PEZINOK/KOŠICE. Hlavné pojednávanie s trojicou obvinených na čele s bývalým viceprimátorom Košíc Eugenom Čuňom dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku prerušil do 16. septembra. TASR informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Proces pokračoval pred senátom ŠTS od pondelka 23. augusta, keď súd podľa hovorkyne vypočul sedem svedkov. Na dnes boli predvolaní len dvaja, ani jeden z nich sa však na súd nedostavil.
Medzi svedkami, ktorých ŠTS vypočul v pondelok, bol Imrich Hurinský, ktorý bol v čase realizácie projektu výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov vedúcim odboru zmluvných vzťahov v Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB). Ako súdu o projekte povedal, nikdy predtým nezažil, aby stavebný dodávateľ bol aj stavebným dozorom. Podľa neho nebolo v poriadku ani to, že pozemky, na ktorých mali byty stáť, neboli majetkovo vysporiadané.
Súd vypočul aj Romana Kičku, ktorý informácie o prípade pred rokmi poskytol vtedajšiemu ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi. Podľa jeho slov ho oslovil Maroš Merjavý s tým, že má s Eugenom Čuňom bližšie nešpecifikované finančné transakcie a cíti sa ohrozený. Merjavý ho oslovil údajne preto, lebo nemal dôveru v policajné orgány a Kička sa s Palkom osobne poznal.
Svedok na otázku odpovedal, že s Merjavým ho zoznámil istý Oskar, ale jeho priezvisko nepozná. Kička čelil aj priamym otázkam od súdu a obhajcov, či niekedy pracoval v Slovenskej informačnej službe (SIS) alebo s ňou spolupracoval. Na všetky odpovedal záporne. Maroš Merjavý bol v kauze výstavby nájomných bytov, ale v inom konaní, právoplatne odsúdený na šesť rokov väzenia.
Eugena Čuňa odsúdil 19. januára 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku za podvod na šesťročný trest odňatia slobody. Spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava P. poslal rovnako na šesť rokov za mreže. Zároveň súd všetkým trom uložil peňažné tresty po 20.000 eur a povinnosť uhradiť firme KAME spôsobenú škodu vo výške 298.745 eur. V prípade, že by odsúdení nezaplatili peňažný trest, hrozilo im o jeden rok dlhšie väzenie. Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí 19. novembra 2009 v rámci odvolacieho konania rozsudok zrušil.
Čuňo údajne na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom Kašperom a Ladislavom Pirovitsom požadoval od štatutára spoločnosti KAME úplatok 597 491 eur. Firma KAME sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Viktor Kašper vo svojej záverečnej reči tvrdil, že 18 miliónov korún mu mal korunný svedok Merjavý dať na základe zmluvného záväzku.
Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti KAME Marošovi Merjavému dotácie v celkovej výške 6 008 099 eur. Podmienkou však bola 10-percentná provízia. Súdny proces sa v tomto prípade začal v októbri 2006.
Bývalý viceprimátor obvinenia odmieta, považuje ich za účelovo vykonštruované a založené na klamstvách spomínaného konateľa. Podľa jeho tvrdenia práve podnikateľ Merjavý im dlhoval na základe obchodnej zmluvy financie, ktoré im splácal v rozličných sumách. Polícia zadržala Eugena Čuňa a Ladislava Pirovitsa pri preberaní 1 milióna korún (33 194 eur) začiatkom marca 2004.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári