Z jej prvých dvoch ročníkov turné Jazz ide do školy vzišlo niekoľko desiatok nových prívržencov džezu. Spolu s gitaristom Borisom Čellárom ozvláštnili tohoročné koncerty o hosťa či špeciálne techniky.
KOŠICE. Sedem slovenských miest navštívi Lucia, Boris s hudobníkmi Róbertom Raganom, Peťom Solárikom a hosťom zo Slovinska Gregorom Ftičarom, aby školákov, ale aj dospelých, uviedli do sveta džezovej muziky. Študentov učia základom džezu, predstavujú hudobné nástroje, techniky, všetko súčasnou a originálnou formou.
Hosťovať bude bubeník Dávid Hodek
"Snažíme sa to dať do modernej podoby, ukazujeme, ako na bubny hrá rockový bubeník a ako džezový. Vysvetľujem, ako sa aranžuje hudba, hovorím, čo je to scatch, swing, súčasťou je tiež krátky koncertík. Objasňujem, na čom je založená komunikácia s hudobníkmi, ukazujem prácu s elektronickým zariadením, kam si nahrávam hlasy do slučky a potom na to improvizujem. Predvedieme tiež spojenie hip-hopu, groove a džezu, Boris robieva beat box - spájame súčasné trendy s džezovou klasikou. Súčasťou budú aj videoukážky súčasných popových hviezd, ktoré prerobili pôvodnú džezovú skladbu na popovú," hovorí o projekte tvorivá Lucia, ktorá si tento rok prizvala do vystúpení aj hosťa - mladého bubeníka Dávida Hodeka.
Zaujme aj nepozorných
Prvé dva ročníky školy nadchli, mnohé z nich majú po Luciinom turné nováčikov a nadšencov tejto muziky.
"Máme skvelé ohlasy. V Košiciach to bude už tretíkrát, v Prešove druhý. Z Košíc mám dokonca príjemnú príhodu - minulý rok som prichádzala na pódium zozadu spomedzi divákov. Niektorí študenti si nevšimli, že už rozprávam a že som tam, bavili sa, hrali karty v telefóne. Tak som k nim zozadu prišla a spýtala som sa ich: 'No čo, chlapci, hráte? Aj my budeme o chvíľu vyhrávať.' Tak sa troška zahanbili. Potom, keď prišli ukážky elektronických mašiniek, sledovali s otvorenými ústami," dodáva speváčka, ktorá sa na východ veľmi teší.
Môžete vyhrať gitaru
Koncert nebude len zábavný a poučný. Na jedného zo študentov čaká v každom meste skvelá výhra.
"Keď žiaci vyplnia anketové letáky s otázkami, ktoré im rozdáme pred koncertom, na konci z nich vyžrebujeme víťaza krásnej gitary," dodáva L. Lužinská, ktorá túto formu výučby nevníma ako mentorskú.
"Snažím sa to robiť ako predstavenie, ukazujem vývoj hudby tak, ako som sa k nej dostala ja. Neformálne a normálne," konštatuje.
Speváčka má toho vo svojom kalendári veľa, no všetko s prehľadom stíha. Okrem nakrúcania seriálu Panelák pracuje na vlastnom autorskom cédečku a v lete tiež stihla dovolenku v Thajsku, kde poctivo cvičila jogu.
Dokonale zrelaxovaná tak vyráža do škôl, aby naplno predstavila muziku, ktorú miluje. S turné Jazz ide do školy sa ukáže aj na východe Slovenska a to už v pondelok (20. 9.) v košickom GeS klube a v utorok (21. 9.) v prešovskom kine Scala, kde je ešte pár voľných miest pre záujemcov, stačí sa prihlásiť cez webovú stránku projektu jazz.sk. Koncerty sa začínajú o 11.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári