áut. Aktuálne ho zamestnávajú aj vlastné sólové projekty, ktorých výsledkom sú zatiaľ dve skladby. Tešiť sa vraj môžeme aj na ďalšie.
Nie je novinkou, že slovenskí beatlesoví králi koncertujú najmä v zahraničí. Keďže si cestovania počas roka užijú viac než dosť, leto sa rozhodli tráviť v rodných Košiciach. "Kapela má dovolenku, prázdniny, aj keď pomaly sa už trhá vrece s koncertmi. Víkendy máme stále vyplnené hraním, väčšinou v Čechách, no cez týždeň sme doma. Môj pôvodný plán bol ísť do Chorvátska, no počul som, že je tam teraz veľmi veľa ľudí, tak som ostal doma. To mi vyhovuje najviac. Dostal som sa do štádia, že už nechcem nikam ísť, byť doma mi padne naozaj dobre," hovorí sympatický hudobník a spevák Miro Džunko.
The Backwards precestovali s beatlesovským repertoárom takmer celý svet. Najčastejšie si mohli slovenských protagonistov skladieb tejto slávnej skupiny užiť v Amerike, v Anglicku, no ich obľúbenosť sa zintenzívnila aj v susednom Česku. "Publikum je najburácajúcejšie v Amerike, no nezaostávajú ani Česi. Dodnes si pamätám koncert v pražskom Hardrock cafe, ktoré bolo totálne napráskané a ľudia nás nechceli pustiť z pódia, neustále sme pridávali. Nabili ma energiou, svietil som ako žiarovka, bolo to asi pred mesiacom a stále ma drží eufória," hovorí spevák, ktorý dodáva, že silný "dopyt" po ich koncertoch začína byť už aj na Slovensku.
"Ľudia si nás žiadajú čoraz viac, no to nezávisí len od nás. Keby sa podarilo, žeby sme koncertovali iba doma, bol by som rád."
Prejav košických chlapcov je natoľko dôveryhodný, že o fanúšikov núdzu nemajú. V hľadisku vidieť zväčša staršiu generáciu, "odchovanú" práve na týchto hitoch, no pribúdajú už aj mladí. V Amerike sa im dokonca vrhajú ženy k nohám. "Žien je dosť," smeje sa. "Je to dobré. Objavili sa aj také, ktoré boli doslova šialené, a keby som mal spomínať to, čo vyvádzali, to by bolo nepublikovateľné. Väčšinou to však boli zahraničné 'fanynky', napríklad Američanky. Stalo sa, že chodili za nami do hotela, vypisovali listy, sms, bolo to divoké. Ale my ako kresťanská kapela nežijeme štýlom sex-drogy-rokenrol. Skôr u nás vládne disciplína, snažíme sa udržať bariéru voči týmto veciam a zbytočne nevyvádzame. Máme svoje rodiny, priateľky, tak sa podľa toho aj správame."
Yellow Submarine, Let it Be, Please Please Me a mnoho ďalších spieva The Backwards už niekoľko rokov. Aj keď je beatlesovský repertoár ich takmer každodennou súčasťou, zatiaľ ich neomrzel. "Pristihujem sa pri tom, že stále viac ma tie skladby bavia. Máme pripravené rôzne programy, ktoré sú odskúšané a ktoré striedame. Nikdy to nie je to isté. Baví ma to vždy a baví ma to aj len tak, unplugged. Dokonca mi Beatles znie aj v aute. Doma však počúvam už všeličo možné, najmä neskoršiu tvorbu Paula McCartneyho, Abbu či Bee Gees," hovorí spevák, ktorý by sa veľmi rád stretol aspoň s jedným z dvoch žijúcich členov tejto najvplyvnejšej kapely rockovej éry 60. rokov. "Zatiaľ sa nám to nepodarilo. Keď sa to má stať, tak sa to stane, no keď nie, tak nie. Stačí nám, že ich vnímame cez ich skvelú hudbu, ktorú vytvorili. V najbližšom kontakte previazanom s Beatles sme boli so sestrou Georgea Harrisona - Luisou. Stretli sme sa v Amerike na festivaloch, kde sme boli headlineri. Videla nás hrať, a potom došla za nami a povedala: 'Keď som vás videla, mala som pocit, že sa môj nebohý brat vrátil s kapelou.' Odvtedy vždy, keď nás vidí, pribehne na pódium a povie, že 'to sú moji chlapci'. Potom povie pár slov do mikrofónu a vždy fanúšikom oznámi, že nás má strašne rada," poctene konštatuje Košičan.
Jeden vlastný album už síce Miro vydal v roku 2002, no odvtedy stále pracuje na ďalších skladbách. Aktuálne do éteru slovenských rádií ponúkol dve najnovšie: Thoughts a Don´t be Late, ktoré vytvoril s kamarátom a textárom Maťom Oroszom (na snímke vpravo). "Sú stále v rovine Beatles štýlu, je to môj podpis a som tak vyprofilovaný. Jedna je pomalá klavírna, druhá rýchlejšia a máme z nich obrovskú radosť. S Maťom sme mali aj spoločný gitarový unplugged koncert nedávno v Košiciach, kde sme ich odprezentovali a mali veľký úspech. Obe sú anglické, pretože keď skladám hudbu v angličtine, som živočíšnejší," tvrdí východniar, ktorý hudobné spojenie s Maťom vníma ako skvelý krok. "Stretli sme sa asi pred rokom a sadli sme si takmer okamžite. Má dobré texty, vkus, odhad aj názor. Sme dobrý tandem. Kým Backwards je čisto vyprofilovaný na Beatles a nemá vlastnú tvorbu, ja s Maťom robíme veci vlastné," prezrádza.
Dvojník Paula McCartneyho je však sklamaný, že ich nové veci nedokážu preniknúť do slovenských rádií. "Nastala veľmi nepriaznivá situácia. Dnes sa nebojím otvorene povedať, sa hrajú dve-tri kapely dookola a nič iné. Dostávame odpovede, že 'nesedí nám to do profilu nášho rádia'. Som rozhorčený, lebo počúvam od ľudí, že neustále musia prelaďovať rádiá, lebo nikde si nevedia vypočuť nič normálne. Rádiá by mali mať pestrú a rôznorodú ponuku. Tu je však malý trh, cestičky príliš úzko vychodené," posťažoval sa talentovaný spevák a skladateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári