Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Pre ľudí, ktorí prišli o končatinu či inú časť tela, sú záchranou výrobcovia ortopedických pomôcok

Strata končatiny alebo jej časti môže byť pre človeka nesmierne bolestná. Získava pocit, že je menejcenná bytosť a jeho život už nikdy nebude taký kvalitný ako kedysi. Títo ľudia sú pritom plnohodnotnými členmi spoločnosti, v ktorej si dokážu nájsť uplatn

enie. V hľadaní stratenej rovnováhy pomáhajú lekári v spolupráci s firmami na výrobu ortopedických pomôcok. Do jednej košickej sme sa boli pozrieť.

Nehoda, chronické ochorenie alebo vrodená chyba. Všetky tieto činitele môžu zapríčiniť, že človek príde o časť končatiny alebo ju stratí úplne celú. Odrazu nevie, kam sa podieť, celý svet sa pre neho zrúti, v ničom nevidí zmysel. Nič však pre neho nie je stratené. Opäť môže chytiť život do vlastných rúk. Veda totiž pokročila dopredu natoľko, že umelá končatina dokáže vo funkcii plne nahradiť tú skutočnú. A takéto protézy sa vyrábajú aj priamo v Košiciach.

Už 17 rokov zabezpečuje klientom výrobu protéz, ortéz a ďalších ortopedických pomôcok konateľ a výrobný riaditeľ Hanuš Hlivka spolu so svojím spoločníkom vo firme ORTOPROplus. Okrem košického sídla sa firma postupne rozrástla o ďalších 16 pobočiek po celom Slovensku a výdajňu v Prešove. Len za vlaňajšok vydali klientom takmer 47-tisíc rôznych výrobkov. Tento počet svedčí o tom, koľko nešťastia sa môže ľuďom prihodiť. Pod čísla sa podpisujú civilizačné ochorenia ako cukrovka, ale aj nedbalosť ľudí. "V poslednom čase je veľmi veľa úrazov. Ľudia si nedávajú pozor, riskantne šoférujú," zamýšľa sa H. Hlivka nad tým, čo prispieva k zvýšeniu klientely.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Protézy vážili 20 kíl

Moderné technológie sa zaslúžili o to, že sa život s umelou nohou či rukou v porovnaní s minulosťou výrazne uľahčil. Staré protézy už nemožno porovnávať s novými. "Technika neustále napreduje a výrobcovia sa snažia kráčať s ňou. Len na porovnanie - kedysi sa staré 'socialistické' protézy vyrábali z kože a železa, pričom nohy mohli vážiť asi 20 kilogramov. Dnes sa protézy vyrábajú z ľahkých materiálov, ako laminátu alebo karbónu, pričom noha má hmotnosť približne 3 kilogramy."

Okrem materiálu je veľmi dôležitá funkčnosť protézy. To, aký pohyblivý typ nohy alebo s akou schopnosťou chytania predmetov do rúk je pre danú osobu vhodný, odporúča ortopedický technik. Ten výber protézy zhodnotí na základe viacerých kritérií, akými sú napríklad hmotnosť pacienta, jeho stupeň fyzickej aktivity, miesto bydliska či sociálne zaradenie. Podľa funkcie existujú dva typy protéz - funkčné a estetické. Druhé napomáhajú vrátiť človeku stratenú sebadôveru, tie prvé zvyšujú celkovú kvalitu života - najmä možnosť nevypadnúť z pracovného procesu. Preto existujú rôzne typy viac či menej ohybných protéz. Napríklad pri ruke, ktorá môže reálne chytať predmety.

"Funkčné sú palec, ukazovák a prostredník. Prstenník a malíček majú len estetickú funkciu. Pohyblivosť sa dosahuje rôznym spôsobom. Napríklad pri systéme, keď sa ručná protéza upína lankovým prevodom. Pacient pohýbe ramenom opačnej ruky a prsty na protéze sa stiahnu podľa potreby. Ten pohyb si nevšimnete, pretože je takmer nebadateľný a okrem toho sa sústredíte na to, čo robí ruka." Ďalší spôsob "spojazdnenia" ruky je podobný technológiám zo sci-fi filmov. Ak je protéza pripnutá silikónovým lôžkom, sú v ňom umiestnené snímacie elektródy. Tie reagujú na elektrické impulzy a prenášajú ich do elektromotorčeka, ktorý napokon ruku rozhýbe.

Funkčnosti napomáhajú aj takzvané pracovné nadstavce. Tie majú často strašidelnú podobu, ale v konečnom dôsledku je z nich veľký úžitok. Patria medzi ne napríklad háky, ktoré majú rovnaký tvar, akým sa hrdil kapitán Hook z rozprávky Peter Pan. Okrem háku si zákazník môže napríklad vybrať aj nadstavec kladivo a mnohé ďalšie. Predstava, že o tieto pomôcky nie je zo strany ľudí záujem, je mylná. Podľa H. Hlivku si ich zákazníci z času na čas žiadajú. "Nie je ich síce veľa, ale chcú to najmä chlapi. Pracovný efekt sa im totiž znásobí. Ako živitelia rodiny nepotrebujú mať len peknú ruku, dôležitejšia je pre nich funkčnosť, najmä ak pracujú v nejakej dielni alebo garáži."

Aby bola protéza v súlade s ostatkom tela, dá sa prispôsobiť i správna veľkosť. Ak náhodou ani jeden z modelov nespĺňa tvar a veľkosť dlane, ortopedickí technici sa vynájdu. Urobia odliatok zo silikónu a vyrobia ruku presne na mieru. Na výber je i 18 rôznych kožných odtieňov, tak aby sedeli k typu pokožky klienta. Pacient si aj napriek odporúčaniu technika môže zvoliť inú možnosť, povedať, aké má predstavy on. "Niekedy si klienti žiadajú to najmodernejšie, čo súčasný trh poskytuje. Náš technik im len povie, čo by bolo pre nich najideálnejšie. Väčšinou naše rady prijme. Ak sa však rozhodne inak, akceptujeme to."

SkryťVypnúť reklamu

Technik je psychológ

Keď osudom skúšaný človek po prvý raz predstúpi pred voľbu náhradnej končatiny, zvyčajne je v šoku. Nevie, čo ho čaká, na čo sa má pripraviť. Rozhovor s týmito ľuďmi musí byť citlivý. Ortopedický technik teda nemôže byť len obyčajným zdravotníkom a radcom. "Musí sa v ňom ukrývať aj psychológ. Pri týchto ľuďoch nejde len o fyzické, ale aj psychické postihnutie, a to býva často bolestnejšie. Preto je potrebné sa s klientom zhovárať jemne. Je dobré ho trochu povzbudiť, ale netreba zase preháňať a sľubovať mu niečo, čo sa nedá. Treba mu povedať pravdu, aj keď môže byť bolestná."

Povzbudenie je dobré na motiváciu pacienta. Práve motivácia je pri prijatí protézy a následnej rehabilitácia podľa H. Hlivku pre pacienta kľúčová. "Ortopedickí technici a ich rady tvoria podľa mňa len päť percent z celkového úspechu, 95 percent je na samotnom pacientovi, na jeho snahe. Mali sme už aj klientov, ktorí chceli skoncovať so životom, lebo žili vo veľkej beznádeji. Veľa ráz s nimi komunikujeme a snažíme sa ich presvedčiť o opaku."

Taký je i prípad staršieho muža, ktorému pred takmer 30 rokmi amputovali nohy od panvy. Mal síce staré protézy, ale nepoužíval ich. Boli už spomínaného socialistického typu, a tak bolo pre neho ich využitie problematické, preto sa rozhodol radšej ostať ležať v posteli. Okrem vlastných zdravotných problémov ho trápia i manželkine, ktorá je po porážke tiež sčasti ochrnutá, takže sa o neho nemôže starať tak, ako by to potreboval. Novú nádej do života mu priniesol názor H. Hlivku, ktorý mu sľúbil nové hmotnosťou i ovládaním ľahšie protézy.

Na novú si klient počká približne mesiac. Toľko totiž zvyčajne trvá výroba umelej končatiny. Ako prvú dostane takzvanú cvičnú protézu, ktorá sa vyrába z ľahšieho a jednoduchšieho materiálu. "S ňou sa pacient učí chodiť, získava stereotyp chôdze. Dva až tri mesiace trvá, kým sa s ňou naučí základné návyky, ako je chôdza po rovine, po schodoch, šikmých plochách alebo dokáže ísť sám na toaletu. Po 6 až 9 mesiacoch dostane klient definitívnu protézu, ide o predposlednú fázu, keď si overuje, či je pre neho tento typ správny. Následne po 12 mesiacoch dostáva takzvanú opakovanú definitívnu protézu."

Protéza nie je lacný špás. Jej ceny sa pohybujú v rozpätí od 1 000 do 30-tisíc eur v závislosti od toho, o aký typ ide a z akého materiálu je vyrobená. Ak je pre život človeka nevyhnutná, zvyčajne ju plne hradí poisťovňa. Ak sa však niečím vymyká z priemeru, niektorá z jej vlastností je nadštandardná, časť z nej si musí uhradiť aj samotný pacient.

SkryťVypnúť reklamu

Vyrábali uši aj nos

Počas existencie firmy sa H. Hlivka zaoberal viacerými kurióznymi prípadmi. Ľudia si nežiadajú pomoc len pre seba, vrásky na čele im robia aj domáci miláčikovia, ktorí trpia rôznymi neduhmi. Nedávno do sídla spoločnosti prišla zákazníčka, ktorá si žiadala dlahu pre psa. "Pýtala sa, prečo to nerobíme. Musel som jej vysvetliť, že to je záležitosť veterinára a nie ortopéda. Rozhorčovala sa, lebo som ju so psom nepustil do ambulancie."

Pri výrobe ortopedických pomôcok, protéz dolných a horných končatín vynikajú aj ďalšie zvláštnosti. Jeden zo zákazníkov si objednal náhradné uši. Pani, ktorá prekonala závažné onkologické ochorenie, zase prosila o výrobu nosa. "Bol takmer na nerozoznanie od pravého. Museli by ste sa jej dívať úplne zblízka na tvár, aby ste videli rozdiel. Inak to nie je poznať. Nos sa aplikuje buď tak, že sa zavesí na okuliare alebo sa nasadí. Ak sa naň nanesie mejkap, nikto nič nezbadá. Nevýhoda je, že je zo silikónu, a preto sa nemôže opáliť."

Niektorí klienti si zase chcú kvalitu svojho života ešte zlepšiť. Pacientka, ktorá po autonehode nosí už roky podkolennú protézu, mala požiadavku, ktorá by jej umožnila cítiť sa na dovolenke tak, ako všetci ostatní ľudia. Jej túžbou bolo prechádzať sa naboso po pláži. "Prišla a opýtala sa, či neexistuje protéza, s ktorou by mohla chodiť bosá, lebo na bežných protézach sú chodidlá vylisované tak, aby boli prispôsobené na dvoj- či trojcentimetrový opätok. Ak by sa chcela postaviť bez topánky na takom chodidle, určite by spadla dozadu. Vyrobili sme jej takú protézu, že sa bude môcť pokojne prejsť po pláži aj bez topánok."

Kto by si myslel, že vek zohráva pri nosení protéz nejakú úlohu, je na omyle. Ich výroba nie je vekom nijako ohraničená. "Odkedy sa začne dieťa pohybovať po svojich, už sa môže protéza aplikovať. Zvyčajne je to od jedného roka. Dokonca sa zvyknú dávať i protézy aj na lozenie, čím dieťatko získava podporu. Zaujímavosťou je, že na trhu sú aj protézy, ktoré rastú spolu s dieťaťom. Ako rastie, nevyrába sa nová náhradná končatina, ale podľa potreby sa predlžuje a zväčšuje tá pôvodná." Najmladším klientom H. Hlivku bolo len 5-mesačné bábätko. Narodilo sa s chybou dolnej končatiny - nemalo vyvinuté predkolenie. Najstarší klient má niečo vyše 90 rokov.

Vzdelávanie je pri výrobe a poznaní protéz nesmierne dôležité. Treba na to celý život. Cesty do cudzích krajín nie sú ničím výnimočné. Pre kolegov - cudzincov zase na revanš usporadúvajú školenia aj Slováci. Na tom, ktorý teraz firma so sídlom v Košiciach chystá, budú hosťami aj poprední vynálezcovia a výrobcovia špeciálneho korzetu pre pacientov so skoliózou.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 004
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 390
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 059
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 269
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 845
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 644
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 919

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 2. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 3. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 4. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 5. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 6. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 8. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 378
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 419
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 972
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 526
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 917
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 509
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 409
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 174
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 2. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 3. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 4. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 5. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 6. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: (Ne)transparentný regulačný proces počas pandémie?
 8. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 378
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 419
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 972
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 526
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 917
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 509
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 409
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 174
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu