KOŠICE. Pečivo, granko, instantná mliečna kaša, čokoláda či jednorazové plienky. Aj to tvorí sortiment predajne Južanka na Vojvodskej ulici, kde nakupujú sociálne odkázaní ľudia.
Obchod otvorila mestská časť Juh v spolupráci s potravinovou bankou koncom júna tohto roku. Doteraz vydala 58 kariet, ktoré oprávňujú na nákup v obchode.
Približne polovica
"Celkove službu využíva 85 občanov mestskej časti, vrátane maloletých detí, ktoré nemôžu byť žiadateľmi, v zastúpení jedného z rodičov," uvádza starosta Juhu Jaroslav Hlinka (nez).
Vedúca odddelenia sociálnych vecí miestneho úradu, Ľubica Výrostková, pri otvorení predajne uviedla, že bol pripravený zoznam asi 200 ľudí v sociálnej núdzi a to dôchodcov s nízkymi príjmami, sociálne odkázané rodiny a študujúce siroty. Služby predajne tak zatiaľ využíva necelá polovica určených občanov.
Podľa údajov z košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je v mestskej časti v súčasnosti 957 poberateľov dávok v hmotnej núdzi.
Hlinka: Ľudia sa hanbia
Za nezáujmom niektorých ľudí Hlinka vidí rôzne dôvody. "Hanbia sa, sú hrdí, chcú len peniaze, respektíve iný tovar ako alkohol a cigarety."
Južania boli podľa neho dostatočne informovaní, a to osobne na oddelení sociálnych vecí, oznámením na vývesnej úradnej tabuli na miestnom úrade, zaslaním oznámení o výdajni na mieste trvalého pobytu, na internetovej stránke mestskej časti a v informačnom spravodaji Južan.
Starosta nepovažuje počet prihlásených ľudí za neúspech. "Je to nielen prvá košická lastovička, ale dokonca aj slovenská. Môžem jednoznačne konštatovať, že myšlienku pomoci núdznym hodnotím ako úspešnú." Dôkazom toho sú podľa neho osobné a písomné poďakovania Južanov.
V snahe získať ďalších klientov pracujú od júla v projekte dve nové pracovníčky. Tie majú oslovovať a informovať ľudí v dvoch nelegálnych osadách mestskej časti.
Zákazníci sú radi
Do obchodu prichádza pravidelne aj 50-ročný Košičan, ktorý tu nakupuje pre 83-ročnú nevládnu mamu po dvoch mozgových príhodách.
"Mamka dostáva dôchodok cez 220 eur. Za byt platí 135 eur. Ak k tomu prirátam lieky, plienky či prášok na pranie, veľa jej neostane. Na nákup v tomto obchode dostáva mesačne 40 bodov. Takže pre ňu je to veľké prilepšenie."
Na nákupy tu chodí aj 67-ročná pani Anna. "Dúfam, že postupne bude aj tovaru viac, ale sťažovať sa nemôžem, som rada aj za túto pomoc."
Zháňajú investorov
Princíp fungovania obchodu spočíva v tom, že tovar krátko pred skončením trvanlivosti dostáva ako dar od obchodných reťazcov. "Na spoluprácu sa nám nepodarilo presvedčiť veľa sponzorov. Ak majú prebytok a nechcú zbytočne platiť za zneškodenie, tak by to mohli venovať niekomu, kto má nedostatok," apeluje predseda potravinovej banky Marko Urdzik.
Podmienky
Sortiment v obchode je za tretinové ceny. Zákazníci neplatia peniazmi ale bodmi. Na ilustráciu sáčková polievka je za približne 0,35, chlieb za 0,40, granko za 1,50 bodu. To, koľko bodov mesačne dostanú, závisí od veľkosti ich mesačného príjmu. Členský poplatok za mesiac je 1 euro. Ľudia platia preddavok na pol roka, teda 6 eur.
Bodovú kartu vydáva miestny úrad pre dôchodcov s nízkymi príjmami, sociálne odkázaným rodinám a študujúcim sirotám s trvalým pobytom na Juhu. Potrebujú mať potvrdenie od úradu práce a sociálnych vecí, že sú v hmotnej núdzi.
Obchod je otvorený v pondelok a vo štvrtok od 11.00 do 14.00.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári