Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
NESPRÁVNA ARCHITEKTÚRA DOMU MÔŽE SPÔSOBIŤ AJ ROZTRŽKY V RODINE

Architekt Peter Doričko navrhuje nábytok, exteriéry aj interiéry budov podľa indickej filozofie Véd

Počas akcie s názvom Deň zdravia, ktorá sa v Košiciach konala v polovici júla, nás zaujala prednáška Petra Dorička. Tento ezoterik sa venuje štúdiu starých indických písiem - Véd. Poznatky, ktoré z tejto filozofie čerpá, spája so svojou profesiou - archit

ektúrou. Päť rokov navrhuje celé budovy, alebo ich interiér podľa učenia Vastu. O tom, ktoré chyby pri stavbe domov robia Slováci najčastejšie, ale aj o tom, kde sa má správne v domácnosti nachádzať toaleta, sme sa s ním pozhovárali.

Ing. arch. Peter Doričko, ktorý má 48 rokov, sa začal o staré indické učenie zaujímať pred 25 rokmi. "Po štúdiu architektúry som sa začal zaujímať o filozofiu života. Hľadal som zmysel, čo je dobro a čo zlo. Prešiel som si kresťanstvom, budhizmom, taoizmom, egyptskými náboženstvami, až som sa dostal k učeniu obsiahnutému vo Védach." Hoci knihy alebo presnejšie spisy Védy pochádzajú z Indie, použiteľné sú v akejkoľvek dobe a na akomkoľvek mieste na svete. "Človek v nich nájde odpovede na takmer všetky otázky duchovného či materiálneho sveta. Úžasné je na nich to, že obsahujú návody, ako žiť. Neboli vymyslené človekom, považujú sa za zjavené písma."

Súčasťou jednej zo štyroch hlavných kníh, ktoré Védy obsahujú, je aj učenie nazývané Vastu šastra. "Jej doslovný preklad je veda o priestore. Vo Vastu vede sa možno oboznámiť s tým, ako máme vytvárať nový priestor. Ako vytvárať budovy tak, aby boli v súlade s celkom - vesmírom." Ako architekta to P. Dorička okamžite zaujalo. "Páči sa mi najmä dokonalosť tohto učenia. Veľmi podrobne a presne sa v ňom hovorí o zložení, štruktúrach a energiách vesmíru. Tieto poznatky sa priamo aplikujú pri tvorbe nového priestoru, t.j. domu či budovy. Podľa starovédskych vzorcov sa dá vypočítať správne proporčné a energetické rozloženie novo navrhovaných budov."

Vo Vastu existujú zákonitosti, ktoré platia všeobecne, ale aj individuálne. "Každý človek má ako bytosť istú frekvenčnú rezonanciu. Prostredie, v ktorom býva, by malo mať rovnakú frekvenčnú rezonanciu ako on. Vtedy je s priestorom v súlade a cíti sa v ňom dobre. Ak sa nachádza v priestore, ktorý ide svojou frekvenciou proti nemu, môže mu to spôsobiť nešťastie či zdravotné problémy." Frekvencia sa v architektúre určuje podľa toho, aké materiály sú v stavbe použité, aká je tam farebnosť, či aké je proporčné rozloženie priestoru. "Ak napríklad obložíme žulou, ktorá je voči človeku frekvenčne negatívna, obývačku, budeme sa v nej cítiť zle, bude z obyvateľov vysávať energiu."

V obytnom priestore teda treba používať materiály, ktoré vznikli prirodzene postupne a nie pri katastrofách. "Napríklad sedimentované kamene. Nevznikli pri sopečnej činnosti, žiadnom výbuchu, ale prirodzene v súlade so Zemou. Takéto materiály obyvateľom domu energiu, naopak, dodávajú. Platí to aj o dreve či hline." Frekvencie jednotlivých obyvateľov dokáže P. Doričko určiť pomocou astrológie. "Stačí mi k tomu dátum, miesto a presný čas narodenia. Podľa toho si určím tzv. ascendent, t.j. frekvenciu dotyčného a dokážem mu obytný priestor doladiť proporčne i farebne, poradiť mu, aké materiály má pri stavbe použiť." Farebnosť sa dá použiť aj v iných zložkách života. Ak je pre niekoho niektorá farba nevhodná, mal by sa jej vyhýbať napríklad aj na oblečení či pri kúpe automobilu. "Podľa ascendentu dokážem určiť presný materiál, ktorý je pre konkrétneho človeka vhodný. Ani drevo sa nedá vnímať všeobecne. Niektorí ľudia by sa napríklad nemali obklopovať drevom z brezy, alebo iného stromu a podobne."

Vastu funguje stopercentne a dlhodobo. "Ak ide človek v architektúre proti zákonitostiam Vastu, neprejaví sa to ihneď. Ak však v danom priestore žije aspoň päť rokov, pocíti to. Postupne môžu vzniknúť rôzne psychické problémy, roztržky v rodine a architektúra sa môže dokonca pričiniť aj o zdravotné problémy." Architektúrou sa teda môže docieliť to, aby bol človek šťastný a zdravý. Minimálne tomu napomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Materiály a farby

Vastu začal P. Doričko používať v praxi používať zhruba pred piatimi rokmi. Dovtedy sa venoval len jeho štúdiu. "V Indii sa toto učenie študuje 12 rokov. Zahŕňa v sebe mnoho iných vied, ako astrológia, matematika, psychológia, či dokonca hudobné umenie. Architektúra totiž priamo súvisí so šírením zvukových frekvencií v priestore." So štúdiom mu okrem kníh a neskôr internetu pomáhali aj indickí kamaráti či majster, ktorý pôsobí v Nemecku. Spočiatku začal indické učenie vo svojej profesii používať čiastkovo, sám od seba. "Aj keď daný klient nemal vôbec predstavu o tom, čo Vastu je a objednal si klasický projekt, vsunul som mu tam pre jeho dobro zopár prvkov učenia. Niekedy som to dotyčnému ani nepovedal. Ak mal záujem, ochotne som mu vysvetlil, o čo ide."

Postupom času sa však práca P. Dorička dostala do povedomia verejnosti a začali sa mu ozývať klienti, ktorí si žiadali stavbu presne podľa Vastu učenia. Často sa mu ozývajú aj takí, ktorí už bývajú v hotovej stavbe, no chcú si ju dať aspoň doladiť, zharmonizovať. "Podľa toho, do akej miery sa v nej chyby nachádzajú, možno spraviť menšie zásahy, ktorými sa dá negatívne pôsobenie aspoň zmierniť. Niektorí klienti nemajú chuť do väčšej prestavby, a tak spravím len menšie zásahy. Ak stavbu nemením proporčne, farebne či materiálovo, plusovú hodnotu frekvencie dokážem zmeniť vhodným rozmiestnením žiaričov, ktoré vysielajú pozitívnu energiu, alebo odrážajú negatívnu energiu. Takéto pomôcky však považujem skôr za dočasné. Najlepšia je, samozrejme, kompletná prestavba."

Chýb, ktoré robia ľudia pri stavaní budov, je niekoľko. Medzi najčastejšie patrí preceňovanie juhozápadnej strany. "Ľudia ju považujú za veľmi pozitívnu. Vastu síce považuje Slnko za veľmi blahodarnú energiu, no v čase medzi desiatou hodinou predpoludním a šiestou hodinou večer je slnečná energia veľmi intenzívna, čo môže mať na ľudí veľmi negatívny dopad. Dom by mal byť podľa Vastu priestorom, ktorý jeho obyvateľov chráni. Juhozápadná strana by mala byť uzatvorenejšia. Stavebne, alebo vyššími kamennými stenami či stromami v záhrade."

Ďalšou chybou je zaznávanie východnej a severnej strany. "V našich končinách sú tieto svetové strany v budovách zvyčajne okrajové, uzatvorené rôznymi špajzami, komorami, skladmi alebo WC. Ide pritom o svetové strany, z ktorých prichádzajú mimoriadne dôležité životodarné tzv. pránické energie." Severná strana poskytuje energiu dôležitú pre ženy, východná pre mužov. "Ak zablokujeme, uzavrieme severnú stranu, napríklad tým, že tam nebudú žiadne okná, žena žijúca v danej domácnosti začne mať postupne problémy. Či už psychické, alebo fyzické. To isté platí aj o východnej strane a mužoch."

Materiálovo sú všeobecne najvhodnejšie predmety, ktoré si zachovali energiu Zeme. Teda drevo, tehly z nepálenej hliny. "Pálená hlina alebo keramika nie je vhodná, rovnako ani drevo chemicky upravené lakmi. Vhodnejšie je použitie rôznych voskov. Z prírodných materiálov treba radšej vylúčiť tie, ktoré vznikli pri zemetraseniach, sopečnej činnosti, či iných katastrofických udalostiach." Vhodné sú najmä pieskovce, bridlice, travertíny. Negatívne sú žuly a čadiče.

Z farieb sa všeobecne neodporúčajú najmä sivá a tmavohnedá. "Sú to veľmi negatívne energie. V tom robí slovenská architektúra veľké chyby. Väčšina budov je práve týchto farieb." Obklopovanie sa týmito farbami spôsobuje rôzne komplikácie. Ľudia si veci týchto farieb kupujú zväčša z nevedomosti. "Funguje to však aj tým spôsobom, že ak niekto nežije tak, ako má, prirodzene dá prednosť sivej farbe. Napríklad človek, ktorý sa dostal k peniazom neprávom, kúpi si sivé auto, postaví tmavohnedý dom a podobne. Človek so zlou karmou, osudom, ktorý ide zlou životnou cestou, si automaticky vyberá zlé veci. Tým sa mu to prakticky vráti."

Naopak úspešní ľudia, ktorí majú čisté svedomie a myseľ, si akoby náhodou kupujú správne veci. Nie je to však náhoda, Vastu je prepojené s celým fungovaním vesmíru. To, že sa niekto obklopí nesprávnymi predmetmi, však nemusí hneď znamenať, že sa mu stane niečo zlé. "Je to len jeden z faktorov, ktorý môže podporiť negatívne deje." Vastu vraj funguje nielen pri obytných budovách, ale aj pri verejných. "S týmto učením sa dá zaručiť napríklad veľmi dobrý energetický tok budov s priemyselnou výrobou, alebo bánk."

Skryť Vypnúť reklamu

Pozor na zrkadlá

Prvky Vastu zaviedol P. Doričko do každej zo stavieb, ktoré projektoval zhruba od roku 2002. "Ak si niekto plánuje postaviť dom v radovej zástavbe, kde je každý z domov postavený zle, upozorním ho, aby sa tam nesťahoval." Jedným z posledných projektov, ktoré projektoval od základov, bolo Mestečko seniorov v Prešove. Jedným z komplexne navrhnutých a zrealizovaných domov podľa Vastu na Slovensku je rodinný dom v Jarovciach pri Bratislave či dom v Surdoku. Pri opravovaní chýb v už postavených budovách naráža na kurióznu vec, ktorá je proti Vastu učeniu. "Mnoho ľudí stavia záchody na severnej a východnej strane. Sú to dôležité svetové strany, pretože z nich prúdi tá najdôležitejšia životná energia. Odpadom si ju znečisťujeme."

Severná a východná strana by mala byť otvorenejšia, aby do domu vchádzalo čo najviac energie. Naopak, západná a južná strana by mali byť uzavretejšie. Týmito stranami z domu energia uniká. "Chybou je aj umiestňovanie zrkadiel na tieto svetové strany. Zväčšujú priestor a z domu uniká ešte viac energie. Zrkadlá by nemali byť umiestnené ani oproti dverám." Smer otvárania okien, dverí, umiestnenie obývačky, spálne, kuchyne či detskej izby, to všetko je vo Vastu veľmi presne určené. "Veľký pozor je potrebné dávať na tzv. vodnú energiu, jazierka, bazény a studne, ktoré zosilňujú toky energií. Ak sú umiestnené na negatívnej energetickej strane, zosilňujú negatívnu energiu, keď na strane pozitívnej, zosilňujú energiu pozitívnu. Vodné plochy sa v žiadnom prípade neumiestňujú na juhovýchod, juh a juhozápad pozemku, alebo domu, kde pôsobí ohnivá energia.

Mnoho ľudí sa o práci prešovského architekta dozvedelo a sami ho vyhľadávajú s požiadavkou, aby im navrhol dom stopercentne podľa Vastu. Nedávno to bol napríklad muž z Českej republiky, ktorý jeho prácu videl počas dovolenky na Slovensku. Kolegovia architekti sa na jeho praktiky pozerajú rôzne. "Niektorí to neberú veľmi vážne. Väčšinou však mám tú skúsenosť, že si radi vypočujú, o čom Vastu je a niektorí z nich si aj osvoja niektoré moje rady."

Rodinný dom P. Dorička, ktorý postavil pred 15 rokmi, však nie je stopercentne podľa Vastu. "Dom odzrkadľuje moje vtedajšie vedomie a stupeň poznania. Postupne však pracujem na tom, aby som to napravil. Snažím sa žiť podľa védskeho učenia, a bývanie patrí k tomu."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Zelená Bratislava
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Päť chýb pri zateplení strechy
 2. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 4. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 5. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 6. Bezbariérové vozidlo
 7. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 560
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 669
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 537
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 226
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 088
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 480
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 520
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 395
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 299
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 060
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Obyvatelia bytovky na Ulici SNP 33 spísali petíciu. Žiadajú vysťahovať neprispôsobivých.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.
Dobré ráno

Dobré ráno: Novorodencov a matky delíme napriek odporúčaniam znalcov

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.

Potraty sa sprísňovať nebudú, Záborskej novela neprešla

Zákon chcú o pol roka predložiť znova.

Anna Záborská.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop