Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
JEDNEJ PACIENTKE VYROBILI NOS, DRUHEJ NOHU NA PRECHÁDKY PO PLÁŽI

Pre ľudí, ktorí prišli o končatinu či inú časť tela, sú záchranou výrobcovia ortopedických pomôcok

Strata končatiny alebo jej časti môže byť pre človeka nesmierne bolestná. Získava pocit, že je menejcenná bytosť a jeho život už nikdy nebude taký kvalitný ako kedysi. Títo ľudia sú pritom plnohodnotnými členmi spoločnosti, v ktorej si dokážu nájsť uplatn

enie. V hľadaní stratenej rovnováhy pomáhajú lekári v spolupráci s firmami na výrobu ortopedických pomôcok. Do jednej košickej sme sa boli pozrieť.

Nehoda, chronické ochorenie alebo vrodená chyba. Všetky tieto činitele môžu zapríčiniť, že človek príde o časť končatiny alebo ju stratí úplne celú. Odrazu nevie, kam sa podieť, celý svet sa pre neho zrúti, v ničom nevidí zmysel. Nič však pre neho nie je stratené. Opäť môže chytiť život do vlastných rúk. Veda totiž pokročila dopredu natoľko, že umelá končatina dokáže vo funkcii plne nahradiť tú skutočnú. A takéto protézy sa vyrábajú aj priamo v Košiciach.

Už 17 rokov zabezpečuje klientom výrobu protéz, ortéz a ďalších ortopedických pomôcok konateľ a výrobný riaditeľ Hanuš Hlivka spolu so svojím spoločníkom vo firme ORTOPROplus. Okrem košického sídla sa firma postupne rozrástla o ďalších 16 pobočiek po celom Slovensku a výdajňu v Prešove. Len za vlaňajšok vydali klientom takmer 47-tisíc rôznych výrobkov. Tento počet svedčí o tom, koľko nešťastia sa môže ľuďom prihodiť. Pod čísla sa podpisujú civilizačné ochorenia ako cukrovka, ale aj nedbalosť ľudí. "V poslednom čase je veľmi veľa úrazov. Ľudia si nedávajú pozor, riskantne šoférujú," zamýšľa sa H. Hlivka nad tým, čo prispieva k zvýšeniu klientely.

Skryť Vypnúť reklamu

Protézy vážili 20 kíl

Moderné technológie sa zaslúžili o to, že sa život s umelou nohou či rukou v porovnaní s minulosťou výrazne uľahčil. Staré protézy už nemožno porovnávať s novými. "Technika neustále napreduje a výrobcovia sa snažia kráčať s ňou. Len na porovnanie - kedysi sa staré 'socialistické' protézy vyrábali z kože a železa, pričom nohy mohli vážiť asi 20 kilogramov. Dnes sa protézy vyrábajú z ľahkých materiálov, ako laminátu alebo karbónu, pričom noha má hmotnosť približne 3 kilogramy."

Okrem materiálu je veľmi dôležitá funkčnosť protézy. To, aký pohyblivý typ nohy alebo s akou schopnosťou chytania predmetov do rúk je pre danú osobu vhodný, odporúča ortopedický technik. Ten výber protézy zhodnotí na základe viacerých kritérií, akými sú napríklad hmotnosť pacienta, jeho stupeň fyzickej aktivity, miesto bydliska či sociálne zaradenie. Podľa funkcie existujú dva typy protéz - funkčné a estetické. Druhé napomáhajú vrátiť človeku stratenú sebadôveru, tie prvé zvyšujú celkovú kvalitu života - najmä možnosť nevypadnúť z pracovného procesu. Preto existujú rôzne typy viac či menej ohybných protéz. Napríklad pri ruke, ktorá môže reálne chytať predmety.

"Funkčné sú palec, ukazovák a prostredník. Prstenník a malíček majú len estetickú funkciu. Pohyblivosť sa dosahuje rôznym spôsobom. Napríklad pri systéme, keď sa ručná protéza upína lankovým prevodom. Pacient pohýbe ramenom opačnej ruky a prsty na protéze sa stiahnu podľa potreby. Ten pohyb si nevšimnete, pretože je takmer nebadateľný a okrem toho sa sústredíte na to, čo robí ruka." Ďalší spôsob "spojazdnenia" ruky je podobný technológiám zo sci-fi filmov. Ak je protéza pripnutá silikónovým lôžkom, sú v ňom umiestnené snímacie elektródy. Tie reagujú na elektrické impulzy a prenášajú ich do elektromotorčeka, ktorý napokon ruku rozhýbe.

Funkčnosti napomáhajú aj takzvané pracovné nadstavce. Tie majú často strašidelnú podobu, ale v konečnom dôsledku je z nich veľký úžitok. Patria medzi ne napríklad háky, ktoré majú rovnaký tvar, akým sa hrdil kapitán Hook z rozprávky Peter Pan. Okrem háku si zákazník môže napríklad vybrať aj nadstavec kladivo a mnohé ďalšie. Predstava, že o tieto pomôcky nie je zo strany ľudí záujem, je mylná. Podľa H. Hlivku si ich zákazníci z času na čas žiadajú. "Nie je ich síce veľa, ale chcú to najmä chlapi. Pracovný efekt sa im totiž znásobí. Ako živitelia rodiny nepotrebujú mať len peknú ruku, dôležitejšia je pre nich funkčnosť, najmä ak pracujú v nejakej dielni alebo garáži."

Aby bola protéza v súlade s ostatkom tela, dá sa prispôsobiť i správna veľkosť. Ak náhodou ani jeden z modelov nespĺňa tvar a veľkosť dlane, ortopedickí technici sa vynájdu. Urobia odliatok zo silikónu a vyrobia ruku presne na mieru. Na výber je i 18 rôznych kožných odtieňov, tak aby sedeli k typu pokožky klienta. Pacient si aj napriek odporúčaniu technika môže zvoliť inú možnosť, povedať, aké má predstavy on. "Niekedy si klienti žiadajú to najmodernejšie, čo súčasný trh poskytuje. Náš technik im len povie, čo by bolo pre nich najideálnejšie. Väčšinou naše rady prijme. Ak sa však rozhodne inak, akceptujeme to."

Skryť Vypnúť reklamu

Technik je psychológ

Keď osudom skúšaný človek po prvý raz predstúpi pred voľbu náhradnej končatiny, zvyčajne je v šoku. Nevie, čo ho čaká, na čo sa má pripraviť. Rozhovor s týmito ľuďmi musí byť citlivý. Ortopedický technik teda nemôže byť len obyčajným zdravotníkom a radcom. "Musí sa v ňom ukrývať aj psychológ. Pri týchto ľuďoch nejde len o fyzické, ale aj psychické postihnutie, a to býva často bolestnejšie. Preto je potrebné sa s klientom zhovárať jemne. Je dobré ho trochu povzbudiť, ale netreba zase preháňať a sľubovať mu niečo, čo sa nedá. Treba mu povedať pravdu, aj keď môže byť bolestná."

Povzbudenie je dobré na motiváciu pacienta. Práve motivácia je pri prijatí protézy a následnej rehabilitácia podľa H. Hlivku pre pacienta kľúčová. "Ortopedickí technici a ich rady tvoria podľa mňa len päť percent z celkového úspechu, 95 percent je na samotnom pacientovi, na jeho snahe. Mali sme už aj klientov, ktorí chceli skoncovať so životom, lebo žili vo veľkej beznádeji. Veľa ráz s nimi komunikujeme a snažíme sa ich presvedčiť o opaku."

Taký je i prípad staršieho muža, ktorému pred takmer 30 rokmi amputovali nohy od panvy. Mal síce staré protézy, ale nepoužíval ich. Boli už spomínaného socialistického typu, a tak bolo pre neho ich využitie problematické, preto sa rozhodol radšej ostať ležať v posteli. Okrem vlastných zdravotných problémov ho trápia i manželkine, ktorá je po porážke tiež sčasti ochrnutá, takže sa o neho nemôže starať tak, ako by to potreboval. Novú nádej do života mu priniesol názor H. Hlivku, ktorý mu sľúbil nové hmotnosťou i ovládaním ľahšie protézy.

Na novú si klient počká približne mesiac. Toľko totiž zvyčajne trvá výroba umelej končatiny. Ako prvú dostane takzvanú cvičnú protézu, ktorá sa vyrába z ľahšieho a jednoduchšieho materiálu. "S ňou sa pacient učí chodiť, získava stereotyp chôdze. Dva až tri mesiace trvá, kým sa s ňou naučí základné návyky, ako je chôdza po rovine, po schodoch, šikmých plochách alebo dokáže ísť sám na toaletu. Po 6 až 9 mesiacoch dostane klient definitívnu protézu, ide o predposlednú fázu, keď si overuje, či je pre neho tento typ správny. Následne po 12 mesiacoch dostáva takzvanú opakovanú definitívnu protézu."

Protéza nie je lacný špás. Jej ceny sa pohybujú v rozpätí od 1 000 do 30-tisíc eur v závislosti od toho, o aký typ ide a z akého materiálu je vyrobená. Ak je pre život človeka nevyhnutná, zvyčajne ju plne hradí poisťovňa. Ak sa však niečím vymyká z priemeru, niektorá z jej vlastností je nadštandardná, časť z nej si musí uhradiť aj samotný pacient.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyrábali uši aj nos

Počas existencie firmy sa H. Hlivka zaoberal viacerými kurióznymi prípadmi. Ľudia si nežiadajú pomoc len pre seba, vrásky na čele im robia aj domáci miláčikovia, ktorí trpia rôznymi neduhmi. Nedávno do sídla spoločnosti prišla zákazníčka, ktorá si žiadala dlahu pre psa. "Pýtala sa, prečo to nerobíme. Musel som jej vysvetliť, že to je záležitosť veterinára a nie ortopéda. Rozhorčovala sa, lebo som ju so psom nepustil do ambulancie."

Pri výrobe ortopedických pomôcok, protéz dolných a horných končatín vynikajú aj ďalšie zvláštnosti. Jeden zo zákazníkov si objednal náhradné uši. Pani, ktorá prekonala závažné onkologické ochorenie, zase prosila o výrobu nosa. "Bol takmer na nerozoznanie od pravého. Museli by ste sa jej dívať úplne zblízka na tvár, aby ste videli rozdiel. Inak to nie je poznať. Nos sa aplikuje buď tak, že sa zavesí na okuliare alebo sa nasadí. Ak sa naň nanesie mejkap, nikto nič nezbadá. Nevýhoda je, že je zo silikónu, a preto sa nemôže opáliť."

Niektorí klienti si zase chcú kvalitu svojho života ešte zlepšiť. Pacientka, ktorá po autonehode nosí už roky podkolennú protézu, mala požiadavku, ktorá by jej umožnila cítiť sa na dovolenke tak, ako všetci ostatní ľudia. Jej túžbou bolo prechádzať sa naboso po pláži. "Prišla a opýtala sa, či neexistuje protéza, s ktorou by mohla chodiť bosá, lebo na bežných protézach sú chodidlá vylisované tak, aby boli prispôsobené na dvoj- či trojcentimetrový opätok. Ak by sa chcela postaviť bez topánky na takom chodidle, určite by spadla dozadu. Vyrobili sme jej takú protézu, že sa bude môcť pokojne prejsť po pláži aj bez topánok."

Kto by si myslel, že vek zohráva pri nosení protéz nejakú úlohu, je na omyle. Ich výroba nie je vekom nijako ohraničená. "Odkedy sa začne dieťa pohybovať po svojich, už sa môže protéza aplikovať. Zvyčajne je to od jedného roka. Dokonca sa zvyknú dávať i protézy aj na lozenie, čím dieťatko získava podporu. Zaujímavosťou je, že na trhu sú aj protézy, ktoré rastú spolu s dieťaťom. Ako rastie, nevyrába sa nová náhradná končatina, ale podľa potreby sa predlžuje a zväčšuje tá pôvodná." Najmladším klientom H. Hlivku bolo len 5-mesačné bábätko. Narodilo sa s chybou dolnej končatiny - nemalo vyvinuté predkolenie. Najstarší klient má niečo vyše 90 rokov.

Vzdelávanie je pri výrobe a poznaní protéz nesmierne dôležité. Treba na to celý život. Cesty do cudzích krajín nie sú ničím výnimočné. Pre kolegov - cudzincov zase na revanš usporadúvajú školenia aj Slováci. Na tom, ktorý teraz firma so sídlom v Košiciach chystá, budú hosťami aj poprední vynálezcovia a výrobcovia špeciálneho korzetu pre pacientov so skoliózou.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 787
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 186
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 568
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 047
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 070
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 329
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 106
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 759
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 389
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 549
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo sa lekári vôbec bavili s kričiacou advokátkou z mobilu, pýtajú sa ľudia

Nemocnica vyčísľuje náklady na starostlivosť o rodičku bez testu a rúška.

Košická nemocnica po mimoriadnom prípade prijíma opatrenia.

Minister obrany kritizuje košického primátora za slová o testovaní

Naď: Nech dodá viac zdravotníkov a môžeme sa baviť.

Primátor sa obáva neúspechu, minister hovorí o neférovej kritike.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme Kotlebovi

Kotleba vo videu odporúčal, ako sa majú jeho nasledovníci vysporiadať s koronou. Ďakujeme.

Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 785 prípadov a 16 úmrtí (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop