Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 28. január, 2022 | Meniny má Alfonz

Úradníkov školili za eurofondy, stálo to 58-tisíc

Pracovníci úradu košickej mestskej časti Sever by mali napríklad lepšie pracovať s počítačom, krajšie sa obliekať, či byť milší. Vďaka 58-tisícom eur hlavne z eurofondov.

Miestny úrad Košice-Sever.Miestny úrad Košice-Sever. (Zdroj: Veronika Janušková)

Pracovníci úradu by mali napríklad lepšie pracovať s počítačom, krajšie sa obliekať, či byť milší k "stránkam". Vďaka 58-tisícom eur hlavne z eurofondov. Podľa analytika ide o nezmyselný projekt a vyhodené peniaze.

KOŠICE. Úradníkov Severu vyškolili z etiky, etikety, estetiky, profesionálneho imidžu, spoločenského a diplomatického protokolu, práce s počítačom, projektového riadenia i komunikačno-sociálnej prípravy v rámci postavenia osobnosti v Európskej únii. Na tento vzdelávací projekt „Európsky administrátor samosprávy" získala mestská časť nenávratný príspevok z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu. Schválilo ho ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny aj Sociálna implementačná agentúra v roku 2008. Školenia sa začali vlani v júni a skončili sa v júli 2010.

23 úradníkov po 264 hodín výučby

Rozpočet projektu bol takmer 58-tisíc eur, z toho Sever platil 5 percent (2 900 eur). Podľa starostky Andreji Takáčovej (nezávislá - na snímke) bol rozpočet a jeho položky primerané, tak im to schválili a každú ich faktúru kontrolovali. „Inak by nám faktúry nepreplatili alebo krátili. A to sa nestalo."

Starostka zdôrazňuje, že Sever je prvá mestská časť s úspešným vzdelávacím projektom. Takáčová sa neškolila, kurzy boli určené odborným zamestnancom, nie voleným politikom.

Z 33 úradníkov mestskej časti absolvovali kurzy 23. Ďalší dvaja nedokončili pre pracovné povinnosti. Každý mal absolvovať 264 hodín školenia. To stálo spolu okolo 40-tisíc eur, priemerne 6,1 eura na 1 osobu za hodinu výučby.

Personálne náklady aj nové počítače

Z projektu získal úrad za ďalších vyše 11-tisíc eur aj 10 nových počítačov so softvérom i kancelárskym vybavením a dvoma tlačiarňami.

„Boli vytvorené pozície manažér, koordinátor, finančný manažér a administrátor, ktoré boli súčasťou rozpočtu projektu," uviedol jeho manažér Peter Hvorka, ktorý za 150 hodín zinkasoval 1 742 eur (11,6 eur/hod.).

Hvorka je i živnostník, podnikajúci pod názvom Euroconsulting, a ten zároveň dodal dva zo štyroch vzdelávacích kurzov za asi 17-tisíc eur (79 hodín x 25 osôb). Funkcie finančného manažéra aj administrátora projektu zas vykonávala Hvorkova manželka (2 838 eur za 300 hodín).

„Sme rodinná firma na profesionálnej úrovni. Bolo nám cťou, že sme vo verejnom obstarávaní obstáli," vyjadril sa riaditeľ Euroconsultingu Hvorka. Doplnil, že počas projektu (marec 2009 - august 2010) bola priemerná mesačná odmena projektového manažéra a koordinátora po 102 eur, finančného manažéra 88 eur a administrátora 79 eur.

"Pán Hvorka ponúkol najlepšie podmienky," tvrdí prednosta úradu Severu Peter Bajus (KDH - na snímke). Podľa úradu všetko prebehlo v súlade so zákonom. Externých dodávateľov školení (Technická univerzita, Novitech, Euroconsulting) i kancelárskej techniky (firma Zero) vybrali na základe zverejnených výziev spomedzi minimálne troch ponúk a projektové pozície obsadili priamym oslovením na základe odporúčaní.

Učili ich počítače i protokol

Prednosta Bajus, ktorý sa školení tiež zúčastnil, opisuje, že úradníci sa síce oboznámili s prípravou projektov, no na profesionálne spracovanie žiadostí o eurofondy to nestačí. „Získané poznatky sú užitočné napríklad pri projektoch mestskej časti s externým spolufinancovaním, ako vlaňajšia výstavba športového ihriska na ZŠ Polianska, či pripravované detské ihrisko na Gerlachovskej."

Pri práci s počítačom prešli správu súborov, spracovanie textu, tabuľkový kalkulátor a databázový systém. Kto získal dosť bodov, k certifikátu ECDL Štart dostal Európsky vodičský preukaz na počítače, čo sa podľa Bajusa podarilo väčšine z 23 úradníkov. „Zdokonalili sa napríklad vo worde a v tom, s čím robia. Nie všetci predtým vedeli pracovať v exceli, s tabuľkovými procesormi alebo inými funkciami," vysvetľuje prednosta, ktorý získal „vodičák" na PC.

Vzdelávali ich tiež v etike, spoločenskej etikete, estetike obliekania, protokole, komunikácii, diplomacii či používaní štátnych symbolov. Záverečné skúšky zvládli všetci. „Preberali sme bontón, stolovanie, obliekanie, obuv, účes, prístup k ľuďom či pravidlá rokovania. Možno sa nad tým niekto pousmeje, ale ani dnes to možno každý neovláda." Bajus dodal, že uvažujú, že budúci rok urobia anketu, ako sú ľudia spokojní s úradom a kde má ešte nedostatky.

Fakty

Rozpočet projektu

Administratívny personál (4 osoby x 150 hodín) - 6 323 eur

Publicita, administratíva, kancelárske potreby - 2 376 eur

Stoly, stoličky (po 10), káble, zásuvky - 1 576 eur

10 PC zostáv, 2 tlačiarne - 9 805 eur

Kurz č. 1 - Špecialista projektového riadenia v samospráve (125 hodín x 25 osôb) - 12 248 eur

Kurz č. 2 - Práca s počítačom - ECDL (60 hodín x 25 osôb) - 10 920 eur

Kurz č. 3 - Spoločenský a diplomatický protokol (55 hodín x 25 osôb) - 10 588 eur

Kurz č. 4 - Postavenie osobnosti v EÚ - komunikačno-sociálna príprava (24 hodín x 25 osôb) - 6 745 eur

Záverečný seminár, vyhodnotenie - 414 eur

(Poznámka: Konečné sumy sa môžu mierne líšiť.)

Analytik:

Míňanie v duchu „je to z eurofondov = zadarmo..."

Ivan Kuhn, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, považuje projekt za nezmyselný. „Načo školiť 25 z 33 úradníkov za 'Špecialistu projektového riadenia v samospráve'? Pochybujem, že toľkí prídu do styku s projektovým riadením. Školiť sa v spoločenskom a diplomatickom protokole je zas primerané tak akurát pre starostu, ale ten by si to mal zaplatiť z vlastného vrecka. Za úplný nezmysel považujem kurz 'Postavenie osobnosti v EÚ - komunikačno-sociálna príprava'. Na to, aby sa úradníci k občanom správali slušne a úctivo, nepotrebujú školenie. Stačí, ak to od nich vedenie úradu bude vyžadovať a postihovať tých, ktorí to neplnia. Jediné, čo možno malo zmysel, bolo školenie v práci s počítačom, ale to sa dalo riešiť bez tých ostatných nezmyslov."

Podľa Kuhna je celý kurz úplne nezmyselným použitím peňazí európskych a slovenských daňovníkov v duchu myšlienky "je to z eurofondov (synonymum "zadarmo"), tak to treba využiť" - bez ohľadu na zmysluplnosť. „Jediný, pre koho bol kurz zmysluplný, bol majiteľ firmy, ktorá ho realizovala. Ak teraz uvažujú, že po projekte urobia anketu, ako sú ľudia spokojní s úradom, zaujímalo by ma, či ju robili aj predtým, ako sa o eurofondy uchádzali. A tiež som zvedavý, či občanov naozaj najviac trápi, že úradníci sa neesteticky obliekajú a nevedia správne stolovať..."

Prednosta Bajus povedal, že anketu predtým nerobili a už pár rokov neevidujú na úrad žiadne sťažnosti.

GLOSA

Úrad európskej úrovne

Ešte ani nezaschol atrament z pera „uja Gašpiho" na novele zákona o Košiciach, ktorá umožnila čerpať eurofondy i mestským častiam, a už radní zo Severu ozlomkrky šprintovali podať najdôležitejší projekt, ktorý zlepší život občanov. Školenia pre úradníkov. Aj v tom, čo nepotrebujú. Nech celý úrad vybavuje stránky na európskej úrovni. Však je to z eurofondov.

Keď teraz na úrad Severu príde obyvateľ sťažovať sa, že ani po rokoch nemajú na ich ulici cestu, úradník s certifikátom z etiky, etikety, estetiky a profesionálneho imidžu ho privíta na európskej úrovni - s geniálnym účesom, úžasnou obuvou a fantastickým oblečením, úctivo ho v súlade s protokolom usadí v kancelárii a pri príprave kávy sa blysne umením stolovania a bontónu. A stránka odíde s pokorou pred profesionalitou úradníka. Cesta na ulici naďalej nebude. Ale vyškolený úradník spravil skvelý dojem a nezabudnuteľné kapučino.

Nasrdenej mamičke zas iný úradník vďaka kurzu komunikačno-sociálnej prípravy asertívne s európsky preferovaným poloúsmevom (aby mu zuby bolo vidno len trochu) vysvetlí, že to len ona sa nie celkom objektívne domnieva, že jej dieťa by sa radšej hralo na nových preliezkach, ale v skutočnosti, a certifikovaný úradník to predsa vie najlepšie, deťom nič k šťastiu nechýba ani na starom pieskovisku. Mamička s radosťou prijme empaticky podanú interpretáciu, že ako prvé žiadal Sever eurofondy na školenie úradníkov, ale raz príde aj na ostatné veci pre ľudí v oblasti odpadov, komunikácií, životného prostredia, kultúry, športu, či sociálnych služieb, na ktoré v miestnom rozpočte nikdy niet dosť peňazí.

Slovensko zaostáva v čerpaní eurofondov. Sever za to už nemôže. Má alibi. Už čerpal. Peniaze z eurofondov sú však čudné. Akoby ničie neboli a nikomu nechýbali. Hlavne, nech sa čerpajú. Aby zlepšili život čo najviac občanom. A pravda je, že všetci občania, ktorí dostali projektové zákazky a funkcie, sú spokojní. Veď kríza ešte nepominula a každý predsa musí z niečoho žiť.

A navyše nebyť eurofondov, občania by sa ani nedozvedeli, že také veľkolepé projekty potrebujú... Ešteže ľudia z úradov, firiem a vzdelávacích inštitúcií vedia, ktoré projekty majú občania potrebovať.

No ale teraz už vážne: Ej, ale je nám sveta žiť v tej EÚ!

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 4. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 7. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 10. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 9 802
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 771
 3. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 608
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 473
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 244
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 949
 7. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 666
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 388
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 215
 10. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 2 009

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 2. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 3. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 4. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 5. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Peter Svoreň: Fenomén omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku
 8. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 307
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 680
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 019
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bytovka na Drotárskej ceste v Bratislave, v ktorej si kúpil byt aj Michal Fico, syn Roberta Fica.

Šéf Smeru býva v prenájme u Muňka.


a 1 ďalší 5 h

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Myslite si, že vlády na Slovensku to s modernizáciou železníc myslia vážne? Pozrite si, čo hovoria fakty...Nevadí Vám to?
 2. Lórant Kulík: URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
 3. Miroslav Lukáč: "Geniálni" Fico, Pellegrini, Kotleba, nie sú problémom SR.
 4. Robert Štepaník: diel 60 - moje TOP10 za rok 2021, časť 2 (miesto 5 až 1)
 5. Zuzana Cascino: Tragédia svedomia.
 6. Helena Michlíková: Malý princ v rôznych jazykoch
 7. Peter Svoreň: Fenomén omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku
 8. Věra Tepličková: Když se podaří, co se dařit má, když rozkvete růže z poupěte...
 1. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 12 307
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 9 277
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 135
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 680
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 5 233
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko 4 244
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 4 048
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 4 019
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu