Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Jediným nemenným hereckým snom českého herca Jana Révaia je mať stále dobrú prácu

Meno českého herca Jana Révaia možno nie je v našich končinách až také známe, no jeho nositeľ určite áno. Filmoví fanúšikovia si ho môžu pamätať ako vojaka - zbeha Šimona z muzikálového filmu Rebelové.

V Košiciach sa tento sympatický herec zastavil na Shakespearovských slávnostiach, aby si po boku hereckých kolegov zahral postavu Agrippu z hry W. Shakespeara - Antonius a Kleopatra. Pred predstavením si našiel čas na rozhovor.

W. Shakespeare si za námet hry zvolil skutočný príbeh z antickej histórie, oslavu veľkosti života, lásky, ľudskej i živočíšnej prirodzenosti, ktorej kontrastným pozadím je túžba po moci a úbohosť politickej kariéry. Postavu Antónia stvárnil slovenský herec Ján Koleník, Kleopatru si zahrala Henrieta Mičkovicová. Postava Agrippu bola zverená J. Révaiovi. „Agrippa je taký hlavný poradca Cézara, ktorý toho síce veľa nenahovorí, ale vo výsledku toho dosť ovplyvní," vraví český herec o svojej postave. "Na konci to má, samozrejme, spočítané. Myslím si, že sme sa pri tom stretli dobrá partia a veľmi radi to hráme. Aj mne sa to hrá veľmi dobre.

V súčasnosti J. Révaia na slovenskej obrazovke nie je možné vidieť. Ak, tak len v reprízovaných filmoch. „Skôr v divadlách po celej republike, lebo mám veľa zájazdových predstavení. Napríklad 'Čachtickú pani' v Plzeňskom komornom divadle Josefa Kajetána Tyla, hru 'Milión liber' s Danou Morávkovou, alebo 'Něžné dámy'. To je taká krásna hra, kde sa dokonca moja postava prezlieka za ženu, čo som nikdy nečakal, že sa mi stane. Je to sranda. No a jedno z mojich najobľúbenejších predstavení je v Pražskom divadle Radka Brzobohatého a volá sa 'Tančírna'."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Automechanik alebo stolár

Na internete, kde je dnes možné nájsť už takmer všetko, je možné prečítať si aj hercov životopis. Zvláštne je, že sa tam nespomína žiadne konzervatórium, ani filmová či herecká škola. J. Revai sa totiž vyučil za automechanika. Zaujímalo nás teda, prečo nie herec a ako sa teda k tomuto povolaniu dostal. „Nikdy som zvlášť neuvažoval nad tým, že chcem byť herec. Ani som sa o to nesnažil," priznal sa. "Prišlo to tak nejako samo. Tancoval som v tanečnej skupine UNO, ktorú viedol Richard Hese. Od tanca to už k herectvu bolo blízku. Keďže som tancoval, bol som na javisku..."

A prečo sa rozhodol byť automechanikom? „Na jednej strane ma bavili autá a na druhej strane, nemal som prospech na to, aby som šiel na nejakú lepšiu školu. Škola ma veľmi nebavila a pôvodne som chcel ísť za stolára. Bavila ma ručná práca, a to drevo. No keďže 'na stolára' bolo plno, rozhodol som sa pre automechanika. Nebolo to teda nejaké vysnívané remeslo. V tej dobe by mi ale vôbec nebolo napadlo, že budem hercom."

Z tanečného javiska to už bolo len kúsok na javisko herecké. „Vždy od nás chceli, aby sme to okrem tanca aj nejako výrazovo zahrali. Hovorené slovo prišlo až keď ma oslovilo dosť veľké divadlo v Litvínove. To si ma samo našlo po filme 'Rebelové', pred ktorým som sa v nejakom rozhovore zmienil, že keď si ma nájde niekto ešte do filmu, začnem sa tomu viac venovať. Začal som chodiť na hodiny javiskovej reči a hereckého prejavu. Bolo to čisto iba zo záujmu. Keď som už bol v tom, už som chcel byť hercom. Chcel som nebyť iba tanečníkom."

Úplne prvá rola, ktorú si J. Révai zahral, bola postava Sonyho v muzikáli "Pomáda", po ktorej prišlo spomínané divadlo v Litvínove. Tam si zahral v hre "Vražda sexem" postavu Sebastiána. „Bola to komédia zo života ľudí v blázinci, ktorí si žijú svoje životy. Diváci to však netušia, dívajú sa a myslia si, že sú to samostatné príbehy a až na konci zistia, že je to vlastne každého vnútorný svet. Bola to krásna komédia."

V životopise J. Révaia je možné nájsť časť, ktorá vyzerá, akoby k nemu ani nepatrila. Hovorí sa v nej o prepadnutí benzínovej pumpy a o troch rokoch za mrežami. „Noviny napíšu všeličo. Dokopy to bolo 2,5 roka. Nebol som nejaký veľký živel. Skrátka som sa priplietol do vecí, o ktorých som v tom veku bol presvedčený, že sú dôležité. Veľmi skoro som pochopil, že to tak nie je. Vo väzení to bolo také, ako vo väzení. Je na človeku, ako sa s tým pobije. Dnes, keď o tom hovorím, pripadá mi to, akoby som sa pozeral na nejaký dokument, akoby som to nebol ja. Ale samozrejme, týka sa ma to a pôjde to so mnou navždy. Je to veľká životná skúsenosť. Nebol som síce na vojne, no vždy si poviem: Ja som bol inde."

Takáto a podobné informácie sú príliš veľkým sústom pre bulvár. Každý zo známych sa s tým, čo píšu, vyrovnáva po svojom. „Samozrejme ja som pre nich dobrý adept už tou mojou minulosťou a teraz už čímkoľvek, čo sa v mojom živote zmení, alebo stane. Bulvár je súčasťou našej práce a nemá cenu ho podceňovať. Ja s ním však v súčasnosti už vôbec nekomunikujem. Nemôžem povedať, že je mi úplne jedno, čo píšu, ale väčšina z toho, čo píšu nie je pravda, alebo aspoň polovičná. Neprikladám tomu žiadnu váhu." Keď sa niečo „nové" o sebe dozvie, rieši to tým, že si povie: „Sú to 'pitomci', ani si poriadne nezistia informácie. To je celé, čo k tomu môžem povedať. Aby som ja niekam volal a dožadoval sa niečoho... to nemá cenu."

SkryťVypnúť reklamu

Rebel a zbeh Šimon

Slovenským divákom utkvel J. Révai ako vojak Šimon, ktorý ujde z vojny a zamiluje sa do maturantky Terezy (Zuzana Norisová) v muzikálovom filme "Rebelové". „Mám na to veľmi pekné spomienky. Hrali sme to spolu s Ľubošom Kostelným (Eman). Tu (na Shakespearovských slávnostiach, pozn. red.) sme sa zišli po desiatich rokoch. Myslím, že sme sa od natáčania 'Rebelov' ani nevideli. Spomínam na to s nostalgiou a radosťou. Hoci je to už doba, bol to môj prvý veľký český film. To obdobie, natáčanie, celý film bol krásny. Navyše bolo leto - paráda. Poznal som tam skvelých ľudí."

Počas natáčania filmu nie je núdza o situácie rôzneho druhu od vtipných, až po tie smutné. Aj predstaviteľ Šimona má určite mnoho spomienok. „Celé to natáčanie bol jeden veľký zážitok. Pretože točiť s Filipom Renčom je adrenalín. Či už to boli jeho nápady, alebo nálady, ale v každom prípade to bolo úžasne. Jazdili sme drezinou, po boku som mal krásnu Zuzku Norisovú, boli tam skvelí ľudia. Navyše točili sme v krásnom prostredí Úštěku, čo je taká malá dedina, po vašom dzedzina," smeje sa J. Revai a hneď vysvetľuje svoje zvláštne nárečové vedomosti. „Moje meno Révai je dosť blízke Slovensku a Maďarsku. Mám tu mám rodinu. Tety, bratrancov, teda nejaké slová som pochytil."

Mnoho hercov si rado pozrie filmy, v ktorých kedysi účinkovali. Sú však aj takí, ktorí sa tomu zámerne vyhýbajú. Do ktorej skupiny patrí J. Révai? Zvykne si "Rebelov" niekedy pozrieť? „Už som ich nevidel veľmi dlho. Väčšinou sa mi stáva, že keď prídem do rodiny, kde sú malé deti, tam to beží. To bol taký nečakaný obraz toho, že Rebelové si našli takú širokú účasť divákov. Dospelí, ktorí to zažili, si pri tom poplačú a deti zabavia pesničky."

Českí diváci si spájajú svojho herca hlavne so seriálmi "Rodinná pouta", alebo "Velmi křehké vztahy". Na otázku, či si zvykne pozrieť aspoň tieto, odpovedá J. Révei takisto záporne. Hovorí, že vzhľadom na to, že hrá takmer každý večer, sa mu to nepodarí. Avšak keď bol doma, rád sa pozrel, kam seriál a hlavne jeho dej pokročil. „Nie som však taký, že to celkom odmietam, že by som sa nechcel vidieť, to nie." Ak si však sám má vybrať, čo si v telke pozrie, má toho na výber dosť. „Mám rád viacero žánrov. Romantický film, komédie, z každého niečo. Obľúbený žáner nemám. Rád si hlavne pozriem dobre urobený film a môže byť akýkoľvek. Keď je to dobre odvedená práca a má to zmysel, rád si to pozriem."

SkryťVypnúť reklamu

Kopanec od Bladea

Ako jeden z mála hercov sa môže J. Révai pochváliť účinkovaním v zahraničnom filme. Šlo o film Blade 2. „To som veľmi nehral, bola to skôr taká kaskadérska činnosť. Iba som tam pobiehal po stenách a naháňal tých hollywoodskych hercov. Dostal som aj kopanec do hlavy od Wesleyho Snipesa. To bol skôr taký adrenalín a ani ma tam nebolo vidieť, lebo sme boli v maskách."

Každý herec zvykne mať nejaký herecký sen, rolu, či film, kde by si rád zahral. J. Révai má takisto veľký sen. „Mojím jediným snom stále zostáva mať stálu prácu. Dobrú prácu. To je celé. Našťastie mám momentálne práce dosť, musím poklopať, a som s tým spokojný. Sen ohľadom konkrétnej roly už nemám. Princa si už totiž nezahrám."

Herci zvyknú mať aj postavy, ktoré im veľmi prirastú k srdcu. Má takú aj J. Révai? „Nepovedal by som, že mi veľmi prirástla k srdcu, ale mám veľmi obľúbenú postavu bezdomovca Duncana z hry 'Milion liber'. Tiež hráme krásnu hru od Leopolda Laholu, čo je slovenský autor, a volá sa 'Skvrny na slunci' a tú mám tiež veľmi rád. Hru i svoju postavu."

Do budúcnosti zvykne mať veľa hercov siahodlhé plány. Čo všetko by chceli stihnúť, v čom si zahrať, poprípade stihnúť aj dovolenku. Český herec má však opačný plán. „Trošku by som sa chcel skľudniť. Mal som také ambície stále robiť a robiť, až som z toho po tých rokoch dosť unavený. Plánujem si teda prácu vyberať, keď bude. Keď nebude, nechám to na osud. Vždy to bolo tak, že keď niečo nebolo, prišla chvíľa, keď niečo prišlo. Po prázdninách by som mal skúšať dve nové hry. Jednu v divadle Radka Brzobohatého a jednu u Karla Heřmánka. No je to všetko v ranom štádiu. Ale aj keby som vôbec nič nové neskúšal, nebude mi to vadiť. Práce mám aj tak dosť."

Keď má človek veľa práce, musí aj oddychovať. Čomu venuje svoj voľný čas J. Révai? „Musím povedať, že už som sa trošku upokojil. Nikdy som nevydržal pasívne odpočívať, iba tak polihovať doma. Vždy som musel niečo robiť. No teraz mám kone a vždy, keď mám čas, som pri koňoch. A keď práve nie som pri nich, snažím sa dohnať resty. Čo som kde sľúbil, nejakú návštevu... sem tam si tiež idem zacvičiť."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 579
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 602
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 4 095
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 842
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 933
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 412
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 194
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 004

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 8. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 12 082
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 205
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 875
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 826
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 074
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 937
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 127
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 068
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 3. Helena Michlíková: Taliansko- Slovensko
 4. Juraj Droppa: Šanca pre 486 učiteľov na lepšie platenú prácu, alebo...
 5. Monika Bošková: Ako mi ochoreli morské prasiatka (2. časť)
 6. Anna Miľanová: Potreba odluky cirkví od štatu.
 7. Štefan Vidlár: Igorúf advokát
 8. Ivan Beňovič: Populárne mobilné messengery a súkromie ich používateľov
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 12 082
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 205
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 875
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 826
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 074
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 937
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 127
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 068
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu