Obyvatelia povodia Hornádu chcú protipovodňové opatrenia. Petičný výbor chce konkrétne návrhy predniesť ministrovi pôdohospodárstva.
KOŠICE. Petičná akcia trvala skoro dva mesiace v štyroch samosprávach z povodia Hornádu. Zapojili sa do nej obyvatelia mestských častí Krásna, Vyšné Opátske, Ťahanovce a obce Ždaňa. Svojimi podpismi ju podporilo 1 799 ľudí.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Žiadajú „vládu a príslušné ministerstvo za účelom ochrany života, zdravia a majetku občanov o prijatie a realizáciu okamžitých, nevyhnutných protipovodňových opatrení na toku rieky Hornád a regulačných opatrení na vodohospodárskom diele Ružín."
Chcú za ministrom
Petičný výbor v stredu po uzavretí petície a skompletizovaní podkladov rokoval o ďalšom postupe. „Sekretariát ministerstva pôdohospodárstva sme požiadali o určenie termínu stretnutia s ministrom vo veci odovzdania petície a prerokovania návrhov protipovodňových opatrení," uviedol starosta Krásnej Marek Kažimír (nezávislý).
Navrhujú zmeny predpisov
Petičiari navrhujú napríklad zmenu internej smernice v oblasti ťažby štrkových nánosov a výrubu stromov v koryte Hornádu. Kompetencie v starostlivosti o tok by sa mali podľa petičiarov presunúť na obce aj s finančným zabezpečením. Chcú zmenu v čerpaní peňazí z fondov EÚ tak, aby projekty protipovodňových úprav mohli podávať aj dotknuté obce. Presadzujú i prehodnotenie poradia funkcií diela Ružín tak, aby prioritou bola protipovodňová ochrana obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári