Tento rok sa koná pod záštitou ministra kultúry a cestovného ruchu SR Daniela Krajcera, s finančnou podporou MK SR a Mesta Košice.
Štátna filharmónia Košice (ŠFK) tradične organizuje počas svojej sezóny tri festivaly. Popri Košickej hudobnej jari a Festivale súčasného umenia je to vždy na jeseň i Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ktorý je najstarším organovým festivalom na Slovensku. Jubilejný 40. ročník si budete môcť vychutnať od 7. do 30. septembra. Ako vlani aj tentoraz sa nebudú koncerty organizovať len v Košiciach. Na svoje si prídu i milovníci organovej hudby v Spišskej Novej Vsi (9. 9. o 19.00 hod., Evanjelický kostol), Kežmarku (17.9. o 19.00 hod., Drevený artikulárny kostol), Rožňave (21. 8. o 18.00 hod, Katedrála Nanebovstúpenia Panny Márie) a v Poprade (28. 9. o 18.00 hod, Katedrála Sedembolestnej Panny Márie). Predstavia sa na nich špičkoví organoví majstri z Nemecka, Česka, Slovenska, Poľska a Veľkej Británie.
"V rámci Košíc sa tento rok uskutoční päť koncertov," informoval nás riaditeľ ŠFK Július Klein. Otvárací zaznie v utorok 7. septembra o 19.30 hod. v Dóme sv. Alžbety. "Ako hosť sa predstaví dirigent, organista a koncertný čembalista Matthias Eisenberg z Nemecka. Počas štúdia na Hochschule für Musik v Lipsku zvíťazil v prestížnych medzinárodných interpretačných súťažiach. V roku 1986 emigroval do Západného Nemecka. Pôsobil ako chrámový organista vo Frankfurte nad Mohanom a v Hannoveri a koncertne hrával ako organista aj čembalista s renomovanými symfonickými a komornými telesami, hosťoval na prestížnych festivaloch. Jeho koncertné aktivity ho zaviedli okrem európskych krajín aj do Ázie, Severnej aj Južnej Ameriky a do Austrálie. Pravidelná spolupráca ho spája s Tonhalle-Orchester Zürich a Orchestre National de Lyon."
V utorok 14. 9. o 19.30 hod. zahrá v Dóme sv. Alžbety český organista, čembalista, hráč na klavichorde a kladivkovom klavíri Jaroslav Tůma. Je nositeľom prvých cien v súťažiach v organovej improvizácii (Norimberg, 1980, Haarlem, 1986), stal sa laureátem viacerých interpretačných organových súťaží (Linz, 1978, Pražská jar, 1979, Bachova súťaž v Lipsku, 1980 a i.). Koncertoval vo väčšine európskych krajín, v USA, Japonsku, Singapure a Mongolsku. Diskografia J. Tůmu obsahuje vyše 50 titulov, prevažne sólových, okrem toho realizoval početné nahrávky pre rozhlas a televíziu doma i v zahraničí.
V nedeľu 19. 9. o 19.30 hod. bude v Kostole sv. košických mučeníkov (Sídlisko nad jazerom) hlavnou hviezdou večera slovenská organistka Zuzana Ferjenčíková. "Študovala na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, absolvovala aj Summer School for Young Organists v Oundle (UK), medzinárodný majstrovský kurz v Zürichu (2000) a v parížskom chráme Saint Eustache u Jeana Guillou (2001). Od septembra 2006 je organistkou benediktínskeho opátstva Schottenstift vo Viedni. Tu založila a umelecky riadi medzinárodný organový festival Dialogues Mystiques."
V piatok 24. 9. o 20.00 hod. sa v Dóme sv. Alžbety predstaví organista a pedagóg Józef Serafin z Poľska. Je absolventom Hudobnej akadémie v Krakove, študoval aj na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. V priebehu štúdia sa stal laureátom poľskej národnej súťaže starej hudby v Lodži (1964), Národnej organovej súťaže vo Varšave (1967) a Medzinárodnej organovej súťaže v Norimbergu (1972). V súčasnosti je profesorom organovej hry na Hudobnej akadémii Fryderyka Chopina vo Varšave a na Hudobnej akadémii v Krakove. Vyučoval aj na univerzitách v Japonsku a USA, viedol majstrovské kurzy v Soule a bol členom porôt na súťažiach v Norimbergu, Prahe, Manchesteri, Beauvais a Gdansku. Okrem rozhlasu a televízie nahráva aj pre vydavateľstvá Polskie Nagrania, Veriton, EMI, Motette, Aulos a DUX.
Festival uzavrie vo štvrtok 30. 9. o 19.00 hod. v Dome umenia symfonický koncert ŠFK. Pod taktovkou francúzskeho dirigenta Mishu Katza sa predstaví organista z Veľkej Británie Roger Sayer. "Dirigent M. Katz študoval na Čajkovského konzervatóriu v Moskve hru na violončele u legendárneho M. Rostropoviča a dirigovanie u svojho otca L. Katza - významného ruského dirigenta. Od roku 1983 žije vo Francúzsku. Ako komorný a sólový hráč účinkoval na koncertoch a medzinárodných festivaloch, hosťoval na prestížnych pódiách ako Concertgebouw Amsterdam, Alte Oper Frankfurt, moskovské Čajkovského konzervatórium, Salle Pleyel v Paríži, Manoel Theatre na Malte, Wigmore Hall v Londýne, Boľšoj teatr v Moskve, Ateneul Roman v Bukurešti." Roger Sayer je organistom Rochester Cathedral. Hru na organe študoval na Royal College of Music a v St. Paul's Cathedral v Londýne. Pravidelne koncertuje v Európe a v USA. Ide o koncerty v rámci cyklu The Celebrity Series v londýnskej St. Paul´s Cathedral a recitály v Riverside Church v New Yorku. "Hráva nielen samostatné recitály, ale aj symfonické a komorné koncerty a sprevádza aj zbory. Napríklad špičkový profesionálny komorný zbor Tenebrae, London Symphony Chorus," dodal J. Klein.
Súčasťou festivalu je aj výstava obrazov Galérie Andreja Smoláka v Snine pod názvom Melódie priateľstva - 17 okamihov jesene. Sprístupnená bude od 7. do 30. septembra v Dome umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári