Okrem toho absolvoval aj úspešné vystúpenie v Paríži.
„Centrom festivalu bolo mesto Jonzac. Tak ako na našom Šengenskom poludníku, aj tu sa stretli desiatky muzikantov z celého sveta, ktorí okrem samostatných koncertov vytvorili aj dva veľké medzinárodné orchestre pre záverečný program," priblížil festival umelecký vedúci orchestra a dirigent Igor Dohovič. Okrem Košičanov sa na festivale predstavili Symfonický orchester mladých z Togliatti v Rusku, Symfonický orchester Malí Škovránkovia z Guangzhou v Číne, Symfonický orchester konzervatória S. Moniuszka z Walbrzychu v Poľsku, Mládežnícky sláčikový orchester z umeleckej školy Svjatoslava Richtera z Moskvy, Zbor Vesnianka z ukrajinského Kyjeva a Dychový kvintet z Univerzity vo Valencii.
Témou tohtoročného festivalu bola opera. A práve operné skladby v podaní sólistov ŠD Košice Lucie Knotekovej a Jána Ruska v sprievode Musica Iuvenalis od začiatku uchvátili francúzske publikum. "Na otváracom aj záverečnom koncerte bolo okolo 1 800 divákov. Keď zaznel v našom podaní duet z opery ´Figarova svadba´, bolo cítiť, že také niečo ešte nepočuli. Vystúpili sme ako zlatý klinec programu, čo je pre náš plne amatérsky orchester medzi orchestrami študentov konzervatórií a hudobných akadémií mimoriadne veľká česť," hovorí I. Dohovič o pocitoch mladých košických muzikantov. Hneď po otváracom koncerte prišla za 40 slovenskými hudobníkmi žena v stredných rokoch a od tej chvíle sa stala ich najvernejšou fanúšičkou. Chodila na všetky ich festivalové koncerty, ktoré boli v okolitých mestách La Tremblade, Perignac, Point L'Abre D'Arnoult či St. Genis de Saintage.
"V Perignacu nás doslova nechceli pustiť z javiska a tak sme ešte urobili priamo na ulici improvizovaný koncert aj s ľudovými piesňami. Starosta mesta si dokonca vyžiadal na nás kontakt s tým, že by rád pricestoval do Košíc na niektorý z našich koncertov." Takmer každý koncert orchestra končil spontánnymi stretnutiami a pre mnohých mladých členov orchestra to bol neuveriteľný zážitok. „Aj pre mňa. Ľudia za nami chodili po autogramy, chceli sa s nami fotografovať." Už názov mesta Perignac naznačuje, že mladí hudobníci sa ocitli v rodnom kraji dobrého francúzskeho koňaku. „Veľký úspech mala ochutnávka koňaku. Bol kvalitný ako sa na francúzsky koňak patrí, pretože nemala žiadne neblahé zdravotné následky," s úsmevom hovorí o nehudobnej časti zájazdu I. Dohovič.
Dirigentovi Musica Iuvenalis sa dostalo veľkej cti v tom, že pri rozdelení množstva hudobníkov na dva medzinárodné orchestre on ako jediný z dirigentov dostal šancu s ešte jedným pripraviť počas festivalu samostatnú časť záverečného koncertu venovanú operným skladbám. Spolu pripravili úryvky z Traviaty, Figarovej svadby, Madame Butterfly, Turandot, Bohémy a ďalších. "Myslím, že to bol jeden z najúspešnejších zájazdov orchestra v jeho histórii. Tak ako to už na takých festivaloch býva, podarilo sa nám nadviazať množstvo nových priateľstiev a získali sme kontakty na mladých hudobníkov, z ktorých niektorí sa možno objavia aj v Košiciach na našom festivale Šengenský poludník," dodal I. Dohovič.
Na spiatočnej ceste neobišla Musica Iuvenalis ani Paríž. „Paríž má svoju osobitú atmosféru, ktorú treba zažiť na vlastnej koži. Som rád, že sa nám darí v spolupráci s Federáciou Eurochestries pri každej našej účasti na festivaloch vo Francúzsku navštíviť aj toto mesto nad Seinou. Hlavne kvôli muzikantom, ktorí aj vďaka svojmu koníčku môžu vidieť kus sveta," vraví I. Dohovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári