Korzár logo Korzár Košice
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Niektorí sa prídu vyrozprávať, väčšina aj s nejakým problémom

Ak má nejaký východniar pocit, že s ním štátne orgány vybabrali alebo sa mu stala iná nepríjemná vec, má dve možnosti. Môže sa ísť sťažovať na "lampáreň" alebo sa vyberie do košickej regionálnej Kancelárie prezidenta republiky, ktorá sídli v budove starom

estskej radnice na Hviezdoslavovej ulici. Podľa toho, ako počet sťažností a podnetov rastie, väčšina ľudí si zrejme vybrala druhú možnosť. Kým napríklad v roku 2007 bol ich počet 471, v roku 2008 stúpol na 632 a vlani presiahol číslo 700.

Priestory KP kedysi slúžili ako sobášna sieň a odvtedy tam zostali aj veľké lustre a perzské koberce. Nájdeme tam aj starožitný nábytok prepožičaný Východoslovenským múzeum a pár obrazov z Východoslovenskej galérie. O to, aby sa občanom dostalo zadosťučinenia pri riešení ich problémov, sa starajú dvaja zamestnanci, referentka Viera Sotáková a hlavný radca, resp. šéf regionálnej prezidentskej kancelárie (KP) Oto Sabo. V rámci možností vybavujú podania fyzických a právnických osôb, ktoré majú bydlisko alebo sídlo v Košickom, resp. Prešovskom kraji.

Podania sa týkajú najmä občianskoprávnych, rodinnoprávnych a pracovnoprávnych vecí, mimosúdnych rehabilitácií a reštitúcií, zdravotnej starostlivosti, zdravotného poistenia, sociálneho poistenia, hmotnej núdze a sociálnej pomoci, bytových vecí ako aj ďalšie podania fyzických a právnických osôb, ktoré sú adresované prezidentovi republiky alebo Kancelárii prezidenta SR prostredníctvom regionálneho pracoviska kancelárie, vrátane žiadostí o finančnú podporu.

Šéf regionálnej kancelárie O. Sabo má za tie roky, čo pôsobil v športe, politike a školstve, veľké množstvo známych a aj vďaka nim má na väčšine úradov alebo štátnych inštitúcií dvere otvorené. "Túto prácu mám rád. Možno keby bol na mojom mieste niekto iný bez takých kontaktov, asi by tá úspešnosť bola nižšia. Za tie roky som si predsa len vybudoval okruh známych, mnohí sú aj v úradoch, s ktorými komunikujeme a cítim, že aj viac nám vychádzajú v ústrety. Občania môžu prísť dva dni v týždni, keď máme oficiálne úradné hodiny. Samozrejme, môžu aj inokedy a ak je tu niekto z nás, tak radi pomôžeme."

Ľudia chodia do KP väčšinou s nádejou, že je niečo ako ombudsman a že prezident z titulu svojej funkcie vyrieši ich problémy. "Množstvo z nich ani nevie, aké má hlava štátu právomoci. Nerozlišujeme, či majú radi pána prezidenta alebo či ho volili, keďže Ivan Gašparovič je prezidentom všetkých občanov Slovenska. Väčšinou k nám zájdu už ozaj nešťastní ľudia, tí šťastnejší sem vlastne ani veľmi nemajú dôvod ísť. Občas prídu aj takí, nazvime ich 'zdravo trafení', ktorí sa prídu len tak porozprávať. Väčšina z nich povie svoj názor, čo sa im na Slovensku páči alebo nie a potom spokojne odídu domov. Ak sa chcú rozprávať o politike, zastavím ich, lebo naša kancelária nemá suplovať nejakú politickú debatnú reláciu. Vždy potom dotyčnému pánovi alebo dáme poviem, že musí rozprávať k svojmu konkrétnemu problému."

Metódy riešenia problémov sú rôzne. Občas pomôže zdvihnutý telefón, no väčšinou sa píšu inštitúciám listy, občas zaberá aj osobný kontakt s kompetentnými osobami. "Je pravda, že viaceré inštitúcie majú problémy bežných ľudí jednoducho 'v paži'. Čo je najhoršie, väčšinou to má na svedomí konkrétny úradník, ktorý toho človeka ani len nevypočuje, resp. založí jeho spis a dlho sa potom s ním nič nedeje. Väčšinou sa sťažujú alebo k nám prichádzajú po pomoc bežní ľudia, ktorí sa tak nevyznajú v rôznych zákonoch a predpisoch a nevedia, aké sú ich práva a povinnosti."

To, že by potom v prípade kladného vyriešenia problému pribudla na stôl fľaša, bonboniéra alebo nebodaj iná "pozornosť podniku", sa nestáva. „Sú to väčšinou najchudobnejší ľudia, ktorí nemajú nielenže na bonboniéru, ale tí mimokošickí majú niekedy problém sa k nám dostať, lebo nemajú ani na cestovné. Všetko sú to nešťastní ľudia. Bilancia je taká, že zhruba polovicu prípadov dokážeme vyriešiť k ich spokojnosti, tú ďalšiu nevieme, lebo buď na to nemáme kompetencie, sťažovatelia nie sú v práve alebo sú tam iné dôvody. Väčšinou však ľudia ocenia, čo sa pre nich snažíme urobiť a prídu sa nám poďakovať aj vtedy, keď rozhodnutie nedopadlo v ich prospech. Mnohým, žiaľ, musíme napísať, že nie je v našej právomoci zmeniť rozhodnutia iných, vecne príslušných orgánov."

O. Sabo si spomína aj na takých ľudí, ktorí chceli ich pomoc, a keď sa do toho pustili, zrazu kontaktovali regionálne pracovisko, že vlastne nič nechcú. A tak prešli na iný systém, kde zaevidujú každého, kto príde, aj s jeho konkrétnym problémom. Dotyčný musí minimálne jednou vetou napísať účel návštevy a čo žiada od KP. Väčšinou sú ľudia vďační za akúkoľvek pomoc, opačné prípady sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Takým bol aj istý košický sťažovateľ, ktorému sa nepozdávalo, že autá parkujú pred reštauráciou Baránok, zaberajú tým pol chodníka a nedá sa tam prejsť peši.

"Oslovil som dopravný inšpektorát, mesto, políciu a ďalších kompetentných," spomína O. Sabo. "Tí urobili vlastné šetrenia a odpovedali mi, že autá tam môžu parkovať, lebo nie je porušený žiaden zákon a ani iný právny predpis. Tak som dotyčnému napísal, že mu, neviem v tejto veci pomôcť. To ho značne rozčúlilo a začal rozprávať, že za tým všetkým sú policajti a konkrétne vtedajší zástupca košického policajného riaditeľa, lebo on tam vraj chodí na obed. Na to som mu zavolal, že polícia aj tak nemá kompetencie tam čokoľvek robiť, lebo je to záležitosťou mesta, akým spôsobom sa tam parkuje. A keďže tam mesto povolilo parkovacie miesta, začal tento problém medializovať. Zároveň sa mi začal vyhrážať, že som v spojení s políciou a chcem to ututlať, lebo aj ja tam chodím na obedy a ďalšie podobné nezmysly. Pritom ja okolo Baránka chodím maximálne autom, keď niekam idem mimo Košíc. Našťastie za šesť rokov to bol jediný môj nepríjemný zážitok s nejakým sťažovateľom."

O. Sabo si pochvaľuje veľmi dobrú spoluprácu s primátormi a starostami v Prešovskom a Košickom kraji. Vyzdvihol najmä Františka Knapíka alebo krompašskú primátorku Ivetu Rušinovú. Rovnako dobre sa mu pri riešení problémov spolupracuje aj s riaditeľom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Jurajom Briškárom, u ktorého sa mu ešte nestalo, aby nejaký podnet nechal len tak bez povšimnutia. Ak chcú ľudia pomoc s pridelením sociálneho bytu, ich žiadosti KP posúva na magistrát. O. Sabo v tej veci môže urobiť len jedno. Zavolať primátorovi a oboznámiť ho s problémom a požiadať ho, nech na to osobne dohliadne. Vždy vyšiel v ústrety.

"Dosť nám pomáhajú aj ďalší štátni úradníci. Nedávno sme tu mali prípad vo veci nevyplatených alimentov. Išlo o to, že sudkyňa, čo sa tým mala zaoberať, mala vždy niečo iné na pláne, resp. bola chorá a matka už bola zúfalá, lebo súd veľmi dlho nepojednával. Napísal som list predsedovi Okresného súdu Košice I Andrejovi Mitterpakovi, aby dohliadol na tú vec a potom sa už prípad urýchlene vyriešil. Rovnako tak pred tromi mesiacmi, keď tentoraz iný chlapík neplatil manželke výživné na dve deti. Pritom nešlo ani o vysokú sumu, bolo to 60 eur na dve deti, no aj to bol preňho problém. Neplatil asi rok, tak prišli za ním policajti aj s exekútorom a rovno mu povedali, že si zoberú z jeho bytu veci s najväčšou hodnotou ako obraz a televízor, aby mohol vyplatiť dlh. Mali ste vidieť, ešte v ten deň poslal matke svojich detí výživné za celý rok, čo neplatil."

KP riešila v minulosti viacero prípadov podvodov pri kúpe alebo predaji bytov a domov, ale aj deložácií, ktoré boli za hranicou zákona. "Za taký prípad považujem jednu ženu s troma deťmi, ktorá k nám prišla v jeden štvrtok, že v piatok ju majú kvôli dlhu vo výške 70 000 vtedajších korún deložovať z trojizbového bytu. Pozrel som si všetky materiály, hneď som zistil, že ide o podfuk, ak nie o niečo horšie zo strany toho veriteľa. Exekútor jej chcel kvôli dlhu zobrať celý trojizbový byt a dať jej 300 000 Sk. To bolo presne v čase, keď realitný trh bol na vrchole a za ten byt by obratom ruky dostali aspoň 2,5 milióna."

O. Sabo na tom celý deň pracoval a obvolával všetkých kompetentných ľudí, radil sa aj so šéfom exekútorskej komory. "Ukázalo sa, že išlo o precízne zorganizovaný podvod, v ktorom sa viezli viacerí ľudia aj s manželom tej poškodenej ženy, ktorí si potom po predaji mali rozdeliť peniaze za byt. Keď som sa do toho obul, informoval o prípade súd a médiá, na druhý deň sa už exekúcia nekonala. Viem, že na druhý deň už pred bytom stáli zámočníci aj s tým exekútorom a majiteľom realitky, ale podarilo sa mi cez súd vybaviť predbežné opatrenie a exekúcia sa nekonala. Myslím, že na ten dlh dostala potom splátkový kalendár, aby ho mohla splatiť. Odvtedy už bola párkrát u mňa v kancelárii a stále mi hovorí, že sa za mňa modlí. Nezarábala síce veľa, ale keďže už jej prípad nepokračoval, snáď sa to dobre skončilo."

Pri našej návšteve v kancelárii sme sa dozvedeli, že jej O. Sabo vie vybaviť aj stretnutie priamo s Ivanom Gašparovičom. "Pán prezident občas zavíta aj do našej kancelárie, takže tá možnosť tu je. Viem však zabezpečiť, že ak sa s ním niekto potrebuje stretnúť a ide o naozaj závažnú vec, zavolám riaditeľovi sekretariátu prezidenta Marošovi Parkányimu a on už dokáže nájsť voľný termín. Musí však ísť o naozaj pádny dôvod na stretnutie."

Prezidentská kancelária eviduje aj viaceré prosby o finančné príspevky, no tie sú vyslyšané len v ozaj výnimočných prípadoch. "Existuje aj taká možnosť, ale dopredu chcem upozorniť špekulantov, že majú smolu. Ide o veľmi malé sumy a tým, ktorí ich najviac potrebujú. Väčšinou sa dávajú ku koncu roka, z prostriedkov kancelárie, ktoré sa nevyčerpali. Idú vždy na konkrétne účely, všetky prípady osobne preverím a až potom tí ľudia dostanú peniaze."

Kontakty na KP

Kancelária prezidenta SR
Regionálne pracovisko KP SR Košice
Hviezdoslavova 7/a
Košice 040 01
Telefón: 055 / 622 96 17
Stránkové dni:
utorok 8.30 - 12.00; 14.00 - 15.30
streda 8.30 - 12.00; 14.00 - 15.30
Prezident: doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc.

jsvNajčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 4 998
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 773
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 717
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 411
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 547
 6. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 303
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 200
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 119
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 970
 10. Mecom ide na zelenú 1 947

Blogy SME

 1. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Miro Jankes: Januárový výber
 7. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 559
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 412
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 326
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 919
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 167
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 133
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 103
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 847
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin.

NATO sa v dohľadnej budúcnosti o Ukrajinu nerozšíri.


19 h
Zdravotníci v nemocnici vo francúzskom meste Štrasburg.

PCR testy odhalili takmer 930-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 698 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Blogy SME

 1. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 2. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 3. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 4. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 5. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 6. Miro Jankes: Januárový výber
 7. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 559
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 6 412
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 326
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 919
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 167
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 133
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 103
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 847
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
 8. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu