VEĽKÁ LODINA. Ako pre TASR uviedol predseda okrskovej komisie pre referendum Ľuboš Ancin, ďalších päť voličov sem prišlo s hlasovacími preukazmi.
"Zdá sa, že referendum našich občanov príliš neoslovilo. Počas parlamentných či komunálnych volieb mávame vyššiu účasť," povedal Ancin, pričom pripustil, že väčšina obyvateľov sa v referendovej miestnosti zastaví večer, cestou do kostola. Tento názor potvrdili aj niektorí obyvatelia rómskej osady vo Veľkej Lodine.
"Ešte neviem, či pôjdem na referendum. Možno večer," povedala jedna z nich Erika Hádiová. Dodala, že volieb sa zúčastňuje pravidelne, ale teraz nevie, o čom vlastne referendum rozhoduje. "Sú to vyhodené peniaze. My tu po záplavách potrebujeme každú korunu a nie aby sa peniaze vyhadzovali na referendum," doplnil ju Andrej Balog, ktorý tiež žije v jednom z domov v osade.
Takmer všetky domy obyvateľov tejto časti obce boli počas júnových záplav veľmi poškodené. "Dostali sme peniaze z úradu vlády, z Červeného kríža. Keď prišli peniaze z katolíckej charity, farár nám povedal, že dostanú len tí, čo chodia do kostola," dodal.
Správca farnosti vo Veľkej Lodine považuje tieto tvrdenia za nezmysel a lož. Povedal, že po zlých skúsenostiach s novinármi si neželá zverejniť svoje meno. "Z ústredia katolíckej charity sme dostali 23.000 eur. Sú to peniaze, ktoré veriaci na celom Slovensku vyzbierali v kostoloch. My sme do tejto sumy v našej farnosti vyzbierali 270 eur. Nie je pravda, že som podmieňoval prerozdelenie pomoci návštevou kostola. Len som všetkých požiadal, aby sa pomodlili za tých neznámych, ktorí sa na pomoc zložili," dodal.
Niektorí z Rómov si však myslia, že referendum je kvôli tomu, aby ľudia mohli vyjadriť spokojnosť s vládou.
Podľa členov okrskovej komisie pre referendum sa občania obce o referende dozvedali najmä z médií a obecného rozhlasu. Je preto možné, že niektorí z nich nepochopili, k čomu sa vlastne majú vyjadriť a ako.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári