbanie základných povinností ošetrovateľov alebo zoológov. "Bola to záležitosť bakteriálnej infekcie, ktorá skolila fyzicky najzdatnejšieho jedinca z kŕdľa. Zo svojej praxe viem, že chov tučniakov patrí medzi jeden z najnáročnejších vôbec a sú veľké a renomované zoo, ktoré veľmi zvažujú, či sa do niečoho podobného pustia."
Po úmrtí nasledovali okrem pitvy aj rozbory vody, krmiva, všetkým štyrom zostávajúcim tučniakom dali urobiť výtery. Chcú sa ubezpečiť v tom, či nedošlo k hromadnému výskytu nákazy a mohlo sa včas zabrániť prípadnému ďalšiemu úhynu.
Lokalizácia je nevhodná
Vedenie zoo má už k dispozícii aj posudok odborníkov z Prahy, ktorých oslovilo mesto po májovom úhyne jedného z tučniakov. Práve táto zoo a jej profesionálni odborníci od začiatku chovu vždy konzultovali všetky technické i zdravotné problémy, ktoré sa vyskytli, a snažili sa pomôcť zvládnuť ich. Po júnovom prieskume poskytli svoje stanovisko a odporučili niektoré zmeny.
"Budeme sa snažiť urobiť všetko podľa ich odporúčaní. Vonkajší výbeh a bazén po niekoľkých úpravách už podľa nich spĺňajú kritériá úspešného chovu a znesú porovnanie s mnohými zahraničnými expozíciami. Zásadné výhrady majú k technologickému riešeniu pavilónu a jeho situovaniu na nevhodnom mieste areálu. V susedstve nad ním sú kopytníky a výbeh tučniakov je pod svahom. Pri extrémnych zrážkach, ktoré boli aj pred posledným úhynom, došlo k jeho zatopeniu. Dostávajú sa tam spóry a mikroorganizmy, ktoré sú potenciálnou hrozbou pre tučniaky," citoval zo správy Pražanov riaditeľ zoo. Ďalším negatívom je malá kapacita ubikácie, v ktorej zimujú, a nedoriešené je aj izolovanie chorých jedincov. Chýba tam totiž inhalačná miestnosť.
Čo ďalej s chovom
Nepríjemné udalosti viedli nové vedenie zoo k ďalšiemu kroku, a to ku konziliárnemu posúdeniu chovu zahraničnými odborníkmi, napríklad aj z Viedne, aby sa vedelo rozhodnúť, či má vôbec význam pokračovať v začatom, alebo s ním skončiť. Všetko chce riešiť so zriaďovateľom, ktorým je mesto. Podľa prednostu Kliniky vtáctva a exotických zvierat košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Ladislava Molnára, udalosti, ktoré sa v Košiciach doteraz udiali, sú štandardné. Úhyny a problémy majú aj iné zoo, pri novozakladaných chovoch je to od 50 do 100 percent.
Do Košíc doviezli postupne z Prahy, Dánska a Plzne 14 tučniakov jednopásových Humboldtových. Desať z nich uhynulo, jedno mláďa sa vyliahlo. Momentálne je v košickej zoo päť jedincov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári