Viac ako 8 miliónov eur. Taký balík zrejme príde na košické sídlisko Lunik IX už v priebehu niekoľkých mesiacov. Majú slúžiť napríklad na posilnenie terénnej sociálnej práce, zlepšiť výchovno-vzdelávací proces detí, či sídliskové životné prostredie. To všetko sa má stať v rámci už schválenej Lokálnej stratégie komplexného prístupu.
KOŠICE. Tvorcom spomínanej stratégie je Košické lokálne partnerstvo sociálnej inklúzie (KLPSI). V rámci nej tak pre košickú mestskú samosprávu navrhlo na 18 mesiacov päť projektov v celkovej sume viac ako 8,2 milióna eur.
"Ideme dostavať krídlo základnej školy tak, aby sme znížili dvojzmennosť jej prevádzky na jednozmennú. Má tam byť tiež nová materská škola. Má pripravovať deti v nultom ročníku. Ideme tiež budovať nové komunitné centrum, ktorého súčasťou má byť nielen hygienická stanica, ale aj práčovňa. Dve kancelárie, ktoré si mesto na sídlisku prenajíma od miestneho úradu, už jednoducho nestačia," povedal predseda KLPSI Roman Kaiser.
Viac komunitných pracovníkov
Tvrdí, že súčasných desať komunitných pracovníkov tak na viac ako 6-tisíc ľudí jednoducho nestačí.
"V rámci projektového zámeru preto plánujeme vyškoliť a vypustiť do praxe nových terénnych komunitných pracovníkov a ich asistentov predovšetkým z radov tamojších Rómov. Vzdelávať ich plánujeme v spolupráci s Vysokou školou svätej Alžbety, ktorá má Ústav európskych rómskych štúdií v Banskej Bystrici."
Nicholsonová projekt víta, vidí aj negatíva
Štátna tajomníčka rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová (SaS) spomínanú aktivitu nielen košickej mestskej samosprávy víta
. "Určite sa mi páči, že je tam vzdelávanie detí, či dostavanie školy. Mal by tam vzniknúť aj priestor na predškolské zariadenie, aby sme s deťmi začali čo najskôr pracovať."
Ocenila tiež začiatok práce s rómskou komunitou a vnesenie princípu zásluhovosti. "V projektoch je načrtnutý bodový systém, do ktorého sa majú rodiny zapájať."
V lokálnej stratégii však vidí aj negatíva. "Ak sa komplexný prístup nepodarí obsiahnuť, pôjde, opäť, o nie dobre investované peniaze," povedala Nicholsonová.
"Riziká spočívajú aj v tom, že do prác treba zapojiť mesto, mestské podniky a mimovládne organizácie na území Lunika IX. Tieto subjekty sú nútené spolupracovať, aby sa dosiahli požadované výsledky," doplnila hovorkyňa Úradu rómskeho splnomocnenca Iveta Duchoňová.
Schvaľovala aj mestská samospráva
Stratégiu schválili aj košickí mestskí poslanci. Úrad rómskeho splnomocnenca ju následne v polovici mája podporil.
"Lokálna stratégia komplexného prístupu pre Lunik IX svojím zameraním prispieva k sociálnej inklúzii, zabráneniu separácie a segregácie rómskej komunity, zlepšeniu životného prostredia, vzdelanostnej úrovne a zdravia," zdôvodnila Duchoňová jej schválenie.
Vedenie mestskej samosprávy tento krok privítalo. "Bude to prínos do riešenia situácie na spomínanom sídlisku," povedal košický viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ-DS). Tvrdí tak, že jej realizácia má zlepšiť životné podmienky, riešiť problém nezamestnanosti, ako aj zvýšiť vzdelanostnú úroveň obyvateľov na sídlisku.
"Zvýšenie životnej úrovne v jednej z nich znamená pre mesto pozitívny prínos," doplnil Vargovčák. Pripája sa k nemu aj Lucia Nicholsonová. "Napríklad tak, ak komunitné centrum bude spĺňať isté štandardy a vypĺňať deťom ich voľný čas. Dnes tam žije zhruba 2 700 detí."
Čakajú na výzvy
Kedy spomínané peniaze prídu, nateraz nie je jasné. Čakajú na výzvy. "My to vieme predpokladať. Ak rezort práce povie, že výzvu zavesí v októbri, tak v marci by sa to mohlo realizovať," povedal Kaiser.
"To je však iba na komunitných pracovníkov," doplnila ho Nicholsonová.
"Ide o európske peniaze z programovacieho obdobia 2007-2013. Znamená to, že tieto projekty sa musia ukončiť do spomínaného roka. Čím skôr budú výzvy vypísané, tým viac sa dá urobiť," uzavrel Roman Kaiser.
Aké sú plány
- Zlepšiť výchovnovzdelávací proces na spomínam sídlisku. Plánujú rozšíriť priestory miestnej základnej školy pre potreby vyučovania, zvýšiť počet jej absolventov, ako aj zlepšiť základné vzdelávanie a výchovu na spomínanom sídlisku. Toto má stáť viac ako 2,4 milióna eur.
- Vybudovať nové komunitné centrum, aby sa rozšírila, skvalitnila práca terénnych sociálnych pracovníkov a ich asistentov. Postavia sa aj práčovne, hygienické priestory a školiace miestnosti. Táto časť projektu má stáť 1,5 milióna eur.
- Zlepšiť aj životné prostredie. Má sa tak stať vďaka zvýšeniu povedomia o ňom, ako aj zlepšenia nakladania s komunálnym odpadom. To všetko za viac ako 3,3 milióna eur.
- Prekonať aj bariéry medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi. Má sa vytvoriť pozitívna školská klíma, zvýšiť počet terénnych sociálnych pracovníkov, či zaškolenie všetkých detí v rámci nultých ročníkov. Má to vyjsť na takmer 1 milión eur.
por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári