Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Úradníkov školili za eurofondy, stálo to 58-tisíc

Pracovníci úradu košickej mestskej časti Sever by mali napríklad lepšie pracovať s počítačom, krajšie sa obliekať, či byť milší. Vďaka 58-tisícom eur hlavne z eurofondov.

Miestny úrad Košice-Sever.Miestny úrad Košice-Sever. (Zdroj: Veronika Janušková)

Pracovníci úradu by mali napríklad lepšie pracovať s počítačom, krajšie sa obliekať, či byť milší k "stránkam". Vďaka 58-tisícom eur hlavne z eurofondov. Podľa analytika ide o nezmyselný projekt a vyhodené peniaze.

KOŠICE. Úradníkov Severu vyškolili z etiky, etikety, estetiky, profesionálneho imidžu, spoločenského a diplomatického protokolu, práce s počítačom, projektového riadenia i komunikačno-sociálnej prípravy v rámci postavenia osobnosti v Európskej únii. Na tento vzdelávací projekt „Európsky administrátor samosprávy" získala mestská časť nenávratný príspevok z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu. Schválilo ho ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny aj Sociálna implementačná agentúra v roku 2008. Školenia sa začali vlani v júni a skončili sa v júli 2010.

23 úradníkov po 264 hodín výučby

Rozpočet projektu bol takmer 58-tisíc eur, z toho Sever platil 5 percent (2 900 eur). Podľa starostky Andreji Takáčovej (nezávislá - na snímke) bol rozpočet a jeho položky primerané, tak im to schválili a každú ich faktúru kontrolovali. „Inak by nám faktúry nepreplatili alebo krátili. A to sa nestalo."

Starostka zdôrazňuje, že Sever je prvá mestská časť s úspešným vzdelávacím projektom. Takáčová sa neškolila, kurzy boli určené odborným zamestnancom, nie voleným politikom.

Z 33 úradníkov mestskej časti absolvovali kurzy 23. Ďalší dvaja nedokončili pre pracovné povinnosti. Každý mal absolvovať 264 hodín školenia. To stálo spolu okolo 40-tisíc eur, priemerne 6,1 eura na 1 osobu za hodinu výučby.

Personálne náklady aj nové počítače

Z projektu získal úrad za ďalších vyše 11-tisíc eur aj 10 nových počítačov so softvérom i kancelárskym vybavením a dvoma tlačiarňami.

„Boli vytvorené pozície manažér, koordinátor, finančný manažér a administrátor, ktoré boli súčasťou rozpočtu projektu," uviedol jeho manažér Peter Hvorka, ktorý za 150 hodín zinkasoval 1 742 eur (11,6 eur/hod.).

Hvorka je i živnostník, podnikajúci pod názvom Euroconsulting, a ten zároveň dodal dva zo štyroch vzdelávacích kurzov za asi 17-tisíc eur (79 hodín x 25 osôb). Funkcie finančného manažéra aj administrátora projektu zas vykonávala Hvorkova manželka (2 838 eur za 300 hodín).

„Sme rodinná firma na profesionálnej úrovni. Bolo nám cťou, že sme vo verejnom obstarávaní obstáli," vyjadril sa riaditeľ Euroconsultingu Hvorka. Doplnil, že počas projektu (marec 2009 - august 2010) bola priemerná mesačná odmena projektového manažéra a koordinátora po 102 eur, finančného manažéra 88 eur a administrátora 79 eur.

"Pán Hvorka ponúkol najlepšie podmienky," tvrdí prednosta úradu Severu Peter Bajus (KDH - na snímke). Podľa úradu všetko prebehlo v súlade so zákonom. Externých dodávateľov školení (Technická univerzita, Novitech, Euroconsulting) i kancelárskej techniky (firma Zero) vybrali na základe zverejnených výziev spomedzi minimálne troch ponúk a projektové pozície obsadili priamym oslovením na základe odporúčaní.

Učili ich počítače i protokol

Prednosta Bajus, ktorý sa školení tiež zúčastnil, opisuje, že úradníci sa síce oboznámili s prípravou projektov, no na profesionálne spracovanie žiadostí o eurofondy to nestačí. „Získané poznatky sú užitočné napríklad pri projektoch mestskej časti s externým spolufinancovaním, ako vlaňajšia výstavba športového ihriska na ZŠ Polianska, či pripravované detské ihrisko na Gerlachovskej."

Pri práci s počítačom prešli správu súborov, spracovanie textu, tabuľkový kalkulátor a databázový systém. Kto získal dosť bodov, k certifikátu ECDL Štart dostal Európsky vodičský preukaz na počítače, čo sa podľa Bajusa podarilo väčšine z 23 úradníkov. „Zdokonalili sa napríklad vo worde a v tom, s čím robia. Nie všetci predtým vedeli pracovať v exceli, s tabuľkovými procesormi alebo inými funkciami," vysvetľuje prednosta, ktorý získal „vodičák" na PC.

Vzdelávali ich tiež v etike, spoločenskej etikete, estetike obliekania, protokole, komunikácii, diplomacii či používaní štátnych symbolov. Záverečné skúšky zvládli všetci. „Preberali sme bontón, stolovanie, obliekanie, obuv, účes, prístup k ľuďom či pravidlá rokovania. Možno sa nad tým niekto pousmeje, ale ani dnes to možno každý neovláda." Bajus dodal, že uvažujú, že budúci rok urobia anketu, ako sú ľudia spokojní s úradom a kde má ešte nedostatky.

Fakty

Rozpočet projektu

Administratívny personál (4 osoby x 150 hodín) - 6 323 eur

Publicita, administratíva, kancelárske potreby - 2 376 eur

Stoly, stoličky (po 10), káble, zásuvky - 1 576 eur

10 PC zostáv, 2 tlačiarne - 9 805 eur

Kurz č. 1 - Špecialista projektového riadenia v samospráve (125 hodín x 25 osôb) - 12 248 eur

Kurz č. 2 - Práca s počítačom - ECDL (60 hodín x 25 osôb) - 10 920 eur

Kurz č. 3 - Spoločenský a diplomatický protokol (55 hodín x 25 osôb) - 10 588 eur

Kurz č. 4 - Postavenie osobnosti v EÚ - komunikačno-sociálna príprava (24 hodín x 25 osôb) - 6 745 eur

Záverečný seminár, vyhodnotenie - 414 eur

(Poznámka: Konečné sumy sa môžu mierne líšiť.)

Analytik:

Míňanie v duchu „je to z eurofondov = zadarmo..."

Ivan Kuhn, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, považuje projekt za nezmyselný. „Načo školiť 25 z 33 úradníkov za 'Špecialistu projektového riadenia v samospráve'? Pochybujem, že toľkí prídu do styku s projektovým riadením. Školiť sa v spoločenskom a diplomatickom protokole je zas primerané tak akurát pre starostu, ale ten by si to mal zaplatiť z vlastného vrecka. Za úplný nezmysel považujem kurz 'Postavenie osobnosti v EÚ - komunikačno-sociálna príprava'. Na to, aby sa úradníci k občanom správali slušne a úctivo, nepotrebujú školenie. Stačí, ak to od nich vedenie úradu bude vyžadovať a postihovať tých, ktorí to neplnia. Jediné, čo možno malo zmysel, bolo školenie v práci s počítačom, ale to sa dalo riešiť bez tých ostatných nezmyslov."

Podľa Kuhna je celý kurz úplne nezmyselným použitím peňazí európskych a slovenských daňovníkov v duchu myšlienky "je to z eurofondov (synonymum "zadarmo"), tak to treba využiť" - bez ohľadu na zmysluplnosť. „Jediný, pre koho bol kurz zmysluplný, bol majiteľ firmy, ktorá ho realizovala. Ak teraz uvažujú, že po projekte urobia anketu, ako sú ľudia spokojní s úradom, zaujímalo by ma, či ju robili aj predtým, ako sa o eurofondy uchádzali. A tiež som zvedavý, či občanov naozaj najviac trápi, že úradníci sa neesteticky obliekajú a nevedia správne stolovať..."

Prednosta Bajus povedal, že anketu predtým nerobili a už pár rokov neevidujú na úrad žiadne sťažnosti.

GLOSA

Úrad európskej úrovne

Ešte ani nezaschol atrament z pera „uja Gašpiho" na novele zákona o Košiciach, ktorá umožnila čerpať eurofondy i mestským častiam, a už radní zo Severu ozlomkrky šprintovali podať najdôležitejší projekt, ktorý zlepší život občanov. Školenia pre úradníkov. Aj v tom, čo nepotrebujú. Nech celý úrad vybavuje stránky na európskej úrovni. Však je to z eurofondov.

Keď teraz na úrad Severu príde obyvateľ sťažovať sa, že ani po rokoch nemajú na ich ulici cestu, úradník s certifikátom z etiky, etikety, estetiky a profesionálneho imidžu ho privíta na európskej úrovni - s geniálnym účesom, úžasnou obuvou a fantastickým oblečením, úctivo ho v súlade s protokolom usadí v kancelárii a pri príprave kávy sa blysne umením stolovania a bontónu. A stránka odíde s pokorou pred profesionalitou úradníka. Cesta na ulici naďalej nebude. Ale vyškolený úradník spravil skvelý dojem a nezabudnuteľné kapučino.

Nasrdenej mamičke zas iný úradník vďaka kurzu komunikačno-sociálnej prípravy asertívne s európsky preferovaným poloúsmevom (aby mu zuby bolo vidno len trochu) vysvetlí, že to len ona sa nie celkom objektívne domnieva, že jej dieťa by sa radšej hralo na nových preliezkach, ale v skutočnosti, a certifikovaný úradník to predsa vie najlepšie, deťom nič k šťastiu nechýba ani na starom pieskovisku. Mamička s radosťou prijme empaticky podanú interpretáciu, že ako prvé žiadal Sever eurofondy na školenie úradníkov, ale raz príde aj na ostatné veci pre ľudí v oblasti odpadov, komunikácií, životného prostredia, kultúry, športu, či sociálnych služieb, na ktoré v miestnom rozpočte nikdy niet dosť peňazí.

Slovensko zaostáva v čerpaní eurofondov. Sever za to už nemôže. Má alibi. Už čerpal. Peniaze z eurofondov sú však čudné. Akoby ničie neboli a nikomu nechýbali. Hlavne, nech sa čerpajú. Aby zlepšili život čo najviac občanom. A pravda je, že všetci občania, ktorí dostali projektové zákazky a funkcie, sú spokojní. Veď kríza ešte nepominula a každý predsa musí z niečoho žiť.

A navyše nebyť eurofondov, občania by sa ani nedozvedeli, že také veľkolepé projekty potrebujú... Ešteže ľudia z úradov, firiem a vzdelávacích inštitúcií vedia, ktoré projekty majú občania potrebovať.

No ale teraz už vážne: Ej, ale je nám sveta žiť v tej EÚ!

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 4. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 5. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 6. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 7. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 8. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 210
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 679
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 462
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 968
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 164
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 2 909
 7. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 769
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 692

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
 2. Štefan Vidlár: Máme strom
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
 4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
 5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
 6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
 7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
 8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 939
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 626
 3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 475
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 288
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 280
 6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 026
 7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 013
 8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 864
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Kde bolo tam bolelo, alebo ako Voloďa kariéru robil. 3 - Petrohrad a Moskva.
 2. Štefan Vidlár: Máme strom
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová
 4. Ľudmila Križanovská: Psi brešú a karavána ide ďalej, pani Saková
 5. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
 6. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
 7. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
 8. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 939
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 626
 3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 475
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 288
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 280
 6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 026
 7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 013
 8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 864
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu