Okrem toho ich spájajú kontroverzné reakcie obyvateľov. Renomovaní architekti sa zhodli: Najhorším je Hilton!
KOŠICE. Antiarchitektúra, monštrá, nevkus. Aj tieto slová skloňujú Košičania pri pohľade na novostavby v meste.
„To, čo vyrastá k Košiciach, sú hrozné škatule bez estetických prvkov, s katastrofálnym dizajnom. Košice vyzerajú ako mesto s plechovými hangármi a nie mesto európskeho významu," hovorí jeden z názorov Košičanov.
Kritiku na novostavby v meste vníma aj šéf útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Martin Drahovský. Tvrdí, že vplyv ÚHA je obmedzený.
Drahovský: Niekedy nemôžeme zasiahnuť
„Snažíme sa, aby stavby korešpondovali so súčasným dizajnom a aby čo najviac rešpektovali prostredie, no nie je to jednoduché. Bohužiaľ, nie na všetky veci má ÚHA dosah a mnoho vecí je aj autorského charakteru. Alebo sa k nám dostávajú neskoro a v takom štádiu, keď už zasiahnuť nie je jednoduché," hovorí Drahovský.
Problémom podľa neho je, že vyjadrenia ÚHA nie sú priamo zakotvené v územnoplánovacej dokumentácii. „Stavebný úrad ich vyhodnocuje ako irelevantné a nezakotvuje ich do stavebných povolení alebo územných rozhodnutí," zdôrazňuje Drahovský.
Hilton
Najkontroverznejšie reakcie vyvoláva prestavba hotela Hilton. "Prestavba mala veľké šance riešiť celú obytnú časť trochu ináč a zakomponovať viac do mesta. U občanov vyvoláva veľkú otázku farebnosť. Tá bola pripomienkovaná aj nami, no odpoveďou bolo, že ide o identitu korporácie Hilton," hovorí hlavný architekt, podľa ktorého svetlejšia fasáda by túto stavbu viac vyzdvihla.
Na architektúre sa mi páči, že odráža úroveň spoločnosti, ktorá ju vytvára, odráža naše schopnosti v Košiciach. Z tohto pohľadu sa tu stavajú aj pekné domy, oproti Bratislave je pomer postavených a vkusných priaznivý. V hlavnom meste bol vývoj príliš hektický, u nás možno príliš pomalý," myslí si zástupca hlavného architekta Martin Jerguš.
Za príjemné nové budovy považuje knižnicu Technickej univerzity, hotel Yasmin, Cassovar, súkromnú polikliniku na KVP a dva obchodné domy (Optima a Asko).
Za najhoršiu budovu, ktorá mestu pribudla, označil rovnako ako jeho šéf budovu hotela Hilton. „Je to zlé, prestavba bývalého Slovana je nevyužitá šanca. Zvnútra je síce pekná, no zvonku zvýraznila negatíva, a to tým, že sa zmenila proporcia, rozšírila sa podnož stavby a časť cenného územia sa zabrala nadzemnou parkovacou garážou."
Architekt Peter Pásztor považuje vzhľad Hiltonu za čosi hrozné, až na úrovni vraždy. " A druhé najhoršie bude Aupark, sú to strašné veci, ktoré sa nikdy nemali stať. Ani bývalý Slovan nerešpektoval mesto, bol ako ufo, ktoré tu priletelo, nemal nič spoločné s mestom a Hilton to všetko negatívne ešte zvýraznil. Je to smutný príklad architektúry."
Diskutovanou je aj novostavba na Mlynskej ulici, v tesnej blízkosti Jakabovho paláca. Podľa niektorých hlasov ničí výhľad na neogotický palác.
K modernej budove má výhrady aj Drahovský. Prekáža mu materiálové riešenie rímsy a nadstavba v strešnej rovine. Naopak, budova sa páči jeho zástupcovi Martinovi Jergušovi.
Dostavba Galérie
Často kritizovanou je prístavba OC Galérie na Terase. Podľa niektorých vrchol nevkusu, ktorý nespĺňa základné kritériá dizajnu. Výhrady k nej má aj Drahovský.
„Mala mať určitú terasovitú zástavbu, vnútorne väčšie átrium, no objekt sa skryl za svoj fasádny plášť. Pôvodní architekti sa to snažili riešiť, ale developer zadal projekt inej architektonickej kancelárii."
Inak by chcel budovu vidieť aj starosta Západu Pavol Mutafov (Smer). „Myslím si, že to nie je najšťastnejšie riešenie. Vedel by som si predstaviť iný projekt, možno ľahšiu konštrukciu, viac skla."
Podľa Drahovského by bolo riešením posilniť kompetencie ÚHA a to úpravou zákona. „Mali by sme mať silnejšie slovo v územnom plánovaní aj vo výzore stavieb. Ak nechceme aby sa tu stavali nepekné budovy, treba nájsť autoritu, ktorá ich bude eliminovať."
Čo na to pamiatkári
Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) nemá v tejto oblasti silné slovo. "Náš názor na novostavby nie je smerodajný, nie sme konečným povoľujúcim orgánom. Tým je stavebný úrad. My určujeme nanajvýš základné regulatívy k novostavbám. Tie adresujme vlastníkom nehnuteľností. Mohli by ste žasnúť, aký je rozdiel medzi našimi odporúčaniami a tým, čo sa v skutočnosti zrealizuje," vyjadril sa architekt R. Mokriš z KPÚ.
Ako príklad uvádza stavbu oproti Jakabovmu palácu. V stanovisku KPÚ k zámeru stavby z roku 2005 sa nachádza napríklad podmienka potlačiť krídlo v úrovni rímsy tak, aby nepresahovalo historickú uličnú čiaru. Túto podmienku však vlastníci nerešpektovali. Podobne to bolo s Hiltonom, vydali niekoľko záväzných stanovísk, ktoré neboli rešpektované.
jog
Stavebný úrad: Nezáväzne
Stavebný úrad zdôrazňuje, že ÚHA nie je účastníkom stavebných konaní, ani dotknutým orgánom, preto jeho stanoviská nie sú záväzné. "Stavebný úrad je viazaný stavebným zákonom, súvisiacimi predpismi a záväznou časťou územného plánu, pričom od ÚHA ako poradného orgánu potrebujeme iba stanovisko, či stavebný zámer je alebo nie je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou," vysvetľuje vedúca staromestského pracoviska stavebného úradu Košíc Iveta Kramárová.
Ostatné hodnotenia alebo odporúčania ÚHA, napríklad k estetike, ak idú nad rámec požiadaviek vyplývajúcich z územného plánu, môže stavebník akceptovať, ale nemožno ich vynútiť a uložiť v rozhodnutí stavebného úradu.
jav
Prístavba OC Galéria. Niektorým pripomína modrú škatuľu, prekáža aj hlavnému architektovi. FOTO: veja
Moderná budova susedí s Jakabovým palácom. Pamiatkari mali výhrady. Ostali nevypočutí. FOTO: veja
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári