KOŠICE. Židovskú komunitu postihla v 40. rokoch minulého storočia najväčšia tragédia novodobých dejín - holokaust. "Od tej hrôzyplnej udalosti uplynulo 65 rokov a doteraz v meste nestojí dôstojný pamätník, ktorý by pripomínal ich osud. Po väčšine týchto spoluobčanov neostalo vôbec nič," hovorí Ladislav Rovinský, iniciátor verejnej zbierky na výstavbu pamätníka.
Ten navrhujú autori myšlienky umiestniť v priestore pred Domom umenia, keďže táto stavba predtým slúžila ako synagóga.
Zbierku začali presne pred rokom, doteraz vyzbierali približne 3 500 eur.
Iniciátori však teraz žiadajú o pomoc mesto. V pokračovaní zbierky, ktorú povolilo ministerstvo vnútra, totiž bráni, že radnica doteraz neurčila lokalitu vhodnú na výstavbu pamätníka.
"Pre úspešný postup potrebujeme miesto pamätníka určiť do konca septembra," vysvetľuje Rovinský. Vo veci interpelovala primátora na rokovaní mestského parlamentu Ľuba Blaškovičová (nezávislá).
Potrebujú miesto
"Útvar hlavného architekta má vytypované dve lokality: Moyzesovu ulicu pred bývalou synagógou a Puškinovu ulicu pred synagógou," reagovala hovorkyňa košického magistrátu Katarína Jantošovičová.
Na budove Synagógy na Puškinovej ulici sa nachádza pamätná tabuľa pre obete holokaustu. V roku 1992 ju tam osadil vtedajší minister kultúry Ladislav Snopko.
Rovinský tvrdí, že to nestačí. "My ako občania potrebujeme, aby sme si to pripomínali pamätníkom, pretože xenofóbia tu stále je."
V roku 1944 bolo v košickej tehelni a v synagóge sústredených približne 14-tisíc Židov z Košíc a blízkeho okolia. Odtiaľ boli deportovaní v štyroch transportoch do koncentračných táborov. Vrátilo sa ich niekoľko sto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári