Areál košického dopravného podniku (DPMK) sa včera dopoludnia zapĺňal Košičanmi, ktorí si nechceli nechať ujsť bohatý program Dňa otvorených dverí DPMK.
KOŠICE. Mladí i skôr narodení obyvatelia mesta si mohli prezrieť vystavené vozidlá DPMK, vozovňu, ale i ďalšie zaujímavosti. Pozornosť pútal prvý košický midibus, ktorý by mal onedlho začať premávať na trase linky č. 22. Jedným z najväčších lákadiel však boli dva električkové vozne typu T3 pomaľované v štýle graffiti. Od piatka im dávali tento nový šat košickí umelci pod vedením Viktora Fehéra, v sobotu dokonca maľovali vozne až do polnoci. Robili to v rámci projektu Street Art Communication 2010 "Human traffic" -Graffiti proti vandalizmu v MHD.
Chcú mestu vrátiť farby
"Naším cieľom je, aby si na maľovanú električku ľudia skutočne ukazovali prstom, aby s ľuďmi komunikovala a dúfame, že sa ňou bude chcieť odviezť aj viac cestujúcich," uviedol Attila Török z oddelenia marketingu a komunikácie neziskovej organizácie Košice 2013. Podľa V. Fehéra, streetart sú ironické narážky, politické odkazy, nesúhlas, ale takisto aj poetické obrazy, farby a vizuálne odkazy, dotvárajúce mestské prostredie.
"Našou snahou je pretvárať staré zničené priestory, objekty, areály, vytvoriť tak sieť unikátnych obrazov a vrátiť život a farby na miesta, z ktorých sa vytratili."
Košičania sa mohli včera otvorene porozprávať s vedením DPMK, zajazdiť si v historickej električke Cassovia či absolvovať jazdy v riadnej električke pod dohľadom skúseného inštruktora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári