Na rozdiel od Prešovského samosprávneho kraja, ktorého poslanci si tento týždeň znížili odmeny a krátili odmeny aj krajským podpredsedom, sa však zatiaľ o podobnom šetrení v Košiciach neuvažuje.
KOŠICE. Finančná situácia mesta pritom už dlhodobo nie je ružová. Podľa najnovšej prognózy sa znižuje odhadovaný výnos daní z príjmov fyzických osôb pre obce na tento rok o 141 mil. eur. Pre Košice to predstavuje zníženie až o 7 miliónov eur.
Magistrát však nateraz personálne úspory nepripravuje. "Rozpočet na mzdové položky je na rok 2010 nižší približne o 700 000 eur oproti minulému roku," argumentuje hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová.
Úradníci aj platy ostávajú
Úradníci z bieleho domu sa prepúšťania báť nemusia. „Znižovanie počtu zamestnancov magistrátu sa už neplánuje, keďže sa zrealizovalo už vlani," hovorí Jantošovičová. K tomuto kroku zaviazalo administratívu mesta mestské zastupiteľstvo ešte v októbri 2008, keď schválilo zníženie počtu zamestnancov o 10 percent. Z pôvodných 427 doteraz ostalo 385 úradníkov.
„Mzdy sa nezvyšujú. Snažíme sa šetriť aj tým, že na vykrytie narastajúcich činností zamestnávame zamestnancov v rámci projektov refundovaných Úradom práce, SVaR v Košiciach a z Európskeho sociálneho fondu (terénni sociálni pracovníci a sociálni pracovníci, domovníci pre Lunik IX, koordinátori aktivačnej činnosti). Podľa budúceho vývoja príjmov mesta sa budeme v mzdovej oblasti ďalej aktuálne rozhodovať," dodala Jantošovičová.
Starosta: Na východe by som neprepúšťal
Ani starosta najväčšej mestskej časti Pavol Mutafov (Smer-SD) nateraz o šetriacich opatreniach nehovorí. „Naša mestská časť nikdy neprekypovala zamestnancami, máme skôr podstav, čo sa týka administratívy. Nikdy sme nehýrili vysokými platmi. O tých sa síce nehovorí, ale priemerný plat je v čistom len niečo vyše 500 eur. Úradník s 20-ročnou praxou má 600, maximálne 650 eur." Podľa jeho slov má už ako starosta sedem rokov minimálnu výšku platu. Mutafov je kritický k plošným snahám o šetrenie. „Na východe by som neprepustil ani jedného človeka. Sme na tom podstatne inak ako na západnom Slovensku."
Podobne ako na Západe sú na tom aj v jednej z najbohatších košických mestských častí, a to na Juhu. Jeho starosta Jaroslav Hlinka to zdôvodnil tým, že oni už začali šetriť skôr. "Zatiaľ sme neuvažovali o žiadnom plošnom znížení miezd zamestnancov alebo odmien poslancov. Už predtým sme zastavili rast platov a minimalizovali sme dávanie akýchkoľvek pohyblivých zložiek k platu. Zároveň sme začali znižovať počty pracovníkov tým, že ak niekto odíde, jeho funkciu už neobsadzujeme a jeho pracovná náplň sa rozdelí medzi ďalších našich zamestnancov. Ak to bude potrebné a tie príjmy budú ešte nižšie, ako sú teraz, vieme si predstaviť ešte ďalšiu úpravu počtu zamestnacov."
Na župe na mzdy nesiahnu
Kým na Úrade Prešovského samosprávneho kraja si kvôli nižšiemu výberu daní museli poslanci a podpredsedovia znížiť svoje odmeny o 10 percent, o kúsok južnejšie v Košiciach sa na Úrade KSK zatiaľ žiadne finančné zemetrasenie nekoná. Šéf úradu Ondrej Bernát (Smer) síce považuje tieto protikrízové opatrenia od susedov za hodné zamyslenia, ale ako nám povedal, KSK k nim zatiaľ nemá dôvod pristúpiť. "My šetríme finančné prostriedky iným spôsobom. Na úrade sme nemali odmeny a ani žiadne 13. či nebodaj aj 14. platy, ako je to zvykom v iných krajoch, už vyše pol druha roka. Okrem toho sme už v priebehu roka prepustili 15 zamestnancov a ďalších 15 by malo odísť do konca tohto roka. Výpadky v príjmoch sme riešili aj 8-percentným viazaním výdavkov v každej organizácii v našej zriaďovateľskej pôsobnosti, čo síce narazilo na ich dosť veľký odpor, ale inak sa to vyriešiť nedalo. Zároveň sme museli nájsť peniaze na škody, ktoré sme na našom majetku utrpeli po povodniach. Z predaja areálu na Popradskej ulici v Košiciach tak napr. pôjde 1,1 milióna eur na odstránenie povodňových škôd," konštatoval O. Bernát.
Autor: Jana Ogurčáková & Marián Kizek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári