Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

"Relaxačný" dom prominentov v Košiciach súťaží ako bytová stavba

Dve budovy z Košíc súťažia o prestížnu Cenu Slovenskej komory architektov. Do druhého kola nominovali aj kontroverzný "športovo-relaxačný" dom v Mestskom parku.

(Ne)bytový dom City Park Club. Autori: Štefan Pacák, Juraj Koban, Jana Koreňová.(Ne)bytový dom City Park Club. Autori: Štefan Pacák, Juraj Koban, Jana Koreňová. (Zdroj: Veronika Janušková)

Dve budovy z Košíc súťažia o prestížnu Cenu Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR 2010. Do druhého kola nominovali rekonštrukciu Štátnej vedeckej knižnice, ale aj kontroverzný „športovo-relaxačný" dom v Mestskom parku, kde je v jednom z luxusných apartmánov už niekoľko rokov „ubytovaný" a dokonca tam má prihlásený trvalý pobyt i expredseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Túto nebytovú stavbu pritom autori prihlásili a porota akceptovala v kategórii Bytové domy.

KOŠICE. Ceny CE-ZA-AR udeľuje komora architektov každoročne od roku 2002 za architektonické diela, zrealizované v uplynulých dvoch rokoch, ktoré významne prispievajú k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. „Dobrá správa pre Košice," hodnotí dve košické nominácie zástupca hlavného architekta mesta Martin Jerguš.

V kategórii Bytové domy postúpil zo 17 prihlásených medzi 4 finálové nominácie City Park Club v Mestskom parku 1, pri ktorého stavbe sa obišiel územný plán. Ten tam, v bezprostrednom susedstve s parkom, v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie, nedovoľuje bytové stavby, len športovo-rekreačné budovy. Luxusný apartmánový dom je papierovo športovo-relaxačným centrom, určeným nie na trvalé bývanie, iba na krátkodobé ubytovanie. Bývajú však v ňom nepretržite už niekoľko rokov prominenti, napríklad aj podpredseda Smeru-SD Pavol Paška či bývalý hlavný architekt Peter Murko.

Väčšinu tvoria apartmány, Murko dom odobril

Stavba bola povolená a v roku 2007 aj skolaudovaná ako nebytová. Väčšinu plochy polyfunkčného domu tvorí 7 apartmánov (na ubytovanie, nie bývanie), spolu 2 111 m2. Športovo-relaxačné a klubové priestory majú len 575 m2. Pritom podľa územného plánu tam môže byť iba stavba na šport a rekreáciu, a umiestnenie doplnkových funkcií (napríklad ubytovanie), ktoré svojím charakterom nie sú rušivé voči základnej funkcii, sa pripúšťa len do 19 percent z celkovej plochy lokality. Útvar hlavného architekta mesta Košice na čele s Murkom zámer odobril, že je v súlade s územným plánom, čím mu dal zelenú. Stavbu projektovali Juraj Koban a Štefan Pacák (tiež tam bývajú v apartmánoch), ktorí majú firmu, kde v minulosti pôsobil i Murko.

Jerguš: Prekáža mi, ako sa presadil

Útvaru hlavného architekta (ÚHA) prekáža zaradenie budovy do kategórie Bytové domy. „Stavba bola schvaľovaná ako polyfunkčný dom - apartmánové byty s wellnessom a športovo-spoločenským vybavením. Stále rezonuje otázka, či je využitie územia v súlade s územným plánom. Mal by byť zaradený v kategórii Občianske a priemyselné stavby," hovorí Jerguš, ktorému sa inak dom páči.

"Považujem ho za výnimočnú architektúru, mám ale vážne výhrady k spôsobu, akým sa presadil. Doteraz nám to robí problémy. Zasiahlo nás to ako občiansku spoločnosť. Je to trauma Košíc."

Koban: Diskvalifikáciu prijmem

Jeden z autorov domu v parku, architekt Juraj Koban, negatívne reakcie Košičanov vníma. „Nominácia však vždy poteší, navyše tento rok sa objavili výnimočne zaujímavé stavby."

Hoci sám svoje nebytové dielo prihlásil s kolegami do kategórie bytových domov, priznáva problematické zaradenie. Ak sa komisia rozhodne zo súťaže ho vylúčiť, prijme to.

Koban, ktorý sám býva v jednom z luxusných apartmánov zdôrazňuje, že pôvodný projekt sa zmenil. „Čiastočne sa to muselo upraviť a dodnes nie je stavba schopná fungovať tak, ako je naprojektovaná a skolaudovaná, aby mohla fungovať verejne a bola otvorená. Zatiaľ sa to nedalo, neteší ma to."

Ale neskôr, v deň rozhovoru s investorom, šéfom firmy City Park Club Dušanom Machom, ktorý tam tiež býva, Koban vyjadrenie korigoval: "Projekt sa vyvíjal a dnes stavba tak, ako bola skolaudovaná, aj funguje," zaslal upravenú odpoveď Koban, ktorý je dekanom Fakulty umení košickej Technickej univerzity.

Investor Dušan Mach je v Smere varený-pečený

Dušan Mach, predseda predstavenstva firmy CPC, ktorá dom stavala, odmieta, že stavbou obišli územný plán.

"Ak niekomu niečo prekáža, tak je to obmedzený prístup športovo-relaxačno-ubytovacích služieb pre verejnosť, v kombinácii so skladbou obyvateľov 7 luxusných apartmánov (Mach, Paška, Murko, Koban, Pacák, Podolák, Lorko – posledných dvoch už vraj vystriedali noví). Architektúra, vrátane zakomponovania stromov do stavby, je výnimočná. Oceňujú ju mnohí architekti."

Tvrdí, že nikdy neprezentoval, že objekt bude k dispozícii širokej verejnosti, a vždy rátal iba s klubovým charakterom a "kontrolovaným, kapacitne obmedzeným členstvom". Len členovia CPC smú využívať biliard, fitnes, vitálny svet so saunou a masážami, 14-metrový bazén s protiprúdom, kaviareň s terasou a 7 nadštandardných apartmánov. Klub má vraj 40 členov, výšku poplatku neprezradil.

Mach priznáva, že vopred plánoval, že tam chce bývať. Luxusné izby s obytnými plochami od 160 do 230 štvorákov majú priemernú celkovú úžitkovú plochu s terasami po 300 m2. Mesačné nájomné je okolo 2-tisíc eur a nájomné zmluvy sú päťročné s možnosťou predčasnej výpovede so sankciou. Rozpočet stavby CPC bez nákladov na nadštandardné vybavenie bol podľa Macha asi 4 milióny eur.

Pozemok, kde stavba vyrástla, kúpil Mach od Prvej komunálnej banky v balíku založených mestských nehnuteľností v roku 2001 za primátora Zdenka Trebuľu (SOP/Smer) v rámci znižovania dvojmiliardovej (v Sk) dlhovej zaťaženosti mesta po primátorovaní Rudolfa Schustera (nezávislý/SOP). Mach figuruje napríklad vo firme, kde pôsobil Paška či súčasný župan Trebuľa. Mach ešte ako nominant ministra hospodárstva zo Smeru zastupuje štát v dozornej rade spoločnosti Transpetrol, spolu napríklad s Júliusom Rezešom.

Keď si prihlásil v apartmáne na dočasné ubytovanie po kolaudácii v roku 2007 trvalý pobyt, vyhlásil: "Moje konanie je v súlade so zákonom a nevidím v ňom žiaden náznak neetickosti." Dodal, že verejnou mienkou sa môžu riadiť politici, on je súkromný podnikateľ.

Na úrade Starého Mesta, ktorý vedie evidenciu obyvateľov, Machovi vyhoveli. Zákon umožňuje prihlásiť trvalý pobyt aj v časti nebytovej budovy určenej na ubytovanie, ak majiteľ nehnuteľnosti súhlasí. Mach si sám sebe podpísal súhlas a bolo vybavené.

V Mestskom parku 1 má trvalý pobyt prihlásený aj Machov kamarát, expredseda parlamentu Pavol Paška. Ten sa ešte ako predseda Národnej rady vyjadril: „Bolo by nekorektné neprihlásiť sa tam na trvalý pobyt, keď to zákon dovoľuje. Zákon je výraz etiky. Za apartmán platím nemálo peňazí (asi 2-tisíc eur mesačne – pozn. red.), ale zodpovedá to môjmu postaveniu," uviedol Paška pre Plus 7 dní.

Jaroslav Vrábeľ
S "väznicou" súťaží aj vedecká knižnica

V kategórii rekonštrukcia a obnova budov súťaží o CE-ZA-AR-a 2010 Štátna vedecká knižnica Košice.

KOŠICE. Riaditeľ Ján Gašpar sa užšej nominácii teší. „Rekonštrukcia kultúrno-vzdelávacieho centra na Pribinovej ulici sa ukončila v októbri 2008. Z prevažnej časti bola financovaná zo štrukturálnych fondov, stála približne 560-tisíc eur." V priestoroch, ktoré v minulosti slúžili ako väznica, sa v súčasnosti usporadúvajú výstavy a besedy so spisovateľmi. Podľa Gašpara dala budova knižnici nový rozmer. „Nový priestor žije kultúrou."

Architekt Peter Pásztor nominácie košických stavieb víta. „Je to pre mesto dobré, lebo mali sme roky, keď boli suchoty a súťažili najmä bratislavské stavby." Z košických nominácií sa mu viac páči prestavba knižnice. „Dom v Mestskom parku sa nemal nikdy postaviť, nemá tam čo hľadať," myslí si o diele Kobana, kolegu a „šéfa" z Fakulty umení TU jej pedagóg Pásztor, ktorý je spolupracovníkom Martina Drahovského, súčasného šéfarchitekta Košíc (majú spoločnú architektonickú kanceláriu).

Pásztor kvituje, že Košice upútali pozornosť a príde sem medzinárodná porota architektov, ktorá bude o cene rozhodovať. Víťazi v šiestich kategóriách budú zverejnení koncom septembra. Novinkou je možnosť verejného hlasovania o nomináciách, ktoré dostanú ocenenie laickej verejnosti. V minulosti bolo na cenu CE.ZA.AR nominované napríklad košické Letecké múzeum súčasného hlavného architekta Drahovského.

Jana Ogurčáková
Glosa

Pľúvanec do tváre

To už je normálne na scenár. Názov diela: Dom v parku. Účinkujú: Mach, Paška, Murko, Koban, Pacák, komora, porota a ďalší (napr. Schuster). Žáner: groteska.

Dejstvo prvé – Mňau: Hlavný architekt mesta Murko podpisuje, že nebytová stavba v priamom kontakte s Mestským parkom je v súlade s územným plánom, ktorý nedovoľuje bytovú stavbu. A zrazu, milý Murko, už ako exšéfarchitekt, sa nám sťahuje do luxusného apartmániku s adresou Mestský park 1 – BÝVAŤ.

Dejstvo druhé – Výsmech (smerom k) ľuďom: Investor Mach a šéf parlamentu Paška, aby bolo jasné, že v parku nebývajú, len sú dočasne ubytovaní, utekajú za ruky na miestny úrad prihlásiť si v Mestskom parku 1 – TRVALÝ POBYT. Súkromný podnikateľ odkazuje, že morálkou a verejnou mienkou sa môžu riadiť politici. Ani tí nemusia, ak ide o supermoderný 300-štvorákový apartmán s terasou, bazénom, vitálnym svetom, fitkom a kaviarňou – ta ňe, Pali, aj „Smerom k ľuďom" platí len odtiaľ potiaľ...

Dejstvo tretie – Verejná spoveď, alebo Prichytení pri čine: Aby mohla byť stavba povolená, museli ju architekti Koban, Pacák a Koreňová naprojektovať AKOŽE nebytovú, nie na bývanie. No keď už stojí a Koban s Pacákom v nej sami bývajú, tak čo sa ešte budeme, s prepáčením, ondiť a tváriť schyzofrenicky polyfunkčne športovo-rekreačne... poďho hybaj na CE-ZA-AR-a rovno do kategórie – BYTOVÉ DOMY. Celé Košice to dávno vedeli, ale ďakujeme za túto úprimnú otvorenú spoveď samotných autorov, že konečne i oni takto verejne priznali „zneuctenie" územného plánu...

Vyvrcholenie – Chrcheľ do tvárí Košičanov: Medzinárodná porota ceny komory architektov, ktorá zvysoka kašle na rozhodnutia stavebných úradov a iných smiešnych nearchitektonických orgánov, v rámci finálového kola navštívi dom v parku: zašnorchluje si v klubovom bazéne s protiprúdom, zapinká biliard, zamaká vo fitku, pochlipká „kávej" a pokecá s členmi klubu v kaviarni, pohlivie si na terase, pošantí vo vitálnom svete, vydusí sa v saune, zažije raj pod prstami masérok, dá si šlofíka na prístelkách v apartmánoch, polozí po stromoch zakomponovaných v stavbe a – tamtarará! CE-ZA-AR 2010 GOES TO CITY PARK CLUB KOŠICE! V kategórii Bytové domy!!! To bude corpus delicti. Veľdielo architektonicko-urbanistického košického morálneho podfuku desaťročia, pľuvanec na nehmotnú kultúru Slovenska, bude dokonané...

P. S.: Ako to už v Košiciach chodí, aj na prapočiatku tejto podivuhodnej story sa mihol ujo prezident Rudi, za svojej éry primátora – veľkého budovateľa na sekeru...

Jaroslav Vrábeľ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 165
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 831
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 577
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 426
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 008
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 172
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 009
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 696
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

10 h
Ilustračné foto

Kde budú robiť antigénové testy.

22. jan
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h
Mobilné odberové miesto v budove ružinovskej Polikliniky.

V pondelok sa začalo na Slovensku celoplošné skríningové testovanie, ktoré potrvá do 27. januára.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop