KOŠICE. Leukémia, vážna vrodená anémia či dedičné metabolické ochorenie. Tieto závažné diagnózy sa podarilo na Slovensku úspešne vyliečiť vďaka pupočníkovej krvi, použitej od súrodencov.
Využitá bola aj vlastná pupočníková krv – pri liečbe nádoru mozgu u polročného dieťaťa. Jej uskladnenie na horšie časy však väčšina košických rodičov nechá odísť do nenávratna.
Počet odberov vs. pôrodnosť
Prvé odbery sa v Košiciach začali robiť v roku 2001 v terajšej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Odvtedy sa uskutočnilo niečo vyše tritisíc odberov. Dopyt po tejto službe sa v nemocniciach pomaly zvyšuje. Vlani túto službu využilo 731 Košičanov, z toho 432 v univerzitnej nemocnici a 299 v Nemocnici Košice-Šaca.
Tieto čísla sú v porovnaní s počtom všetkých košických novorodencov nízke. Napríklad vlani sa podľa údajov Štatistického úradu v Košiciach a okolí narodilo takmer 4 500 detí. Košické nemocnice pritom hospitalizujú mamičky z Košického kraja aj z celého východu, kde sú počty narodených detí niekoľkonásobne vyššie.
Ekonomický faktor
Dvadsaťštyriročnej Košičanke Kristíne sa pred štyrmi mesiacmi narodil synček Miško. S manželom pred pôrodom zvažovala, či si odber za 826 eur zaplatí. Ich výdavky investované do zdravia dieťaťa by sa týmto nekončili. Uskladnenie krvi ročne stojí 49 eur.
"Premýšľali sme nad tým, ale je to dosť peňazí. Možno by sme sa rozhodli inak, ak by to sčasti preplácala poisťovňa. Radil nám aj lekár, že pupočníková krv pomôže len pri určitých ochoreniach," hovorí mladá mamička.
Zástupca prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky univerzitnej nemocnice Ladislav Rosocha pre Korzár v minulosti uviedol, že budúce mamičky sa o odbere pupočníkovej krvi informujú. Záujem o túto službu podľa odborníka ovplyvňuje ekonomický faktor. "Ak by si to mohli dovoliť zaplatiť všetci, tak by pravdepodobne nikto neváhal."
Darovať do sveta
Niektoré tehotné ženy pupočníkovú krv darujú. V šačianskej nemocnici tak vlani urobilo 20 mamičiek.
V nemocničnom pracovisku im túto možnosť ponúknu a krv tých, čo súhlasia, putuje do špeciálnych darovacích setov. Zároveň prebehne registrácia do celosvetovej databázy a transplantát môže byť určený na medzinárodnú výmenu.
Fakty o pupočníkovej krvi
Obsahuje krvotvorné kmeňové bunky. Tie sa využívajú pri liečbe približne 70 druhov ochorení.
Bunky sú zamrazené v tekutom dusíku pri teplote -200 stupňov Celzia.
Vďaka genetickej identite nehrozí riziko závažných komplikácií.
Pravdepodobnosť použitia vlastných krvotvorných buniek je odhadovaná na 1:400.
Odber sa vykonáva po pôrode z ciev pupočníkovej šnúry. Dĺžku hospitalizácie ani popôrodný stav mamičky to neovplyvní.
Použiť ju možno aj po niekoľkých rokoch.
Zdravie detí si poistili známe osobnosti ako Aneta Parišková - Dočekalová, Marián Miezga, Martina Moravcová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári