Z Lunika IX v stredu vysťahovali všetkých obyvateľov, ktorí tam nemajú trvalý pobyt.
Problémy s najväčším slovenským rómskym sídliskom má košická samospráva vyše dvoch desaťročí. Presne odvtedy, ako sa tam začali sťahovať Rómovia z centra a tí postupne prestali za byty platiť. Okrem nájomného začal rásť dlh aj za spotrebovanú vodu, plyn, elektriku, teplo, odpad... Aby problémov nebolo málo a nerobili ich iba obyvatelia s trvalým pobytom na Luniku IX, každý rok sa komunita rozrastala o prisťahovalcov. Rómov z iných mestských častí, kde popredali svoje byty a nasťahovali sa k príbuzným, tiež o "sociálkárov" z Veľkej Británie či Írska, ktorí pred cestou na ostrovy predali byty a nemali sa teda kam vrátiť. Veľkú časť tzv. neprihlásených tvorili prisťahovalci z osád v Košickom a Prešovskom kraji, ktorí zatúžili po trochu väčšom komforte. A hlavne, na ich dovtedajšie pomery v luxusnom živote zadarmo.
"Práve s tými ako prvými sme sa rozhodli konečne niečo urobiť," povedal nám Tomáš Skínhed z magistrátu, poverený riešením rómskej otázky v meste. "Lebo čím viac obyvyteľov Lunik IX má, tým rýchlejšie rastie jeho dlh. Nikto ho nikdy nesplatí, naopak na dôsledky dopláca slušná väčšina. Ak už, tak prečo by ten dlh mali vytvárať aj ľudia, ktorí sú k trvalému pobytu prihlásení niekde v Kecerovciah, Jarovniciach, Letanovciach, pri Medzeve, Kolačkove či Richnave? Nech ho robia tam. Nám úplne postačia tí košickí neplatiči. Čím ich bude menej, tým ľahšie sa s nimi porátame a aj ten dlh, ktorý sa šplhá k miliónom, bude rásť pomalšie."
T. Skínhed priznal, že inšpiráciu pri riešení vysťahovania prisťahovalcov čerpali z francúzskeho riešenia rómskej otázky. Na ich príklade sa presvedčili, že ak sa chce, tak to ide. "Museli sme konečne začať niečo robiť, lebo ten dlh sa nabaľoval ako snehová guľa. Vedeli sme, že v každom byte býva okrem oficiálne prihlásených ľudí aj niekoľkonásobne viac načierno. Je jasné, že neplatili jedni ani druhí. Ale kým tí prihlásení vyrábajú na inkase dlh okolo 30-tisíc eur mesačne, neprihlásení ho ešte viac zvyšovali. A to sme sa rozhodli raz a navždy ukončiť..."
Realizácia očisty sídliska od ľudí, ktorí tam nemajú čo hľadať, bola v praxi rýchla a hlavne účinná. Do blokov na Luniku IX vpadlo v stredu skoro ráno komando, ktoré prechádzalo byt po byte. Kto tam mal trvalý pobyt, toho nechali. Kto ho nemal, okamžite ho aj s jeho vecami odviedli na ulicu, kde už čakali pristavené autobusy. Po naplnení si to nasmerovali na železničnú stanicu, kde boli pasažieri pod dohľadom polície naložení do pristavených vlakov. Celé sídlisko komando prečesalo za tri hodiny. Keď sa čistky skončili, klesol počet obyvyteľov Lunika IX z vyše 29-tisíc na 11 547. Zvyšok bol odvezený do osád podľa miesta trvalého bydliska.
"Samozrejme, akcia sa nezaobišla bez emócií, plaču, nadávok a vyhrážania ľudskými právami a štrasburským súdom," priznal T. Skínhed. "Zákrok sme však mali právne ošetrený, takže sa žiadnych sankcií neobávame. Naopak, na rade je Demeter a ďalšie nelegálne vzniknuté osady na území mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári