V praxi to bude znamenať, že nasledujúce štyri roky pôjde na odmeny poslancov zhruba o 23-tisíc eur viac.
KOŠICE. Poslanci v rovnaký deň ako zamietli zníženie počtu poslancov ubrali kvôli kráteniu podielových daní mestom dve tretiny z porovnateľnej sumy (teda asi z 23-tisíc eur) na výstavbu parkovísk a opravy chodníkov. Parkoviská sa síce budú stavať, no zhruba v polovičnom rozsahu, na chodníky už do konca roka nepôjde vôbec nič.
J. Čurlej: Menej poslancov, viac peňazí pre obyvateľov
Predkladateľ návrhu na zmenšenie poslaneckého zboru Jozef Čurlej (KDH) ho odôvodnil tým, že už aj tak značne zadlžená Furča musí živiť maximálny možný počet poslancov zo zákona (23), hoci ten umožňuje ich počet aj na 19. Pripomenul, že tri pätiny poslancov za celé volebné obdobie ani raz nevystúpili v pléne.
"Už aj tak väčšina finančných prostriedkov nejde pre obyvateľov, ale na spotrebu úradu. Ak znížime počet poslancov, bude to aspoň aká-taká úspora a zostane nám viac pre obyvateľov," skonštatoval.
Zastupujúci starosta Jozef Andrejčák (Smer) svoje nehlasovanie za nižší počet poslancov zdôvodnil tým, že mu chýbala dohoda naprieč všetkými poslaneckými klubmi.
"Najprv mala prebehnúť diskusia a dohoda, čo sa týka počtu poslancov, volebných obvodov a mandátov pre ten-ktorý obvod. Snahy o zníženie počtu poslancov bez určenia volebných obvodov, ktorých sa má zníženie dotknúť, považujem za populistické a nekvalitné snahy súvisiace s blížiacimi sa komunálnymi voľbami."
L. Gaura súhlasí, ale nie teraz
Jediný smerácky poslanec, ktorý pripustil, že "na európske pomery je počet poslancov u nás príliš vysoký", bol Peter Derevjaník.
Šéf klubu poslancov Smeru Ladislav Gaura nám síce povedal, že nemá zásadné výhrady voči zníženiu, ale nie teraz. "Taký návrh mal prísť skôr. Neviem presne, kedy skôr, ale viem, že teraz už je to neskoro. Tu sa už pripravujú ľudia na to, aby si obšliapali svoje obvody a strany si urobili výber vlastných kandidátov. Toto nie je o nejakom uskromňovaní, ale o demokracii. Devätnásť poslancov nemusí znamenať len úsporu prostriedkov, treba sa pozrieť aj na to, či by tá kvalita vecí verejných bola rovnaká. To, ak nejaký poslanec nevystúpi na zastupiteľstve, neznamená, že nemá žiadne podnetné návrhy. Aj na rade starostu vystupujú mnohí, ktorých väčšinou nepočuť. A navyše, čo keď by v budúcich voľbách neboli zvolení tí, ktorí vystupovali najviac?" zamyslel sa.
J. Sekáč: Uskromňovať sa musíme aj my
Poslanec SDKÚ Ján Sekáč považuje takýto spôsob premýšľania smeráckych poslancov za dosť uletený. "Väčšina rozpočtu našej mestskej časti ide na platy, odmeny a odvody. My sme chceli obyvateľom ukázať príklad, že keď už sa musia uskromňovať oni, vieme aj my. Žiaľ, poslanci Smeru náš návrh neodsúhlasili, ich pohnútky sú pre mňa zahmlené. Keby im naozaj išlo o dobro mestskej časti, určite ho podporia," dodal.
Ján Sekáč. Poslancovi "dzurindovcov" sa nepáči, že sa jeho ľavicoví kolegovia nechcú uskromniť. Foto: Judita Čermáková
Poznámka: Zbytoční furčianski poslanci
Tak sa napokon nič nezmenilo! V zastupiteľstve najzadlženejšej mestskej časti v Košiciach bude jej 30-tisíc obyvateľov zastupovať naďalej 23 poslancov. Našli sa síce takí, ktorí hlasovali za 19, ale väčšinová koalícia Smer-HZDS to zmietla zo stola s odôvodnením, že teraz je na zmenu počtu poslancov už neskoro, lebo niektorí z nich už začali s kampaňou...
Optimisti by povedali, že rozhodnutie zastupiteľov vlastne posilnilo priamu demokraciu. Napokon Furčania ešte aj tak budú mať o dvoch poslancov menej ako Londýn. Síce vo "veľkobritánskej" metropole žije zhruba 7 miliónov obyvateľov, ale to je len taký zanedbateľný rozdiel, ktorý len dokazuje, akí sú tí Angličania chudáci a prečo je kolískou demokracie tzv. karpatského typu Slovensko a nie oni.
Pesimisti by však mohli tvrdiť, že súčasní poslanci na Furči sa predsa len mohli uskromniť, keďže ich počet bude o dvoch viac, než koľko teraz sedí poslancov v zastupiteľstvách amerického Denveru (500-tisíc obyvateľov) a San Diega (1,2 milióna obyvateľov). Dokopy... Ale čo tam po tom, hlavná vec, že až 22 furčianskych poslancov bude každý mesiac poberať okolo 120 eur a jeden z nich ako zástupca starostu 1 200 eur.
A tak to má byť, lebo starosta by nemohol sám riadiť skromných 28 (!) zamestnancov miestneho úradu. a preto potrebuje aj zástupcu, ktorý bude mať polovičný plat z jeho a zároveň desaťkrát toľko ako bežný poslanec. Zastupiteľstvá na Furči majú väčšinou ten istý program, lebo o nejakých stavebných alebo investičných aktivitách sa po ultrafiasku s Lumtzerovo-Merjavými bytmi ani nehovorí. Je to aj pochopiteľné, keďže skoro na nič nie sú peniaze. Defraudáciu peňazí na postavenie nájomných bytov "Na hore" bude totiž mestská časť splácať ešte 22 rokov...
Zákon je síce nastavený, že na Furči má byť od 19 do 23 poslancov, no podľa nás by sa na ňu v čase jej nútenej správy hodil skôr špeciálny zákon, ktorý by všetky kompetencie preniesol na mesto, lebo Furča sama osebe v súčasnej finančnej situácii aj v tak v podstate nemôže urobiť takmer nič. Rovnako tak aj 23 zbytočných poslancov, ktorí keď aj raz za čas majú možnosť schváliť niečo užitočné a znížiť svoj počet, zachová sa väčšinová koalícia Smeru a HZDS ako zbabelci. V mene Furčanov im k tomu srdečne blahoželáme a veríme, že tých 20 percent obyvateľov, čo ešte chodia voliť, na to pri urnách bude myslieť...
Marián Kizek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári