Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

K mestskému bytu sa podozrivo dostala rodina úradníčky magistrátu

K mestskému bytu po zomrelom sa neštandardným spôsobom dostal otec právničky z košického magistrátu.

Jilemnického 1 v Starom Meste. Mestský byt chceli viacerí susedia. Namiesto dražby sa podivuhodne dostal do nájmu rodiny úradníčky.Jilemnického 1 v Starom Meste. Mestský byt chceli viacerí susedia. Namiesto dražby sa podivuhodne dostal do nájmu rodiny úradníčky. (Zdroj: Judita Čermáková)

K mestskému bytu po zomrelom nájomcovi sa neštandardným spôsobom dostal sused, otec právničky z majetkového oddelenia košického magistrátu. Môže za to zvláštny postup BPMK a jeho zbabraná žaloba. Vďaka tomu má otec úradníčky šancu kúpiť byt za 7 eur na meter štvorcový.

KOŠICE. Bytový podnik mesta Košice (BPMK) prehral nedávno súd s otcom úradníčky magistrátu. BPMK ho žaloval, aby vrátil kľúče a vypratal 1-izbový mestský byt na prízemí na Jilemnického 1 v Starom Meste po nájomcovi, ktorý zomrel v roku 2007.

Ladislav Granec, otec právničky Anny Maščákovej z majetkového oddelenia magistrátu, býva na Jilemnického 1, ale na 2. poschodí v 3-izbovom byte.

Tvrdí však, že podľa Občianskeho zákonníka naňho prešiel aj nájom mestského bytu na prízemí po zomrelom susedovi. Argumentuje, že jeho manželka sa o suseda starala, po nájomcovej smrti platili za ten byt s vedomím BPMK nájomné a bývali tam, pričom vlastný byt na 2. poschodí mu už nepatrí, je darovaný a prepísaný vnukovi.

Susedia z domu, napríklad Ladislav Greč či František Mrva, však tvrdia, že niektoré Grancove vyjadrenia sú nepravdivé. Lenže BPMK susedov ako svedkov nenavrhol a súd nepredvolal.

Nájomcom sa stal fikciou...

Sudkyňa Okresného súdu Košice I Sandra Veľká zamietla žalobu BPMK s odôvodnením, že bola podaná neskoro, navyše s nesprávnym návrhom - na vypratanie, a mali dať iný - o určenie, že k prechodu nájmu nedošlo.

Podľa súdu sa otec úradníčky stal nájomcom vznikom zákonnej fikcie prechodu nájmu, lebo BPMK v lehote nenapadol, že Granec, ktorý sa považoval za nájomcu, sa ním nestal.

Dokonca BPMK sa ani neodvolal. Teraz Granec už ako nájomca chce 1-izbový byt odkúpiť za 185 eur, necelých 7 eur (200 Sk) na štvorcový meter. To je cena podľa uznesenia mestského zastupiteľstva z roku 1994 pre nájomcov obecných bytov.

Dali im kľúče

Exnájomca mestského bytu, starký Michal Dávid, zomrel v apríli 2007. Nemal nikoho, pohreb platila mestská časť. Kľúče od prázdneho bytu vtedy zaujímavým spôsobom získala susedka Hildegard Grancová, matka úradníčky magistrátu.

Podľa BPMK v októbri 2007, teda až pol roka po smrti Dávida, požiadala Grancová bytový podnik o kľúče s odôvodnením, že sa o suseda starala a v byte ešte má svoje veci, ktoré si chce vziať. Aj na základe pokynov bývalého vedenia BPMK jej kľúče dali s tým, aby byt po vyprataní odovzdala.

Lenže Grancová si už kľúče nechala a podľa manžela ich BPMK späť nepýtal. Dokonca rodina úradníčky začala za voľný byt uhrádzať nájomné, a to aj bez nájomnej zmluvy či zálohového predpisu. Grancová platila od októbra 2007 do leta 2008, kým nezomrela. Granec na súde tvrdil, že manželka celý ten čas byt i užívala.

Vraj žiadala aj nájomnú zmluvu, no BPMK nereagoval, tak dala žalobu o určenie prechodu nájmu, ale stiahla ju. Od jesene 2008 pokračoval v platení nájomného za prázdny byt Granec. Súdu uviedol, že odvtedy v tom byte býva on.

Podľa susedov Mrvu a Greča však od smrti nájomcu Grancovci v mestskom byte nikdy nebývali a stále je prázdny. Aj v čase našej návštevy bol Granec v byte na 2. poschodí a nie v mestskom na prízemí.

BPMK to akceptoval, magistrát stopol

V septembri 2008 požiadal Granec o nájomnú zmluvu. BPMK, pod vedením vtedajšej riaditeľky Boženy Stankovej, to akceptoval a pripravil zmluvu. Na magistráte ju však v decembri 2008 nepodpísali, lebo Granca nepovažovali za nájomcu.

Až v apríli 2009 BPMK, už s novým riaditeľom Gabrielom Hrabovským (SDKÚ-DS), zažaloval Granca, aby byt vrátil. Podľa súdu však prišla žaloba neskoro, mali to totiž urobiť do 3 mesiacov, odkedy sa o probléme dozvedeli, pričom BPMK to vedel od septembra a magistrát od decembra 2008.

Mesto, ktoré na súde zastupoval BPMK so svojimi podnikovými právnikmi, argumentovalo, že ku konkludentnému uzatvoreniu nájomnej zmluvy nemôže dôjsť, ak niekto po zistení si informácií o smrti suseda sa snaží byt po ňom získať s odôvodnením, že jeho manželka sa o nebohého starala a začala zasielať platby správcovi pol roka po smrti nájomcu.

"O Dávida sa len občas starali rôzni susedia, ale nikto pravidelne, ani Grancovci," tvrdí sused Ladislav Greč, zástupca samosprávy vlastníkov z Jilemnického 1. O uvoľnený byt mali záujem viacerí susedia.

Už chce kupovať, radnica predať odmieta

Súd pre procesné nedostatky žalobu zamietol v marci 2010. BPMK sa neodvolal. Rozsudok je právoplatný od mája.

Granec ako nájomca hneď po rozsudku požiadal o kúpu. V zmysle zákona má nájomca prednostné právo k prenajatému obecnému bytu a právny nárok na jeho odkúpenie do 2 rokov, odkedy o to požiada. Už aj zaplatil kúpnu cenu 185 eur. Magistrát predaj stopol a peniaze mu chce vrátiť, pretože ho stále nepovažuje za nájomcu.

Otec úradníčky to označil za zarážajúcu neprofesionalitu právnikov magistrátu. "Mesto neakceptuje právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu, pritom v súdnom konaní nepreukázalo opak, ani sa neodvolalo," napísal okrem iného pred pár týždňami Granec viceprimátorovi Marekovi Vargovčákovi (SDKÚ-DS) a požiadal ho o nápravu.

Magistrát pre Korzár reagoval, že nájomná zmluva uzavretá nie je a podpísať ju ani neplánujú. "Byt zostáva ako nájomný vo vlastníctve mesta a jeho priamy odpredaj nebude realizovaný," uviedla Katarína Jantošovičová z komunikačného referátu radnice. Ďalší postup či prípadné personálne opatrenia zatiaľ nešpecifikovala.

Sused Mrva: Do dvoch týždňov mala kľúče Maščáková
Zhovárali sme sa s najbližším susedom zomrelého nájomcu z jednej chodby Františkom Mrvom (na snímke Judity Čermákovej). Tiež má o ten byt záujem. Tvrdí, že v dražbe by ho mohlo mesto predať aj za 33-tisíc eur.

Kým Dávid žil, kto z domu sa oňho staral?

"Len my. Asi 10 rokov. Máme na to aj potvrdenie od Gréckokatolíckej charity, ktorá ho opatrovala pred smrťou."

Keď zomrel, čo sa dialo?

"Už po necelých dvoch týždňoch mala kľúče od jeho bytu pani Maščáková. Ako sa k nim dostala, nechápem. Pani Grancová žiadala manželku, aby jej podpísala, že ona, Grancová, opatrovala Dávida, aby tak ľahšie ten byt dostali. Manželka odmietla. Prišla aj pani Maščáková s papiermi. Opäť sme odmietli podpísať. Asi po trištvrte roku mi z BPMK volali, či neviem, kto má kľúče od Dávidovho bytu, povedal som im, že pani Maščáková z magistrátu."

Granec súdu tvrdil, že jeho manželka sa o Dávida starala asi rok každý deň.

"To nie je pravda."

Kto byt užíva od Dávidovej smrti?

"Nikto tam nebýval, ani nebýva."

Nevolali vás svedčiť na súd?

"Nie."

jav
Maščáková: Nič s tým nemám

Granec, keď sme ho oslovili kvôli článku, nás odkázal na dcéru so slovami, že ona to "diriguje".

Grancova dcéra, právnička Anna Maščáková, pracuje na magistráte od roku 1995, z toho od roku 2000 na referáte predaja majetku. Tvrdí, že kvôli konfliktu záujmov sa v tejto kauze neangažovala a otca zastupovala advokátka (Alžbeta Franková, bývalá členka predstavenstva DPMK nominovaná SDKÚ - pozn. red.).

Podľa Maščákovej sa tvrdenia suseda Mrvu nezakladajú na pravde a zváži podanie žaloby pre poškodenie dobrého mena. "Tú vec poznám len okrajovo. Všetky okolnosti, vrátane prevzatia kľúčov či platenia nájomného, súd preskúmal a žalobu zamietol. Rozsudok je právoplatný a súd potvrdil vznik nájomného vzťahu. Napriek tomu oznámili otcovi, že ho za nájomcu nepovažujú a proces predaja pozastavili bez uvedenia právnych argumentov," vyjadrila sa Maščáková.

Dodala, že nevie, či a kedy sa na magistráte dozvedeli, že BPMK sa súdi s jej otcom.

jav
Právnička BPMK: Odvolanie by bolo zbytočné

Rozprávali sme sa s Nadeždou Žigovou (na snímke), vedúcou právneho oddelenia BPMK, ktorý podával žalobu a zastupoval mesto pred súdom.

Prečo ste sa voči rozsudku neodvolali?

"Vzhľadom na odôvodnenie rozsudku sme mali za to, že súd posúdil vec po hmotnoprávnej i procesnoprávnej stránke a rozhodol objektívne. Dospeli sme k záveru, že dôkazy mesta boli dostatočné a odvolanie by bolo zbytočné."

Súd vlastne povedal, že BPMK pri žalobe pochybil a nedostatočne chránil majetok mesta.

"Ide o sugestívnu otázku. Trvám na tom, že súd rozhodol objektívne na základe zisteného skutkového stavu."

Navrhli ste, aby súd vypočul suseda, podľa ktorého to bolo inak, ako tvrdí Granec?

"Nie. Mesto dalo rozsiahle a detailné stanovisko, ktoré sme pokladali za dostačujúce."

Granec uviedol, že manželka až pol roka po smrti Dávida prišla do BPMK po kľúče od jeho bytu s tým, že si odtiaľ len chce vziať veci. Kľúče si však nechala, odvtedy za byt platila a už sa považovala za nájomníčku.

"V BPMK som od roku 2009. Dnes tu už nerobí nik zo zamestnancov, ktorí boli vtedy za to zodpovední."

Viete, že Granec je otec pracovníčky majetkového oddelenia na magistráte?

"Počas súdneho sporu som o tom nevedela. Dozvedela som sa to po rozsudku."

jav
Stanková: Ak to bol podvod, treba ho dokázať

Ako je možné, že BPMK v roku 2007 dal kľúče od prázdneho mestského bytu susedovi, ktorý o ne požiadal až pol roka po smrti nájomcu s tým, že si odtiaľ iba zoberie svoje veci, a potom sa BPMK rok nedomáhal nevrátených kľúčov späť, navyše od osoby bez nájomnej zmluvy prijímal platby nájomného? "Nespomínam si. Ak zavádzali a išlo o podvod, treba dokázať úmysel. Úhrad je veľa, mnohí si pomáhajú a platia za iných," reagovala exriaditeľka BPMK, už dôchodkyňa Božena Stanková. Prečo BPMK nedal žalobu včas a správnu, Stanková nevie. "Bolo to na prelome rokov 2008 a 2009, keď sa BPMK transformoval na obchodnú spoločnosť. Ja som tam končila k 31. 12. 2008."

jav
POZNÁMKA: Fikcia pre tupé publikum

Mohla alebo nemohla úradníčka magistrátu, navyše právnička priamo z referátu predaja majetku, poradiť rodine, ako sa neobvykle dostať k mestskému bytu v centre za neuveriteľných 7 eur na štvorák? A dá či nedá sa veriť, že BPMK to celé neposr... - od kľúčov cez nečinnosť, žalobu, až po neodvolanie? Nedbanlivosť (diletantizmus) by bol, oproti úmyslu ten lepší prípad...

Nie všetko, čo sa tvári ako podvod, možno dokázať. Ale ak by niekto chcel, aby toto vyzeralo ako podfuk, tak "premakanejšie" divadielko pre tupé publikum, ktoré žerie slamu, by nevymyslel.

Aj ja chcem kľúče od nejakého práve uvoľneného mestského bytu v Starom Meste! Len si tam akože trochu schrupnem, pohliviem, pomotám sa, pošlem pár nájomných a počkám. Možno aj na mňa preskočí nejaký ten nájom.

Absurdná story, že rodina úradníčky magistrátu sa bizarným spôsobom dostane ku kľúčom a "fikciou" sa stane nájomcom mestského bytu, lebo BPMK najprv nekoná a potom čo urobí, to pohnojí, môže byť za normálnych okolností len - FIKCIOU. Na toto sa dá povedať iba - fuj!

Ďalší odfajčený byt v centre. A ďalšia delikatesa z kuchyne BPMK. A nič sa nedeje, všetci (ak neodišli sami, napr. do dôchodku) stále sedia na svojich flekoch za verejné peniaze. Pritom po ZOO a mestskej knižnici, kde už padli riaditelia, si minimálne o poriadny preplesk už dlhšie koledujú aj v BPMK. Vedenie radnice musí zakročiť rovnako a spravodlivo voči všetkým, ktorí svojím (ne)konaním v mestských farbách urážajú slušných Košičanov a robia nášmu mestu hanbu. Tento prípad nie je žiadna fikcia, ale nehorázna realita...

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 2. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 3. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 5. Aké typy cukrovky poznáme?
 6. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 7. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 8. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 7 437
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 304
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 884
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 405
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 373
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 308
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 218
 8. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 1 098

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Keby bol človek ako svetlo
 2. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší?
 3. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 4. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 5. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 6. Peter Biščo: Fico a Smer majú „ absťák “ z nemožnosti kradnúť.
 7. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 8. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 028
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 823
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 197
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 978
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 135
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 085
 7. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 4 065
 8. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 465
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Keby bol človek ako svetlo
 2. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší?
 3. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 4. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 5. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 6. Peter Biščo: Fico a Smer majú „ absťák “ z nemožnosti kradnúť.
 7. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 8. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 028
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 823
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 197
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 978
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 135
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 085
 7. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 4 065
 8. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 465
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu